Seçime dokuz gün kala dokuz doğuruyorlar

CHP'ndeki ön seçim heyacanı sandığa gitmeye sayılı günler kala doruğa ulaştı.

Seçime dokuz gün kala dokuz doğuruyorlar

 Aralarında eski bakanların, eski ve yeni milletvekillerinin de yer aldığı 422 aday İstanbul'da ilk beşe girmenin kıyasıya mücadelesini veriyor. Erkek aday adaylarının ağırlıkta olduğu ön seçimde kadın aday adayları da kendilerine şans arıyor.

İstanbul savaşları
Türkiye’den en çok milletvekili çıkaran ili olan İstanbul'da 2011 seçimlerinde 85 olan milletvekili sayısı bu seçimde 88 olacak. CHP 2011 genel seçimlerinde İstanbul’dan 29 milletvekili çıkarmıştı. İstanbul 1. Bölge'de milletvekili adayı olabilmek için 170 kişi ön seçime girecek, ön seçimde milletvekili adaylarını belirleyecek kayıtlı üye sayısı ise 93 bin. İstanbul 2. Bölge'de 126, 3. Bölge'de ise 126 aday adayı milletvekili adayı olabilmek için ön seçime girecek. Milletvekili adaylarını belirleyecek kayıtlı üye sayısı ise ikinci bölgede 63 bin, üçüncü bölgede 70 bin civarında.

Eski genel başkan da var
İstanbul'da CHP'nin ön seçiminde renkli isimler de yer alıyor. Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, devlet bakanı Mehmet Sevigen, Kültür Bakanı Ercan Karakaş akla ilk gelen isimler oluyor. Kapatılan CHP'nin açıldığı dönemde genel başkanlık görüvini üstlenen Selahattin Bingöl'de üyelerden oy isteyecek isimeler arasında. CHP'nin İstanbul eski il başkanlarından Şinasi Öktem, Oğuz Kaan Salıcı da şansı yüksek adaylardan. Ön seçimin en renkli isimi ise Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Ön seçime girecek isimler arasında İstanbul milletvekilleri Süleyman Çelebi, Aykut Erdoğdu, Nur Serter ile Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de yer alıyor. Mevcut vekillerden Sabahat Akkiraz, Oktay Ekşi, Şafak Pavey ve Binnaz Toprak ise aday adayı olmadılar.
En fazla üye Avcılar'da
İstanbul 3. Bölge'de 126 aday adayı yarışıyor. Bu adaylar arasında 30 kadın aday adayı bulunuyor. Toplam 69 bin 885 üyenin 13 ilçede hakim huzurunda kurlacak sandıklarda oy kullalanacağı seçimlerde şanlsı aday olarak halen milletvekilliği görevlerini sürdüren Süleyman Çelebi ve İlhan Cihaner adlandırılıyor. Bölgede ilçelere göre üye sayısı dağılımına bakıldığında ise ilk sırada Avcılar yer alırken, O'nu Küçükçekmece, Bahçelievler ve Esenyurt takip ediyor. Bu ilçeleri de Bağcılar, Bakırköy ve Beylikdüzü izliyor.


İlçelerin üye sayısı belirleyici olacak
CHP 29 Mart'ta tüm üyelerin katılımıyla hakim gözetiminde bir ön seçime dolu dizgin hazırlanırken gözler oy kullanacak üyelere ve olası sıralamaya çevrildi. 3. Bölge'de CHP üyelerinin ilçe ilçe dağılımı şu şekilde gerçekleşti:
Avcılar: 10.988
Arnavutköy: 1350
Bağcılar: 5630
Bakırköy: 5461
Bahçelievler: 8099
Başakşehir: 3522
Beylikdüzü: 5461
Esenyurt: 7570
Büyükçekmece: 4000
Çatalca: 1711
Güngören: 3200
Küçükçekmece: 8915
Silivri : 3978

Oylar nasıl kullanılacak?
YILLARsonra gelen ön seçimde CHP üyeleri sandık başında önemli bir görevi yerine getirecekler. Hakim huzurunda yapılacak seçimlerde üyeler parti kimlik ve nüfus cüzdanlarıyla oy kullanacaklar. Her üye 13'ten az 26'dan fazla olmamak üzere sandık kurulunca verilecek mühürlü oy pusulasında isimleri işaretleyecek. Belirelenen sayılardan çok ya da az yazılan oy pusuluları ise geçersiz sayılacak.

Anahtar listelere dikkat!
Parti içinde sıralamada yer almak için çeşitli gruplar 5'erli 10'arlı anahtar listeler çıkartacak. Bu listelere kendilerine yakın gördükleri üyeleri oy verdirmeye çalışacak. Seçimin sonucunu da büyük ölçüde bu anahtar listelerde kullanılacak blok oylar belirleyecek. Seçime dokuz gün kala henüz kesinleşmiş bir liste açıklanmasa da kulislerde ilçe başkanlarınca ortak anahtar liste yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu konuşuluyor. Ayrıca CHP'li belediye başkanlarının da anahtar liste oluşturacağı ve ilçelerinden çıkacak adaylara öncelik tanıyacakları öngörülüyor.

İlçe başkanlarının şansı var mı?
29 Mart günü sadece 3. Bölge'de 69 bin 885 üye oy kullanacak. Katılımın sağlıksız üye yapısı nedeniyle yüzde 50 civarında olması beklenirken, sıralamaya girmek için ortalama alınması gereken oyun da 6 bin 500 ile 8 bin arasında olacağı kulislerde dillendiriliyor. Aralarında Bakırköy, Avcılar, Bağcılar, Silivri eski ilçe başkanlarının da aday olduğu
bu ön seçimde ilçe başkanı adayların daha şanslı olacağı da kulislerde dile getiriliyor. Bunun gerekçesi olarak ise üye yazımında konusunda doğrudan müdahil olmaları gösteriliyor.


KAYNAK:GAZETE İSTANBUL
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.