Şehidimizi kullanmayın!

Hararetli tartışmaların yaşandığı Beylikdüzü Belediye Meclisi’nde AK Parti Grubu’nun sürekli şehit Astsubay Ömer Halisdemir'i öne sürmesine sinirlenen CHP Grup Başkanvekili Mülayim Demirtaş, “Israrla şehidimizi siyasete malzeme yapıyorsunuz. Sizi, şehidimizi kullanmamaya davet ediyorum” çıkışını yaptı

Şehidimizi kullanmayın!
05 Aralık 2016 Pazartesi 22:35

Beylikdüzü Belediyesi Aralık Ayı Meclisi’nin birinci oturumu toplandı. 2017’de iyi bir hizmet dönemi yaşamayı temenni ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana- Aladağ’da yaşanan yurt faciası sonucu hayatını kaybeden öğrencilere Allah’tan rahmet diledi ve “Bu hususta olması gereken tedbirlerin bir seferberliğe dönüştürülerek eksiksiz yerine getirilmesi gerekiyor. Yurt konusu statü olarak ele alınmalı. Devlet bunu karşılayacak güçte ve adım atmalı” açıklamasını yaptı.

Millet gider Mersin’e biz gideriz...
AK Parti Grubu'nun 3 sözlü önerge verdiği mecliste son gündem maddesi olan Harita Komisyonu Raporu görüşülürken sinirler gerildi, uzun süren bir tartışma yaşandı. İçkili yer bölge tespiti hakkında hazırlanan komisyon raporunun görüşülmesinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mücahit Birinci, “Beylikdüzü'nün ortasına hançer gibi saplanan bir yer. Haritalarda ilçemizdeki içkili alanlar bellidir. Modern belediyecilik anlayışında da şehrin göbeğine içkili alanlar yerleştirilmez. Bu dünyanın tamamında var. Batı Avrupa'da ABD'de var. Bu aynı zamanda bir devlet politikasıdır. Millet gider mersine biz gideriz tersine” sözleriyle belirlenen içkili yerleri eleştirdi.

Vatandaşlara direniş çağrısı 
Eleştirilerinin devamında şehrin göbeğinde belirlenen içkili yerlerin güvenlik noktasında zaaf yaratacağını savunan Birinci, “Anadolu Caddesi'nde oturan vatandaşlarımızın buna müsaade etmeyeceğini biliyorum. Bu konuda sivil inisiyatifinizi lütfen kullanın. Sizi buna davet ediyorum” çağrısını yaptı. Anayasa'nın 58. maddesine atıfta bulunarak konuşmasını sürdüren Birinci, “58. madde diyor ki; Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, kumar ve benzeri alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbiri alır. Bu madde minvalinde ilçelerin göbeğine kadar soktuğunuz içkili yerlere karşı durmamız gayet doğaldır” ifadelerini  kullandı.

Elbette bunu eleştireceğiz
Belediye tarafından Anadolu Caddesi'nin iççkilli bölge kapsamına alınmasını sert sözlerle eleştirmeye devam eden Mücahit Birinci, Ekrem İmamoğlu'nu da tartışmanın içerisine çekerek, “Bilhassa sayın başkan oraya bir AVM yapmışsa, AVM'ye de ortaksa ve Anadolu Caddesi'ne dahil olmamasına rağmen sırf içki ruhsatı AVM'sine ulaşsın diye bunu uzatıyorsa, elbbette ki bunu eleştireceğiz, karşı duracağız. Biz vatandaşlarımızdan bundan dolayı oy aldık. Bu projeden haberdar olmadan Anadolu Caddesi'nin isminin Ömer Halisdemir Caddesi olmasını istedik. Gayet iyi niyetle bunu talep ettik. Fakat ne yaptılar; bugün getirdiler buranın içki ruhsatına dahil olmasını istediler. Ben bu irade tezatını, aramızda ki bu zihniyet farkını değerli vatandaşlarımızın mahşeri vicdanına havale ediyorum” diye konuştu.

Tartışılması bile yanlış
AK Parti Grup Başkanvekili Mücahit Birinci'nin eleştirilerine aynı sertlikle cevap veren CHP Grup Başkanvekili Mülayim Demrtaş, "Birtakım yanlış bilgileri düzeltmek istiyorum" diyerek kürsüye çıktı. Sözlerini, "Aslında modern toplumlarda bu tartıştığımız konular yasa ile belirlenmiştir. Bunun tartışılıyor olması bana göre geri bir toplum olduğumuzu gösterir" şeklinde sürdüren Demirtaş, "Bahsedilen yerde konut altı dükkanlarda içkili yer açılması, yasalarda belirlenmiş. Konut maliklerinin hepsinin rızasını almadan içkili yer açamazsınız" şeklinde konuştu.

Siyasi malzeme yapmayın!
AK Parti sıralarından ses yükselmesi üzerine, "Sabredin, vatandaşları doğru bilgilendirmek zorundayız" tepkisini gösteren Demirtaş sözü Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'e getirdi. "İkide bir aziz şehidimizin isminin tartışmaya konu edilmesi bizi rahatsız eder, derinden yaralar" ifadelerini kullananan Demirtaş, "Bizim teklifimiz çok açık. Sokak cadde isimlerinin değiştirilmesi durumunda bütün kamu kurumlarında sıkıntı yaşarız. Bu ismin daha güzel bir yere verilmesini istedik. Ama ısrarla şehidimizi siyasete malzeme yapıyorsunuz. Sizi bir kez daha şehidimizi tartışmaya açmayın diye, uyarıyorum. Sizi şehidimizi kullanmamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. Tartışmaya neden olan komisyon raporu oy çokluğu ile mecliste kabul edildi.

Birçok yerde ortaklığım var
Mücahit Birinci'nin konuşmasına müdahale eden Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kendinize yakışan bir üslup kullanın” uyarısını yaptı. Birinci'nin ismini anarak konuşmasına tepki gösteren İmamoğlu, “Ortaklığımı gizlemiyorum; Benim Beylikdüzü'nde birçok yerde ortaklığım var. Sizi daha düzgün cümlelerle konuşmaya davet ediyorum” dedi. 

Kadınların özgürlük mücadelesini anlattı
Beylikdüzü Belediyesi CHP Belediye Meclis Üyesi Nazife Figen Karahan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olması dolayısıyla kürsü hakkını kullandı ve bir konuşma yaptı.  Karahan, başta belediye yönetimi ve meclisinde görev alan tüm kadınların isimlerini sayarak, varlıklarından dolayı teşekkürlerini sundu. Kadının seçme ve seçilme hakkına dair tarihsel süreci ortaya koyan Karahan, kadınların hak ve özgürlüklerini elde etme mücadelelerinden örnekler verdi. Konuşmanın ardından AK Parti Meclis Grubu, 3 sözlü önerge sundu ve önergeler oy birliği ile kabul edilirken, CHP Meclis Grubu’nun sunduğu 1 sözlü önerge oy çokluğu ile meclisten geçti. Mecliste 9 gündem maddesi görüşüldü. 1,2,3,4,5,6,8, ve 9. maddeler oy birliği ile ilgili komisyonlara sevk edilirken, 7. gündem maddesi oy çokluğu ile meclisten geçti. Ekrem Hacıhasanoğlu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.