Referandumun mağlubu yok

Referandum sonrası ortaya çıkan tabloyu gazetemize değerlendiren AK Partili ve CHP'li belediye başkanları umutlu konuştu. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, ilçede tatmin edici bir sonuç aldıklarını belirtirken Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sonucun iyi ama yeterli olmadığını söyledi. Referandum sonucunu 'milletin zaferi' olarak yorumlayan Sultangazi'nin AK Partili Belediye Başkanı Cahit Altunay'a karşılık CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise 16 Nisan’ın AK Parti açısından yenilgi olduğunu söyledi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de “Bana göre gün yeni başlıyor” yorumunu yaptı.

Referandumun mağlubu yok

Türkiye'nin ana gündem maddelerinden birini oluşturan referandum sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan belediye başkanları, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Referandum sonucunu kendileri açısından olumlu olarak değerlendiren belediye başkanlarının hiçbirisinin yenilgiden söz etmemesi ise dikkat çekti. CHP'li belediye başkanları ve AK Partili Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın yorumları arasındaki farkın da dikkat çektiği yorumlarda, CHP'lilerin hedef aldığı Yüksek Seçim Kurulu'nu, (YSK) Altunay ise onayladı.

Yüzde 60 iyi ama yetmez!
Referandum sonucunu değerlendiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçelerinde aldıkları yüzde 60'a yakın hayır oyu için de özel değerlendirmelerde bulundu. İmamoğlu, “Beylikdüzü'nü değerlendirmek gerekirse ilçemiz bir bütündür. Bazı blok fikirler dışında Beylikdüzü'nde mümkün olduğu kadar herkese ulaştık. İki aylık süreçte de bu kadar anlatabilirdik. İlçemizde alınan yüzde altmışlık oran elbette önemli. Hiç kimse tarafında refize edilmedik kimse elimizi itmedi. Daha yüksek bir oranda sonuç alınabilirdi. Yüzde 60 başarı mıdır? İyi bir netice ama yeterli değil daha yüksek olabilirdi” dedi.

Vatandaş İmamoğlu
Referandumla ilgili çok konuşulan YSK kararına da değinen İmamoğlu, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarının altını çizdi. İmamoğlu, “ Adil bir oylama ve sayım süreci gerçekleşmediği ortada. Bu anlamda insanların kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekir. Yasal süreç devam ediyor. Sonuna kadar takipçisi oalcağız. Benim siyasi ömrüm olsun ya da olmasın vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak alınan kararları sorgulamaya devam edeceğim. Referandum sürecinde cidi düşmanlık üreten beyanatlarla propaganda yapıldı. Oysa biz hala komşuyuz, hemşehriyiz, akrabayız, ortağız. Aslında biz bir bütünüz. Bu güzel elmayı ikiye bölmek kimsenin hakkı da haddi de değildir. Ben 2014 yılında büyük bir farkla seçim kazandım. Ama seçimi kazandığımız akşam kimsenin sokağa çıkıp kutlama yapmasını istemedik. Çünkü kaybedenleri de düşündük” diye konuştu.

Gün yeni başlıyor
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, referandum sonucuyla ilgili umutlu ifadeler kullandı. “Gün yeni başlıyor” diyen Genç, “Şu anda dönüş başlamıştır. O dönüşü durdurmayı çalışacak olan AKP'dir. Ve bu dönüşüm gerçekten demokratik bir şekilde toplumdan yana bir dönüşü döndürmeye çalışmak hayır kesimidir. Dolayısıyla bu konudaki çalışmaları çok da objektif  çok daha inandırıcı ve herkesi de kapsayan bir şekilde olması gerek. Ve bana göre gün yeni başlıyor” dedi.

Yerel yöneticilere büyük görev düşüyor
Referandum sonrası en önemli kıstasın halkın birlikteliği ve ayrılığa, düşmanlığa kapılamamaları olduğunu vurgulayan Genç, bu anlamda yerel yöneticilere büyük görevler düştünüğü de belirtti. Genç, “Bu işin galibi mağlubu şeklinde tartışmak yerine bugüne kadar artı kazanımlarını kabetmemek konusunda gayret harcamalıyız. Özellikle üst yönetimlerde bu birlik ve beraberliğin olma şansının olamadığını görüyoruz. Ancak bunu bunu sağlamak zorundayız. Özellikle biz yerel yöneticilerin bu konudaki hassasiyeti çok önemli ve halkta bu işin alt yapısını oluşturmak çok önemli. Tabi ki partilerde aktif bir şekilde öne çıkmış insanların subjektif davranmaları bu tür şeyleri engelleyecektir. Ama objektif davranmayı önplana almak zorundayız” diye konuştu.

Kurtuluş için ilk adım atıldı
Referandumun ardından en çok İstanbul'dan çıkan sonuca değinen CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, gazetemize iddialı açıklamalarda bulundu. İstanbul'da “evet” oylarını geride bırakan “hayır” oylarının çok büyük bir anlamı olduğunu söyleyen Gülsever, “1994'ten bu yana AK Parti İstanbul'da böyle bir seçim yenilgisi alıyor. Bu yenilgiye onların ifadesine göre bu sadece bir tek CHP'nin başarısı olmadığını diyorlar. Biz de bunun böyle olmadığını söylüyoruz zaten. Bu bir toplumsal muhalefetin İstanbul'da yapılanları asla kabul etmediği, benimsemediği ve itiraz söylediği anlamına gelmektedir. Ve dolayısıyla bu toplumsal muhalefet, ilk genel seçimde bu birlikteliğini ve dayanışmasını sürdürerek, İstanbul'u AK Parti zihniyetinden kurtaracak adımları atacaktır. Bu bunun ilk adımıdır. AK Parti'de çözülme başlamıştır. Ve bize göre mutlaka önümüzdeki ilk yerel seçimle, AK Parti İstanbul'daki varlığını ve yerel yönetimlerdeki iktidarını sürdürmesi mümkün olmayacak noktaya doğru gidecektir” dedi.

Nereye kadar giderse!
YSK hakkında da eleştirilerde bulunan Gülsever, “Ancak bu seçimin sonuçları itibariyle baktığımızda YSK'nın kararları, sonuçlara ciddi bir şekilde şaibe düşünmüştür. Mühürsüz oyların yasal olarak hiçbir türlü kabul edilmesi mümkün olmamasına rağmen bunun YSK tarafından kabul edilmesi, bu seçim sonuçlarının bundan sonra da sonuna kadar hep tartışma halinde olmasını sağlayacaktır. Bunu sadece ülkemizde değil, yurt dışında da tartışmalı hale getirmiştir. Bütün dünya gözünde Türkiye Cumhuriyeti'nin bu referandumuna gölge düşüren bir nokta olmuştur. O nedenle biz CHP olarak vatandaşın verdiği oyun, sahibi olacağız sonuna kadar. Nereye kadar giderse oraya kadar taşıyacağız. Önce AYM sonra da AİHM'ye kadar taşımakta kararlı olduğumuzu ilan ettik ve sonuna kadar da kararlılıkla sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Biz bu sonucu bekliyorduk
16 Nisan'da Çatalca'da çıkan sonuçları sürpriz olarak değerlendirmeyen Belediye Başkanı Cem Kara ise kendileri için beklenen bir sonucun meydana geldiğini anlattı. Kara, “Çatalca'da çıkan sonuç beklediğimiz bir sonuçtu. İlçemizde CHP'nin yüzde 45 bir oyu var. Referandumda yüzde 60 hayır çıktı. AKP'nin de son genel seçim baz alındığında yüzde 38 civarında bir oyu var. Keza aynı oranda da evet çıktı. Bu sonuç gösteriyor ki, MHP, HDP ve diğer siyasi partiler de hayır oyu verdi. Bu sonuç bizim açımızdan tatmin edicidir” ifadelerini kullandı.

AKP oy artıramadı
Çatalca'da AK Parti'nin oy arttıramadığını iddia eden Kara, “Sonuçlar ayrıca şunu da ortaya koydu; Evet cephesi AKP seçmeninin haricinde destek göremedi. Parti anlamında oy artışı sağlayamadı. Bu anayasa değişikliğini AK Parti ve MHP'nin desteklediğini düşünürsek iktidar partisine oy verenlerin bir kısmının hayır dediğini de düşünebiliriz. Ortaya çıkna tabloya göre AKP Çatalca oy artıramamıştır” diye konuştu. Öte yandan referandum süreci boyunca Türkiye'nin karpuz gibi ortadan ikiye bölündüğünü de anlatan Kara, yeni anayasada toplumsal uzlaşının olmadığının altını çizdi.

Sorun yok zafer var
AK Partili Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise referandum sonucunun büyük bir zafer olduğunu söyledi. “Bu istikrar diyenlerin zaferidir” ifadesini kullanan Altunay, gazetemize yaptığı açıklamada, seçim sonucuna muhalefet eden CHP'yi de eleştirdi. Altunay, “Vatandaşımız önemli bir sistem değişikliğine oy verdi. Bugüne kadar Türkiye'de yapılan seçimlerin belkide en kapsamlısı, en anlamlısıydı. Yeni bir yol haritasının belirlenmesine sebebiyet verecek bir oylama yapıldı. Her şeye rağmen müthiş bir güven, müthiş bir katılım söz konusuydu. Avrupa'nın da gıpta ettiği ciddi bir katılımla neticede yüzde 51.4 sistemi onaylamıştır. Bundan sonra geriye dönük bir şey konuşulmaya gerek yok. Seçimler yüzde 50+1'i hedeflemektedir. Bu olduktan sonra demokratik bir ülkelerde sorun böyle aşılmıştır. Sorun diye bir şey yoktur. Başarı vardır” diye konuştu.

İradeyi değiştiremezler
Vatandaş iradesinin hiç kimse tarafından değiştirilemeyeceğini ve herkesin çıkan sonuçlara saygı duyması gerektiğini anlatan Altunay, “O anda sandık görevliler alıp alttan mühürsüz bir zarfı masaya koyduysa bunu kim nerden bilecek? Vatandaşın iradesi değişmez. Tabiki bunun yetkili karar vericiside YSK'dır. Biz sonuca bakarız. Biz gayet demokratik bir seçim yaptık. Hayır da çıkabilirdi. Ama evet çıktı ve uygulanacak. Bundan daha ötesi yok” şeklinde konuştu.

Ötesi yok
Evet oylarının yüksek oranda çıktığı Sultangazi'de ilçe halkına da teşekkür eden Başkan Altunay şu ifadeleri kullandı; “Ben Sultangazili vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra biz şuna bakalım; koalisyonların olmayacağı, krizin daha az olacağı bir sistemle daha çabuk nasıl kalkınabiliriz daha çok hizmeti nasıl üretebiliriz? Biz bunun yoluna bakacağız. Dolayısıyla biz seçim biter bitmez hemen yaptığımız toplantıda projelerimizi daha hızlı ve daha seri daha çabuk hale getirmek için gayret ediyoruz. Yetmedi çoğaltmak için çabalıyoruz. Neden? Ciddi bir güven geldi. Artık tek başına iktidarlar daha fazla hizmet edecek iktidarlar söz konusu olacak. Güvenle yatırımlara yöneldik. Bu piyasayıda canlandırır. Şu andan itibaren ekonomi bile çok canlandı. Yani Türkiye neyi istiyordu istikrar istiyordu şu an istikrara oy verdi. Bunun daha ötesi yok. Bir zaferdir bu. Ve istikrarın zaferidir. Yeni sistemin zaferidir. İnşallah Türkiye'ye iyi gelecektir.” EMEK KARAKAŞ / ANIL BODUÇ
 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.