Poliklinik giderse Büyükçekmece ölür

Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikliniği'nin Beylikdüzü'ne taşınacak olması esnafı da vatandaşı da kara kara düşündürüyor. Her gün ortalama 2 bin kişinin geldiği polikliniğin taşınmaması için vatandaş kampanya başlattı

Poliklinik giderse Büyükçekmece ölür

Büyükçekmece halkı 19 Mayıs Mahallesi Gölboyu Caddesi'nde faaliyet gösteren Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikliniği'nin tamamının Beylikdüzü Devlet Hastanesi binasına taşınması gündeme geldi. Vatandaş ise bunu 'Büyükçekmece'yi öldürür' diyerek tepki gösterdi. Polikliniğin taşınmaması için imza toplayarak Sağlık Bakanlığı'na gönderen esnaf ve halk hastanenin kaldırılmasının hem esnafı hemde Büyükçekmeceli vatandaşları mağdur edeceği konusunda hem fikir.

İşyerini kapatanlar var

Bu taşınma sonucunda bölge halkının hastaneye ulaşımının zaman ve ekonomik kayba sebep olacağını bildiren bölge sakinleri mağduriyetin en aza indirilmesi için şu anki mevcut binada poliklinik hizmetlerinin kısmi de olsa devam etmesini talep etti.
Gazetemize görüş bildiren esnaf, "Hastane taşınacak diye işyerini kapatan esnaflar var. Dükkanlarımızı devretmek istesek kimse almayacak. Hastane olmadığı zaman buradaki esnaf iş yapamaz" derken Büyükçekmece halkı hastaneye ulamkata zorluk yaşayacaklarının altını çizdi. 

Nasıl gider buradan?

Fatma Certel (Çağla Büfe): Hastanenin buradan taşınmasını istemiyoruz. Hastane kalkarsa burası ölür, herkes perişan olur. Zaten 2 yıl önce tadilata girmişti, 1 yıldan fazla bir süre kapalı kaldı, buradaki esnaflar perişan oldu, herkes ek iş yaptı, kimisi iş yapamadı dükkanını kapattı. Ben de ek iş yaparak ayakta kalmaya çalıştım. Pazara gittim tezgah açtım, çoluk çocuk hepimiz çalışmak zorunda kaldık. Çok mağdur olduk. Ben eşimden ayrı olduğum için tek başıma hayat mücadelesi veriyorum, 3 çocuğumu büyütüyorum. Bu nedenle mecburen çalışmak zorundayım. Hastanenin buradan taşınacak olması buradaki esnafların mağdur olmasına sebep olacak. Bu nedenle çok üzgünüz. Hastane taşınacak diye işyerini kapatan esnaflar var. Dükkanlarımızı devretmek istesek kimse almayacak. Hastane olmadığı zaman buradaki esnaf iş yapamaz. Devretmesek çalışsak bizi kurtarmayacak bu durumda. Bu nedenle işimiz çok zor. İnşallah esnafın ve halkın sesine kulak verilir ve hastane buradan gitmez. En azından çift polikliniklerden birer tanesi burada kalsın, hiç olmazsa bir hareketlilik olur. 

Aynı zamanda hastalar içinde durum daha zor olacak. Beylikdüzü Devlet Hastanesi'ne ulaşım iki araçla olmak zorunda. Buraya Büyükçekmece'nin her yerinden insanlar kolaylıkla gelebiliyordu.  Hem maddi kayıp hem de zaman açısından zor olacak. Esnafa da zor hastayada zor olacak bu durum. Bu hastane bu bölgenin merkezi, göbeği... Nasıl gider buradan? Beylikdüzü'ne taşınan hastane 2 yıl orada kalacakmış 2 yıl sonrada yapımı süren Büyükçekmece Devlet Hastanesi'ne taşımnacakmış. Biz anlamıyoruz bu taşınma bu kadar kolay mı, oradan oraya taşıyorlar. En azından 2 yıl daha burada kalsın hastane, büyük hastane bitince direk oraya taşınır, biraz daha zaman kazanmış oluruz.Çocuk okutuyoruz belki okulları bitecek o zamana. Devletimizin parası bu kadar çok mu, oradan oraya sürekli hastane taşınır mı?

Ölü kent görüntüsü

Emel Hacıoğlu: Burada bulunan hastane daha önce de tadilat nedeniyle bir yıl süre ile kapanmıştı. Bu bölgenin tüm esnafı ve sokak bomboş kalmış, işler durmuştu. Sokaklarda bile insan yoktu.  Büyükçekmece'nin bu bölümü ölü bir şehir görüntüsü aldı. Şimdi hastanenin Beylikdüzü Devlet Hstanesi'ne taşınması söz konusu ve yine aynı şekilde olacak. Hem bizi esnaf hem de hastalar bu anlamda mağduriyet yaşayacak. Hastanenin şu anda bulunduğu yer oldukça merkezi bir konumda, vatandaşlarımızn buraya ulaşımıda oldukça kolay oluyordu. Oysaki taşındığı zaman Büyükçekmecelilerin ulaşımıda zorlaşacak. Bizler hastanenin burada kalmasını istiyoruz.

Başka kurum gelsin bari

Tuncay Tekin: Hastanenin buradan taşınmasını istemiyoruz. Hastane taşınsa bile herhangi bir kamu kurumu olarak devam etsin. Yoksa biz esnaflar mağdur oluruz, kimse iş yapamaz burada"

İnsanlar nasıl gidecek?

Ali Doğandemir: Vatandaşımız için bu hastanenin gitmemesi çok iyi olur. Çünkü hastanenin taşınacağı yer Büyükçekmeceliler için uzak. Ben burada yıllardır simit satıyorum, ablalar geliyor minübüs param yok diyor. 50 kuruş bırakıp gidenler oluyor. Şimdi bir de oraya giderse düşünün bu vatandaşın halini. Bölgede bulunan esnafta kan ağlayacak hastane giderse. Zaten Büyükçekmece'de düzenli bir resmi daire yok. Hastanede gittiği zaman bu vatandaş çok mağdur durumda olur, esnafımız evine ekmeğini götüremez.

Kim randevu alacak?

Fatma Yazgan: Hastanenin buradan gitmesini istemiyorum. Büyükçekmece hep dağıldı, ne karakol kaldı, ne adliye kaldı ne hastane. 65 yaşındayım, şeker hastasıyım, nasıl gideceğim Beylikdüzü'ne. Bu hastanede beni artık tanıdılar, rahatlıkla gelip ilaçlarımı alabiliyorum, bana yardımcı oluyorlar. Ama hastane oraya giderse randevu kim alacak bana? Nasıl yapacağım? Gitmesin hastanemiz.

4'ten sonra hayat biter

Sabri Asoğlu: Büyükçekmece esnafı için hastanenin burada kalması iyi olur. Çünkü hafta sonları ve akşam saat 4'ten sonra burada hayatın bittiğini minübüs şoförü olarak görüyoruz. Hastane gidince hepten bitecek. Burada çalışan bu kadar esnaf var. Onlar da mağdur olacak Büyükçekmeceliler de.

Dükkan değerleri düşer

Hacer Toraman: Hastane buradan taşınırsa bu tarafta hiçbir şey kalmaz. İş olmaz, bir sürü insan var buradan ekmek yiyen. Hastanenin gitmesi hiç iyi olmaz bu esnafa, hadi ben seyyar satıcıyım ama onların dükkan kiraları var. Hastane giderse buradaki dükkanlarında değeri düşer. Hastanenin gitmesini istemiyoruz.

Esnaf Odası nerede?

Ömer Bülent Ansay: Aslına bakarsanız bu iş için biraz geç kalındı. Çünkü bundan çok daha önce hastanenin kapatılacağı belliyken hiç kimse bir şey yapmadı. Burada en büyük görev Esnaf Odası'na düşüyor, Büyükçekmece Belediyesi'ne düşüyor ama ne yazık ki onlarda bugüne kadar en ufak bir girişimde bulunmadılar. Biz esnaflar tabi taşınmasına karşıyız hastanenin. Bu hastanenin gitmesi  sadece bizim olduğumuz muhite değil Büyükçekmece'nin tamamını etkiler. Burada bir vergi dairesi kaldı hareket getiren, birde hastane var. Hastane giderse esnafın durumu çok kötü.

Biri açılacaksa öbürü niye kapatılıyor?

Her gün 2 bin kişinin hastaneye geldiğini söyleyen Eczacı Fikret Bayraktar ise "Bu hastanenin kaldırılması pek uygun değil çünkü bu hastaneye bağımlı olarak burada bir sürü esnaf var ve üstelikte Büyükçekmece'nin hastanesinin olmaması çok kötü bir şey. İlçe olarak Büyükçekmece'nin hastanesi olmuyor. Ne gerekçeyle kaldırılıyor ne gerekçeyle gidiyor bilmiyorum ama bir sürü esnaf perişan olacak çünkü her gün buraya 2 bin kişi geliyor ve bu esnafa bir şeyler alıyor. Büyük bir ekonomik kayıp bence çok yazık. Aynı şekilde hastalar içinde çok kötü olacak çünkü ulaşacakları yer daha sapa bir yer. Hastaların oradan çıkıp evlerine dönmeside daha zor olacak. Burası oysa bütün minübüslerin bütün ulaşım araçlarının toplandığı bir merkez konumunda. Bu nedenle hastaların buraya ulaşımı ve evlerine dönebilmesi oldukça kolay oluyor. Bence çok yanlış, politik sebeplerle mi bilmiyorum bu taşınma olayı ama her neyse sebebi ben yanlış buluyorum. Bu hastane burada tümüyle kalmalı. İstanbul'da bir hastanenin açılabilmesi için başka bir hastanenin kapatılmasına gerek yok, doktoru vardır, personeli vardır yeni bir hastane için. Yapılan Büyükçekmece Hastanesi büyük olduğu için bu oraya taşınsa dahi zaten oraya çok küçük kalacak. Buradaki hastane orayı doldurmayacak, yani bu olayı neden yapıyorlar anlamıyorum" dedi.

NİHAL ALTINGÖVDE 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 1 yıl önce
Halkımız güzel ve modern bir hastanede tedavi olmayı hak ediyor. Son sistem teknoloji ve doğa dostu (güneş enerjisi panelleri var, en üst katında ). Yatan hastalar harika deniz ve göl manzarası var. Lütfen maddi çıkarlar doğrultusunda yorum yapmayalım.
Avatar
Ayhan Kandemir - 12 ay önce
Balık baştan kokar BÜYÜKÇEKMECEYE Halkı için hizmet verecek bir belediye başkanı lazım Hastaneyi büyüteceğim diye seçim söylevi yapan degil