SANDIKTA BLÖF YOK!

“Ne olacak bu Türkiye’nin hali” klasik sorusunun kol gezdiği yıllanmış kahve muhabbetini 1 Kasım seçimlerine uyarlayarak yaptık. Vatandaşların bir bardak demli çay eşliğinde yaklaşan genel seçimlere yönelik düşüncelerindeki ortak nokta koalisyon olacağı şeklinde.

SANDIKTA BLÖF YOK!
23 Ekim 2015 Cuma 07:22

“Ne olacak bu Türkiye’nin hali” klasik sorusunun kol gezdiği yıllanmış kahve muhabbetini 1 Kasım seçimlerine uyarlayarak yaptık. Vatandaşların bir bardak demli çay eşliğinde yaklaşan genel seçimlere yönelik düşüncelerindeki ortak nokta koalisyon olacağı şeklinde.

Yaklaşan 1 Kasım Genel Seçimleri, siyasiler kadar halk arasında da tartışılıyor. Seçimlerden sonra ülkede bir hükümet kurulup kurulamayacağı, sonuçlardan tek başına bir iktidar çıkıp çıkamayacağı, koalisyon ihtimalinde neler olabileceği en çok konuşulan konular arasında. Vatandaşların ortak kanaati sandıktan  koalisyon çıkacağı şeklinde. 7 Haziran seçimlerinden 1 Kasım seçimlerine sonuçlarda büyük bir değişiklik olmayacağı düşüncesi oldukça yaygın. Koalisyon çıktığında bu kez partilerin mecburen bir araya geleceklerini vurgulayan seçmen "ülke olarak umutsuzluğa düşmememiz gerekir" görüşünde birleşiyor.

Seçimden sonra aynı kaos yaşanır 
İbrahim Babacan: Aşağı yukarı 7 Haziran seçim sonuçlarına yakın sonuçlar çıkar 1 Kasım'da. Yüzde 16 olan MHP 17 olacak, CHP  3 puan artırır, beyaz parti de (AK Parti) yüzde 37'lerde kalır. Seçimden sonra yine aynı kaos yaşanacak, koalisyon yapılmayacak. Meclis toplandıktan sonra ilk alınan karar seçim yasasının değiştirilmesi olacak. Seçim yasası değiştirilecek ve ondan sonra gerçek seçime gidilecek. Gerçek seçime gidildiği zaman da seçmen yine kendi partilerine dönecek. Siyasal platformdan çekilip gidecekler yani. Çünkü HDP eşbaşkanlığı diyorlar demek oluyor ki içinde 10 tane fraksiyon var.  AK Parti'nin ülkemizin başına çorap gibi ördüğü HDP, siyasallaşmasını tamamladı. Bu ülke onlara cumhurbaşkanlığı da, başbakanlık da vermiş. Kürt vatandaşlarımıza verilmemiş mi verilmiş. Diğer ülkelerin kurmak istediklerine zemin hazırlıyorlar. Diğer devletler orada federe bir devlet kurmaya çalışıyor zemin hazırlıyorlar. Barzani'ye pasaportu veren Türkiye'dir. Biz Kürtleri sevmesek onlara pasaport vermeyiz. Sistem bu şekilde; Yine koalisyon olmayacak ama anayasal değişikliğe gidilecek. İlk kararla da seçim barajı yüzde 5'e veya daha aşağılara çekilecek. Bu şekilde gitmez. 7 Haziran'dan sonra iktidar partisi koalisyon kurmadı, istediği gibi yaptı. Devlet Bahçeli'yi hükümeti kurmayı engellemekle suçladılar. Adamlar iktidarda kalmanın bir gününü dahi kar biliyor. MHP ona destek oldu diyorlar, destek olmadı kurulsun, süreç başlasın, bitsin amaç oydu. Süreç başladı ve bitti. Bundan sonra sonumuzu Allah hayır eylesin.

İradeye saygı
Kemal Erbay: 
1 Kasım seçimlerinden farklı bir sonuç çıkmaz. Sonuçta halkın iradesi ortada. 7 Haziran'la hemen hemen aynı sonuç çıkacak. Seçim demek insanların oyu demektir ama halkın iradesine saygı duyulmalı. Tamamen dikta anlayışıyla kolasyon süreci bitirildi, tekrar seçime gidildi. Bence AK Parti'nin oyu yüzde 35'lere inecek. CHP 1-2 puan arttıracak gibi görünüyor.  HDP belki 1-2 puan arttırabilir. Yani farklı bir sonuç çıkmaz bu seçimde de. Koalisyon çıkacak sandıktan, tek başına iktidar çıkmayacak. Olmaması da lazım zaten. Çünkü AK Parti'nin tek başına iktidarı tamamen diktatörlüğe doğru gidiyor. Zıvanadan çıktılar. Yolsuzluk, rüşvet  aldı başını gitti. Bunlar başa gelirken halkın içinde halkla beraber olacağız dediler. Ama şimdi yalılar, saraylar, şatolar, katlar, yandaşlar. Bunlara bir dur demek lazım. Koalisyonda bu nedenle gerekiyor.

Her şey muamma 
Volkan Turan:
1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını tahmin etmek çok güç şu anda. Kimin oyları kime gidecek, ne olacak belli değil. Ben sonuçta bir önceki seçim gibi olacağını düşünmüyorum. Çünkü ben sonuçların adaylarla alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani AK Parti'nin Doğu'da o kadar oy kaybetmesinin nedenini çıkarttığı adaylar sebebiyle olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu seçimlerde adayları değiştirdiler. Mecbur değiştirecekler çünkü oranın halkı orada sözü geçen insana oy verir. Dolayısıyla sözü geçen insanı siz oraya koymazsanız halkta peşinden gitmeyecektir. Bu iş halkla oluyor. Ama bu sefer stratejiyi değiştirdiler. Ne olacak bekleyip göreceğiz. AK Parti'nin Doğu'da adaylarını değiştirmesi HDP'nin oyunu düşürüp AK Parti'nin oyunu yükseltir. Zaten AK Parti'nin taktiği budur. Belediye seçimlerinde de böyle yapmıştı. HDP bundan 3 seçim öncesine kadar bağımsız olarak seçime girip meclis içerisinde 20 vekille grup oluşturan bir partiydi. AK Parti'nin Doğu'daki yanlış politikasından dolayı HDP'nin başına Demirtaş geçti ki Demirtaş iyi bir siyasetçi. Recep Tayyip Erdoğan gibi halkı peşinden sürükleyebilecek bir lider. O da kendi halkını peşinden sürükleyecek ka-pasitede bir insan. Dolayısıyla yüzde 6-7’yi geçemediği için bağımsız olarak meclise giren parti yüzde 12-13'lere çıktı ki en acısı da MHP gibi milliyetçi parti ile aynı sayıda vekil çıkarttı. Diğer partileri eleştirmek yerine herkesin önce bir kendine çekidüzen vermesi gerekir. Eleştiri yapıp bir şeyin yanlış olduğunu söylüyorsan doğrusunu göstereceksin. Bu yanlış dedikten sonra orada durursan yanlış demenin hiçbir anlamı yok. Eleştiriyorsun kendin çözüm bulmuyorsun, halk da bunu yemiyor. AK Parti'yi bu duruma getiren CHP ve MHP'dir inanın. Onların bu kötü siyaseti olmasa bu kadar oy alamazdı AK Parti. Lider dediğiniz kitleleri peşnden sürükleyen insandır. Bahçeli'nin ve Kılıçdaroğlu'nun oy oranı sabit. Oturmuş seçmenleri var, yeni seçmen alabilmeleri düzgün siyasetçi, çözüm odaklı çalışma ve gerçekten yapacaklarını kanıtlarıyla göstermelerinden geçer. İcraatları var mı yok. Ben emekliye 5 bin lira vereceğim, yok şunu yapacağım yok bunu yapacağım halk artık bunları yemiyor, kanmıyor. O seksenlerin doksanların siyasetinde kaldı. Dolayısıyla seçimin sonucu belli değil, ama ben AK Parti'nin oylarının yükseleceğini düşünüyorum.

Belirsizlik çok kötü
Onur Sade: Bence bu seçimde de her şey aynı olacak. Oy oranlarından tutun yapılan görüşmelere kadar her şey aynı olacak. Seçim sonrası da belirsizlik devam edecek. Bu belirsizlik de Türkiye'yi çok kötü günlere götürecek. Çünkü her koyun kendi bacağından asılıyor. Ülkeyi düşünen yok. Zamanında Cumhurbaşkanını seçenler, belirleyenler şimdi meclis başkanını belirleyemiyor.  Diğerleri koltuğunu bırakamıyor, diğerleri silahlarla oynuyor. Sistem belirsiz, bu belirsizlik devam edecek. Zaten bu belirsizlik ekonomiye de yansıdı. İflasın içinde olan birçok işyeri var. Hayırlısı olsun. Sandıktan koalisyon çıkacak ama koalisyon kurmayacaklar. Başka türlü oyunlar oynanıyor. Türkiye'nin en büyük katliamı oldu Ankara'da. Çok büyük bir olaydı bu ve düşünün Ankara'da oluyor. Utanılacak bir şey bu. Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük katliamı 2015 yılında  Ankara'da oluyor ve kimse istifa etmiyor. Herkes başını önüne eğsin ve düşünsün. Ülkenin geleceği açısından, eğitimi açısından endişeliyiz. 12 bin dolar milli gelirden söz ediyorduk onun şovunu yapıyorduk şimdi 8 bin dolar. Peki bunun sebebi kim? Bunun sebebi ben hükümet demiyorum dünya, küresel piyasa. Ama demek ki ekonomi iyi olduğu zaman da sen değilmişsin sebebi. Yine küresel piyasaymış, sıcak paraymış. Yine de karamsar olmamalıyız. Benim gördüğüm kadarıyla olabilecek tek koalisyon AKP-CHP koalisyonu. Bu ülkeye rahatlık getirir, ferahlık getirir. Belki 1 sene, belki 2 sene sürer ama en azından pislikler ortaya çıkar. Kimin yaptığı yanlış varsa ortaya çıkar. MHP-AKP koalisyonu olacağını zannetmiyorum, çünkü sorarlar adama. Seçimle aynı akşam Devlet Bahçeli ben koalisyon yapmıyorum, 13 yıl bekledim şimdi ne halt yerseniz yiyin şeklinde konuştu. Tamam saygı duyuyorum, o senin görüşün sonunda  ama 1 Kasım seçimlerine 15 gün kala koalisyo-na hazırım derseniz bu ne demek oluyor? Cumhurbaşkanlığı seçimin-de İhsanoğlu ortak adayları oluyor meclis seçiminde neden o veya Deniz Baykal olamıyor. Çoğunluk sizde ama meclis başkanı seçemiyorsunuz. Her tarafta tehlikeli durumlar var. Daha meclis başkanı seçemiyorlar CHP-MHP. Bunlar başa geldiği za-man ülkeyi yönetebilecekler mi? AKP içinde bu zamana kadar sıcak para vardı şovunuzu yapıyordunuz da sıcak para çıktıktan sonra neden şovunuzu yapmıyorsunuz? Hepsini eleştiriyorum. Ya bu partiler kendini geliştirmeli, gençlere yol vermeli, çünkü siz bunu beceremiyorsunuz. Dolar olmuş 3 lira ekonomiden bahsediyorsunuz, ihraacatçı kan ağlıyor mal satamıyor. Kısaca ben seçimden sonra CHP-AKP koalisyonu olmazsa eğer, bir kaos bekliyorum. Tek başına AKP iktidarı olması imkansız. Olursa, bu ülkede 2015'te bir katliam oluyor 100 kişi ölüyor ve tek başına iktidara geliyor, yorum sizde.

Hasan Saray: Koalisyon çıkacak yine seçimden. Değişmez. 1 Kasım seçimlerinden koalisyon çıkacak ve AKP isterse koalisyon kurar, istemezse kurmaz. Ona bağlı, kime bağlı olacak ki. 3'ü beraber kurabilir mi, kuramaz. O isterse olur istemezse Allah'ın dediği olur ondan sonra. Yani tüm bunları bizleri yönetenler düşünecek en başta, vatandaşı düşünecekler. Koalisyon kurmama gibi  kapris mapris yapmamalılar. Vatandaşları düşünecekler vatandaşları.

Ahmet Müküs: 
Bence de koalisyon çıkacak seçimlerin sonucunda. Koalisyon çıkar ama yine kurmazlar. O zaman bir daha seçime giderler. Seçimlerin halka getirdiği maliyet kimsenin umrunda değil. Başımızda güçlü bir hükümet olması gerekir yoksa bütün devletler bizi kullanmaya devam ederler.

Nihal Altıngövde

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.