Rant değil mecburiyet

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve Çatalca ile Silivri'deki 130 yıllık tapu sorununu büyük ölçüde çözecek olan kanun teklifi hakkında muhtarlara bilgi veren Milletvekili Tülay Kaynarca, “Bazı komisyon üyeleri teklifin rant konusu olabileceğini söyledi ama vatandaşlar mağdur 130 yıldan beri tapularının verilmesini bekliyor” dedi

Rant değil mecburiyet

Çatalca’da tapusuz köy olarak tabir edilen ve 130 yıldır kendilerine verilecek müjdeyi bekleyen 6 mahallenin muhtarları ile bir araya gelen AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Tülay Kaynarca burada TBMM Başkanlığına AK Parti tarafından sunulan ve Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan oy birliği ile geçen kanun teklifi ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Kanun teklifini muhtarlara özetle anlatan Kaynarca, "2002-2003 yıllarında çıkan kanun ile satışı yapılan araziler vardı. Bugün komisyonda oy birliği ile kabul edilen kanun teklifi de, daha önce bedelle tapularını alan köylülerimizin haklarını da gözeterek hazırlanan bir kanun teklifi oldu" dedi.

Tedirginliğe gerek yok
Kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulunan Kaynarca, "Kanun teklifi genel kurulda kabul edildikten sonra, 2002 yılında 2 yıl olarak belirlenen müracaat hakkı 5 yıla çıkmış olacak. Yani vatandaş 5 yıl içinde müracaat edebilecek. 2003 yılından bu yana yerleşik alan içinde kalan ve o yıldan bu yana kullanılmak şartı ile müracaat yapılabilecek. 2B fiyatları baz alınacak" açıkılamasını yaptı. Bazı komisyon üyelerinin, 'Buralarda yerler çok değerli rant konusu olabilir' şeklinde çekince ileri sürdüklerini belirten Kaynarca, "Ama yerleşik alanlarda ikamet eden ve 130 yıldır tapularının verilmesini bekleyen vatandaşlarımızı en iyi biz tanıyoruz" diye konuştu.

Ödeme takvimi 5 yıla çıkartıldı
Vatandaşların devletin arazisini işgal etmediğini, mübadele ile devlet tarafından bu arazilere yerleştirildiğini hatırlatan Kaynarca, "2002’de çıkan kanunda kıstas 2 bin metre kare idi, biz 5 bin metre kare olarak yola çıktık, ama komisyonda 7 bin metre kare kabul edildi. Yani kanun teklifi yedi bin metre kareye kadar olan tüm yerleşim alanlarını kapsıyor. Yine müracaat süresi daha önce 2 yıldı, bugün 5 yıla çıkarttık. Ödeme eskiden 4 eşit taksitleydi yalnız faizi vardı, bugün 5 yıl 10 eşit taksitte ve faizsiz olarak kabul edildi. Sanıyorum bundan daha yararlı bir yasa teklifi olmaz. Bu kanunla birlikte tapu sorununun yüzde 95 oranında çözeceğini ifade eden muhtarlarımız oldu" açıklamasını yaptı.

Teklifin mimarları sizsiniz
Muhtarlara selenen ve "Bu işin ve bugünkü kanun teklifinin mimarları öncelikle sizlersiniz" hitabında bulunan Kaynarca, "Sizler bu sorunu dile getiremeseniz, aktarmasanız, ilçe başkanım sahip çıkıp, her dakika takipçisi olmasa ve bu konu ile ilgili her an bizleri rahatsız etmese, bugün bu gelişmeler yaşanır mıydı?" diye sordu. Konuşmasını, "Biz özellikle mahallelerimizde başlıklar üzerinde hedef belirlemiştik. Birincisi 2B’ler. Bugün 2B’lerle ilgili hükümet olarak gereğini yaptığımızı düşünüyorum" şeklinde sürdüren Kaynarca, "2B’den tapuları iptal edilen arazilerin tekrar vatandaşa geri verilmesi, tapusuz mahallelerimizin tapularına kavuşması ve ecri misillerin yüksek tutulmaması konusundaki sorunlar çözüldü" dedi. 

Teşekkür için Ankara’ya gidecekler
AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez ise milletvekili Tülay Kaynarca ve TBMM’ye kanun teklifini sunan tüm milletvekillerine teşekkür ederek, "Komisyonda halkımızın haklarını genişletecek ve ödeme kolaylığını sağlayacak maddelerin geçmesini sağlayan tüm vekillerimize ilçe halkım adına şükranlarımı sunuyorum. 130 yıllık sorunun çözülmesi halkımızı mutlu etmiştir. 2B’ler dedik, çözüldü, tapuları iptal olan halkımızın sorununu dile getirdik, çözüldü, millete hizmet eden bir anlayış ile bu ülkeye, ilçemize hizmete devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Bu arada ilgili teklifin Genel Kurul'da görüşüleceği gün muhtarların Ankara'ya gideceği ve milletvekillerine teşekkür edeceği öğrenildi. BAHADIR SÜGÜR

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.