Sayıştay belediyeleri didik didik inceledi

Sayıştay Başkanlığı 2015 yılı Kamu İdareleri Denetim Raporlarını açıkladı. Sayıştay'ın İBB, Beyoğlu, Şişli ve Büyükçekmece raporlarında çarpıcı detaylar dikkat çekti.

Sayıştay belediyeleri didik didik inceledi

İBB'ye bağlı İstanbul Halk Ekmek'de (İHE) bazı usulsüzlükleri açığa çıkaran Sayıştay Başkanlığı, Beyoğlu Belediyesi'nin 29 yıllığına kiraladığı Kefken A Tipi Mesire yerindeki 270 metrekarelik bir sosyal tesisi yasaya aykırı olarak yandaş vakfa pazarlık usulü kiraya verdiğini tespit etti. Yine Sayıştay raporuna göre Şişli Belediyesi’nin CHP’li eski başkanı Mustafa Sarıgül’ün, görev yaptığı dönemde belediyeye ait 9 taşınmazı, kurucusu olduğu vakfa devrederek belediyeyi milyonlarca TL zarara uğrattığı belirlendi. Büyükçekmece Belediyesi için hazıırlanan denetim raporunda ise Büyükçekmece sınırları ile mücavir alanlar içerisinde eğlence vergisi mükellefi olan sinema salonu işletmeleri, oteller ve diğer eğlence mekânlarından eğlence vergisinin alınmadığına vurgu yapıldı.

Denetçi şaşkına döndü
İHE, geçtiğimiz yılın ekim ve kasım ayları arasında bazı personellerini 1 aylık eğitim almak üzere Almanya'ya gönderdi. Yurtdışı eğitim faaliyetini tamamlayan personelin tamamı, dönüşte havalimanında yaptıkları alışveriş fişlerini Duty Free (vergiden muaf alışveriş) gideri olarak kuruma teslim ederek parasını geri tahsil etti. Fatura edilen giderlerden birisinin klinik ücretine ait olması ise Sayıştay denetçisini şaşırttı. Ödemelerin yasaya aykırı olduğunu belirten denetçiye açıklamada bulunan İHE Yönetim Kurulu Başkanlığı, kurum bütçesinden ödenen özel giderlerin geri alınması için işlemlere başlandığını belirtti.

Yöneticilere özel sigorta
İHE'nin 2015 yılını mercek altına alan Sayıştay Başkanlığı, personellerden, şef üzerindeki tüm yöneticilerinin ve ailelerinin SGK güvencesi olmasına rağmen ilaveten özel sağlık sigortasına alındığını, bedelinin kurum bütçesinden ödendiği ve bunun da kamu zararına yol açtığını raporuna ekledi. Yönetici aile sayısının 130 kişiden oluştuğunun altı çizen denetçi, bunun kabul edilemez bir harcama olduğuna değindi. İHE ise çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu yola başvurulduğunu kaydederken, personelin ve ailesinin zaman kaybı yaşamaması için özel sigortanın gerekli olduğunu savundu. 46 üstdüzey personelin yer aldığı İHE'de özel sigortadan istifade eden aile bireylerinin 130 kişiden ibaret olduğuna dikkat çeken denetçinin "Aile sayısı, çalışan sayısından çok çok fazla" tesbitinin ardından, tamamlayıcı özel sigortanın kuruma getirdiği ek yükün 100 bin TL civarında seyrettiğini not düşmesi ise oldukça dikkat çekti.

Mustafa Sarıgül belediyeyi milyonlarca lira zarara uğrattı
Şişli Belediyesi’nin eski başkanı Mustafa Sarıgül’ün, görev yaptığı dönemde belediyeye ait 9 taşınmazı, kurucusu olduğu vakfa devrederek belediyeyi milyonlarca TL zarara uğrattığı ortaya çıktı Belediye Meclis Kararı ile Sarıgül’ün yönetimindeki İstanbul Şişli Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Şişli Meslek Yüksek Okulu’na aktarılan 9 taşınmazın tamamı Şişli’nin en kıymetli noktalarında bulunuyor. Bu taşınmaların 1’i tamamen bedelsiz devredilirken, diğer 8’i ise okul lehine ‘irtifa hakkı’ verilmek suretiyle tam 30 yıllığına devredilmiş durumda. Öte yandan Şişli Belediyesi'nin 2015 yılı için 2 milyon 552 bin 772 TL ‘hizmet binası kiralama bedeli’ ödediği öğrenildi.

Meclis kararına iptal başvurusu
Konuyu gündeme getiren 2015 Sayıştay Raporu’nda, “Şişli Belediyesi taşınmazları devir veya taşınmazlara sınırlı ayni hak tesisi etmeseydi yukarıda belirtilen tutar kadar kiralama giderine katlanmayabilecektir” denildi. “Bunun sonucunda belediyenin mali tabloları olumlu anlamda düzelebilecek veya bu harcamalar yerine mahalli halkın birçok çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi mümkün olacaktır” ifadelerine yer verildi. Hayri İnönü başkanlığındaki yeni yönetim, Sarıgül’e tahsis edilen taşınmazların geri alınması için çalışma başlatmış, ancak bu maksatla hazırlanan teklif, Mecliste üst üste iki kez reddedilmişti. Şişli Belediyesi bunun üzerine konuyu idari yargıya taşıdı. CHP’li Belediye, şimdi kendi meclis kararlarının iptali için İdare Mahkemesi’nde açtığı davalardan sonuç bekliyor.

Yandaş vakıfa kiralandı
Beyoğlu Belediyesi'nin 29 yıllığına kiraladığı Kefken A Tipi Mesire yerindeki 270 metrekarelik bir sosyal tesisi yasaya aykırı olarak yandaş vakfa pazarlık usulü kiralaması Sayıştay denetçisinin gözünden kaçmadı.

Vakfın incelenmesinde Sayıştay debetçisi, kurucularının neredeyse tamamının AK Partili siyasetçilerden oluştuğunu gözlemledi. Mütevelli heyetinde Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın da yer aldığı Kültür Kenti adlı vakfın, Beyoğlu Belediyesi ile organik bağı ilişkisi tesbit edilerek, "Kiralamayı iptal edin" uyarısı yapıldı. Ahbap-çavuş ilişkisiVakfın yöneticileri arasında bulunan Beyoğlu'nun AK Partili Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kurdurduğu vakfa hazine adına kayıtlı Kandıra'daki Kefken Kampını 29 yıllığına kiraladı. Sonrasında kampın içindeki 270 metrekarelik bir sosyal tesisi yasaya aykırı olarak pazarlık usulüyle 25 yıllığına Kültür Kenti adlı vakıfa verildi. Belediyenin 2015 yılını denetleyen Sayıştay Başkanlığı denetçisi mevzuata aykırı kiralamayı tesbit etmesinin ardından bu kez de kiracı vakıf kurucularının peşine düştü. Yandaş vakıf Kültür Kenti'nin kurucuları arasında AK partili siyasetçilere ve belediye başkanın izine rastlayan denetçi, aradaki ahbap-çavuş ilişkisinin ekonomik çıkar ilişki olduğunu kaydetti. Sayıştay denetçisinin ikazını değerlendirmeye alan belediye ise verdiği cevapta, yasadışı kiralamanın kısa sürede feshedileceği sözünü verdi. Usulsüz kiralama hakkında Yerel Kulis gazetesine konuşan CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülseversosyal tesisin yandaş vakfa yasalara aykırı olarak kiralanmasını belediye meclis gündemine taşıyacaklarını belirtti. Gülsever, "Biz de bu durumu Sayıştay raporunda fark ettik. Olayın üstüne giderek takipçisi olacağı" diye konuştu.

Eğlence vergisi alınmadı
Sayıştay Başkanlığı'nın 2015 yılı Büyükçekmece Kamu İdareleri Denetim Raporunda ise eğlence mekanlarından vergi alınmadığı tespit edildi. Raporda, "Büyükçekmece Belediyesi sınırları ile mücavir alanlar içerisinde eğlence vergisi mükellefi olan sinema salonu işletmeleri, oteller ve diğer eğlence mekânlarından eğlence vergisinin alınmadığı" tespiti yapılrken, "Eğlence vergisi 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde yer alan eğlence iletmelerinin faaliyetleri eğlence vergisine tabidir" açıklaması yapıldı. Büyükçekmece Belediyesi ise eğlence merkezlerinden vergi alınmamasını, Anayasa Mahkemesi'nin 2011/175 sayılı kararına bağladı. Belediye ayrıca tarifeler kesinlik kazanıncaya kadar gerekli çalışmaların başlatıldığını duyurdu. HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.