SİLİVRİ'YE TEK BİR ÇİVİ ÇAKMADI!

Göreve geldikten sonra ilk kez Gazete İstanbul’a konuşan AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın 6 yılda ilçeye tek bir çivi bile çakmadığını iddia etti. Silivri’ye en büyük yatırımın AK Parti döneminde olduğunu ifade eden Kutlu, «Mevcut yönetimin gözle görülür tek hizmeti fuaye salonu» dedi.

SİLİVRİ'YE TEK BİR ÇİVİ ÇAKMADI!
Burak
Burak
26 Ekim 2015 Pazartesi 06:08

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, göreve atandıktan sonra ilk kez Gazete İstanbul’a konuştu. Fatma Sarıbıyık Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Kutlu, 1 Kasım seçimlerine az bir süre kala ülke gündemini ve yerel siyaseti değerlendirdi. Kutlu kendini ve göreve nasıl geldiğini de anlattı.

Recep Tayyip Erdoğan’a en zor gününde genç yaşınıza rağmen omuz vermişsiniz. Gençlik Kolları’ndan sonra hangi merdivenleri tırmanarak bu noktaya geldiniz?
Gençlik Kolları’ndan sonraki süreçte, o dönemdeki İlçe Başkanımız Metin Karakaş Beyefendinin teklifiyle, Ana Kademe Teşkilat Başkanlığı’nı üstlendik. Yaşımız itibariyle önemli bir görevdi. Gençlik Kolları’nın her kademesinde bulunmuş birisi için elbette zor bir görev değil ama Gençlik Kolları’ndaki heyecan ile ana kademe siyaseti arasında tabi ki bir fark var. Daha sonrasında da yine teşkilatımızın teveccühü ile 2014’te hem Büyükşehir Belediyesi hem de Silivri Belediyesi Meclis Üyesi oldum.

Maalesef Silivri uyuyor
Silivri Belediye Meclis Üyesi olarak, Silivri Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı'nın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Öncelikle halkın takdirine saygı duymak demokrasinin gereği. Biz AK Parti teşkilatı olarak da seçmeni olarak da bu demokrasiye olan inancımızı en iyi şekilde Silivri’de gösteriyoruz. Silivri Belediyesi’nin AK Partili bir belediyeden, mevcut belediye başkanının yönetimine geçtiğinden beri bunu sadece bir siyasi söylem olarak değil, Silivri halkının da ortak düşüncesi olarak ifade ediyorum. Halk, “yaklaşık 6 yıldır Silivri’de bir çivi çakılmadı denilse yeridir” diyor. Biz bunu belediye meclis salonlarında da çoğu defa dile getirdik. Bir yerel belediye, sınırları içerisinde üst yapı, yol, toplumun refah, huzur, imar ve iskan işlerini arttırmak, daha müreffeh bir mekan oluşturmak adına hizmetler üreten bir birim ama 6 yıllık zaman dilimi içerisinde ben Silivri Belediyesi’nin hiçbir çalışmaya imza attığına şahit olmadım. Gözle görülebilir bir hizmet dersek herhalde sadece Fuaye Salonu’ndan bahsedebiliriz. Onun dışında maalesef Silivri uyuyor.

Meclis'te Belediye Başkanı ile ilgili şaibeli bir takım konular hakkında önerge vererek, cevap istiyorsunuz. Ne tür cevaplar alıyorsunuz?
Silivri Belediyesi ile alakalı şöyle bir süreç var. Sayın Özcan Işıklar, AK Parti belediyeciliğiyle kendi dönemini alt ve üst yapı hizmetleri olarak, birbiriyle kıyaslayamayacağı için mecburen geçmişi karalama yolunu seçiyor.

Büyükşehir Meclis Üyesi olarak ilçede ki sorunlar İBB’ye gidiyor mu? Çözüm noktasında ne gibi çalışmalarınız var?
İBB'nin organizasyon ağı sadece bir meclis üyesi üzerinden beslenen ve o ilçenin sıkıntılarına vakıf olan bir yapı değil. Büyükşehir’in Beyaz Masası, Halkla İlişkileri, belirli periyotlarda İstanbul’daki bütün seçmenlerin bölgelerini tarayarak o bölgelerle alakalı varsa kronik problemler, bunları toparlayıp, Beyaz Masadan ilgili müdürlüklere, oradan meclise, gerekirse Kadir başkanımıza iletilen hususlar var. Silivri ile alakalı konulara gelince, burada hizmet takibini büyükşehir meclis üyesi olarak bizler takip ediyoruz. Burada Silivri’de bitirmesi gereken bir iki tane hususu var. Bunlardan bir tanesi dere ıslah çalışmasının tamamlanamaması. Bu konuyla alakalı da maalesef,  ‘oy alınamadığı için Silivri’yi cezalandırma’ yapıldığı dillendiriliyor. Ama Silivri’ye dere ıslah çalışması başlatılırken de Silivri AK Partili bir belediye değildi. Bitmemesinin nedeni derenin denizle buluştuğu noktada ki inşaatın kamulaştırma nedeniyle devam eden mahkeme süreci.

Ak Parti Silivri İlçe Teşkilatı Başkanı Rıfat Kutlu

Taraflar arasında mutabakat yok
Farklı yerlerde mahkemesi devam eden bazı yerler kamulaştıma adı altında yıkıldı. Silivri’de de bunu yapamaz mıydı?
Mahkeme süreci beklenir, ancak taraflar arasında bir mutabakat süreci olursa tabi ki yıkılabilir. Şu anda taraflar arasında bir mutabakat yok. O bölgede Tarihi Mimarsinan Köprüsü’nün arkeolojik çalışmaları da söz konusu. Maalesef Silivri’nin geçmiş dönemdeki siyasetçilerinin tarihe vermiş olduğu önemi de bir nebze ortaya koymuş oluyor. Oradaki tarihi köprünün gözleri üzerine bir inşaatın kurulması, tarihimize de medeniyetimize de kültürümüze de çok büyük bir hakarettir. Allah nasip ederse, birinci öncelik kamulaştırmanın neticelenmesi, ikincisi de inşallah o tarihi utancımızdan kurtularak en yakın zamanda dere ıslah çalışmasının geriye kalan yüzde 15-20’lik kısmını bitirmek.

Dere ıslah çalışmaları kapsamında büyükşehir tarafından yıkılan binanın molozları orta yerde bırakıldı. Bazı haberlerden sonra bu molozlar hemen kaldırıldı. Daha önce kaldırılamaz mıydı?
Yetkili müdürlükle görüştük. Araya bayram girmesinden dolayı bir gecikmenin yaşandığını ifade ettiler. Büyükşehir 39 ilçeye hizmet götüren, faaliyeti olan ve operasyon yapan bir belediye. Haliyle burada bir iş önceliği, sıralaması söz konusu. Ama Silivri Belediyesi’nin ilgilenmiş olduğu sadece kendi sınırlarıyla alakalı bir süreç. Sayın Başkan ve CHP Silivri İlçe Başkanı ekibiyle bizi ziyaret ettiğinde bu konuyu görüştük. Bu görüşme sırasında bize Manika İkmal Müdürlüğü'nden bir telefon geldi. Bayramdan sonraki hafta içiydi. Pazartesi günüydü yanlış hatırlamıyorsam. Çarşamba günü hafriyatı kaldıracağız demişlerdi ve Çarşamba günü gelip kaldırdılar. Yani buradaki gecikmenin sebebi bir ihmalkarlık değil elbette.

Ben iyi çocuğum onlar kötü
Belediye ilçenin çeşitli yerlerine büfeler kurduruyor. Bunlardan mağdur olan insanlar da var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Tavşan kaç, tazı yakala deyimi ile ifade etmek bu noktada en doğru ifade biçimidir. Silivri Belediye Başkanı ve yönetimi maalesef, yetki alanında olmayan bu tarz yerleri halkın yanında görünmek için kullanıyor. Akabinde de her nedense ‘ben size bu imkanı sağladım ama büyükşehir belediyesi geldi, yıktı. Haliyle ben iyi çocuğum onlar kötü çocuk’ söylemini halkın kafasına yerleştirmeye çalışıyor. Kendisi de, halkta, büyükşehir belediyesi de verilen imkanın hangi belediyenin yetki alanı içerisinde olduğunu çok net bir şekilde bilmekte. Vatandaşlarımız bu konuda hassas ve duyarlı olsun. Mağduriyeti yaşamamak için vatandaşlarımıza gerekli izinlerin alınmasını öneririm.

6 yıldır bir çivi çakılmadı’ dediniz ama Silivri Belediyesi’nin her yıl gelir bütçesi var. Silivri Belediyesi’nin 6 yıllık bütçesinin tamamına baktığımızda, siz bu noktada sadece ‘fuaye salonu yapıldı’ dediniz. Birçok vaatler verdiğini ama hep havada kaldığını söylediniz. Bunlara rağmen arsa satışları yapılıyor. Bu bütçe ile neler yapılıyor? 
Şimdi bir belediye bütçesini hazırlarken o yıl içerisinde yapması gereken çalışmaları belirler. Düzenlenen rapora uygun bütçeler oluşturularak, hizmetlere göre maliyet tahminleri hesaplanır ve bütçe ayrılır. Biz Silivri Belediyesi’nin mali tablolarını incelediğimiz de kedi buradaysa ciğer nerede, ciğer buradaysa kedi nerede diye soruyoruz. Çünkü ayrılan bütçeye ve faaliyetlere baktığımızda bütçenin yüzde 30’unun personel gideri olduğunu görüyoruz. Geriye kalan kısmı, festival ve kültürel giderler. Bir kısmı kredi faizleri. Geriye kalan cüzi bir kısmı ise ilçeyle alakalı yatırıma gidiyor. 2014 bütçe raporu içerisinde Silivri Belediyesi’nin harcamış olduğu yatırım bütçesi 17 milyon gibi bir rakam. Onu da sadece taş döşeme ve kaldırım yapmak için kullanmış. Sayın Belediye Başkanı'nın seçimlerde verdiği vaatlerini Silivri halkına bir an önce ulaştırmasını dört gözle bekliyoruz. Vaatlerini gerçekleştirirse de ilk tebrik eden biz oluruz. Buna ne biz, ne Silivri halkı ne de oy veren vatandaşlarımız şahit oldu. Yine 2014 yılının içerisinde ki bir meclis toplantısında da ifade etmiştik. Halka ve basına açık bir toplantı da Sayın Işıklar 2015 yılında Silivri’ye yapacağı faaliyetlerle ilgili bir sunum gerçekleştirmişti. Bizler de davetliydik ama katılamadık. 2009’daki vaatlerini 2014’te bir daha sıralaması da, vadettiği hizmeti gerçekleştiremediğini ortaya koyuyor.

Hizmet değil ideolojik oy
Hiçbir şey yapmamakla suçladığınız bir belediye başkanı ikinci kez nasıl seçildi? AK Parti’nin burada stratejik hatası var mı?
Silivri halkının hizmet noktasında bir tercihi söz konusu olsa, Cumhuriyet tarihinden itibaren Silivri’ye en büyük hizmetleri getirmiş olan Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Turan’ı seçmiş olurdu. Ben bu konu da Silivri halkının hizmet belediyeciliğinden ziyade ideolojik belediyeciliği tercih ettiğini düşünüyorum. Silivri’nin diğer ilçelerden geri kalmasının en temel nedeni de budur. Silivri’ye şöyle bir göz attığınızda bugünkü devlet hastanesi, adliye binası, belediye binası, dere ıslah çalışması, alt yapı çalışmaları, köylere doğalgazın gitmesi tamamen Hüseyin Turan, Büyükşehir ve merkezi hükümetin eliyle olmuştur. Silivri Belediyesi CHP'ye geçtikten sonra gözle görülür hiçbir çalışma olmadı. Tabi burada diğer partiler de birbirini destekledi. Hangi partiyi kast ettiğimi anlamış olmanız gerekiyor.

Bir cezalandırma söz konusu değil
Büyükşehir Belediyesi'nin Silivri'yi cezalandırdığını ifade edenler var. Genel seçimde Türkiye genelinde ve burada AK Parti adına beklenilen netice alınamadı. Gerçekten böyle bir cezalandırma var mı?
Büyükşehir Belediyesi’nin Silivri’nin bazı köylerinde doğalgaz çalışması, diğer köylerde de kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları devam etmekte. Silivri’nin bazı köylerinde alt yapı çalışmalarında bir eksiklik söz konusuydu. Onların da ihale süreci tamamlandı. Alt yapısı eksik olan diğer köylerimizde de inşallah İSKİ marifetiyle alt yapı çalışmaları ve doğalgaz çalışmaları devam edecek. Bütün çalışmalarda Sayın Kadir Topbaş’ın imzası ve mührü var. Bir cezalandırma süreci söz konusu olmuş olsa, bugün yüzde 10-15 oy aldığımız köylere, biz bu hizmetleri götürmezdik. Büyükşehir Belediyesi buna müsaade etmezdi. Sayın Kadir Topbaş'ı tebrik ziyaretine gittiğimizde, “Silivri’de ki hemşerilerime, seçmenlerime benden selam gönderin. Kadir Abilerine oy vermeseler de, Kadir Abileri onlara aynı hizmetleri tekrar getirecektir” ifadelerini kullandı. Özellikle Seymen, Fenerköy, Danamandıra başta olmak üzere, birçok köye ciddi yatırımlar yapıldı.

Hız kazanması için devreye girdik

Gazetemizde manşet haber olarak yayınlandı. Akören Mahallesi'nde iki sokak bazı nedenlerden dolayı hizmetlerden faydalanamıyor. Bu konuda bilginiz var mı?
Akören'de İSKİ’nin yapmış olduğu çalışma itibari ile anıtlardan izin alması gereken bir süreç var. 
İSKİ bu konuyla ilgili yazışma yapıyor. Süreci hızlandırmak için biz de devreye girdik. Yetkili arkadaşlarımızla görüştük. İnşallah çok kısa bir zamanda bu sorunu çözeceğiz. Muhtarlarımız bizi ziyaret etti. Sizin de bahsettiğiniz gibi bazı köylerimizde kadostroya bağlı hizmet sorunları var. Bunların takibini de ivedi bir şekilde yapıyoruz. Buradaki halkımızı o hizmetlerden faydalandıracağız.

Diğer partilerin çok faaliyeti yok
İlçe teşkilatı genel seçim sürecini nasıl belirledi? 
Tabi bu süreç bizim için çok hızlı bir süreç oldu. Biz ilçe başkanlığına atandığımızda seçime iki ay vardı. Böyle bir görevi aldığımızda hızlı, hareketli bir sürecin bizi beklediğini, birlikte çalıştığımız arkadaşlar da farkındaydı. Ama AK Parti’nin bu konuda çok kurumsal bir sistemi var. Mevcut yönetimimizi kurup, çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Bugün arazide de görüyoruz ki AK Parti’nin dışında, sahada çalışan başka bir parti yok.  Biz bu konuda şunu gördük ki arazide sadece kendi partisine oy isteme cesareti olan tek siyasi partiyiz. Yani ‘eğer bize oy vermezseniz, şu partiye oy verin’ söylemini hiçbir seçmenimize ifade etmedik. Biz seçmenden oy talebinde bulunuruz. Partimize oy vermeyeceğini söylese de seçmeni kucaklar, ayrılırız. 7 Haziran seçimlerinde Silivri Meydanı'nda CHP İl Başkanı'nın ‘eğer bize oy vermezseniz, malum partiye oy verin’ sözleri AK Parti ve Türkiye üzerine kurulan ittifakın da net bir resmini ortaya koyuyor. Haliyle 7 Haziran seçimlerinden önce bu siyasi partiler zaten kendi aralarında bir ittifak kurmuştur.

Türkiye’nin kaderi başkanlık sistemi
1 Kasım'da AK Parti tek başına iktidar olacak mı?
Tahmin bu doğrultuda. Bizi yanıltabilir ama şunu ifade etmek gerekir ki 7 Haziran seçimlerine kıyasen şuan ki ortamı değerlendirdiğimizde AK Parti’ye daha önce oy vermemiş birçok kişi, ülkenin istikrarı, huzuru ve refahı adına 1 Kasım'da AK Parti’yi destekleyecek. Halkımız koalisyon hükümetlerinin ülkeyi ne derecede kaosa sürüklediğine şahit oldu. Ben bu anlamda bu ülkenin artık kaderinin bir koalisyon hükümeti değil, tek başına bir iktidar, hatta yarı başkanlık ve başkanlık sisteminden olduğunu düşünüyorum.

Artan terör olayları hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Aynı masa etrafında buluşamayanların hedefi AK Parti mi, yoksa Recep Tayyip Erdoğan mı, ona bakmak lazım. Gelinen noktada aslında herkesin çok merak ettiği bir konu var. Çözüm sürecini başlatan iktidar partisi AK Parti, bitme noktasına gelmişken 7 Haziran’dan sonra birden bire terör olayları başladı. Kürt-Türk’ün arasını açmak için bir takım hareketler başladı. Aslında Türk ile Kürt’ün arasında sorun yok. Silivri’de de biz Türk-Kürt hep beraber yaşıyoruz. Kimsenin kimseye kavgası yok. Kardeşçe yaşıyoruz. Ben inanıyorum ki Türkiye’nin birçok yerinde bu şekilde. Her gün şehit veriyoruz, polis asker ölüyor. Ankara’daki patlama da sivil insanlar ölüyor. Bu noktada baktığımızda geçici hükümetimiz ve Cumhurbaşkanı bu süreci iyi yönetiyor.

Yanlışa boyun eğmedik
1984 Iğdır’ın Tuzluca ilçesi doğumluyum. Jeofizik Mühendisiyim. Silivri’de kendi mesleki alanımızla alakalı bir işletmemiz mevcut. Evliyim, eşim Semiha Kutlu. Siyasi hayatıma AK Parti’de gençlik kollarında başladım. 6 yıl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. O günkü Büyükşehir Belediye Başkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi’ne atılma süreci bizde bir öz savunma oluşturdu. Recep Tayyip Erdoğan’ın o günkü şartlarda hapishaneye girmesi, bizim benliğimizde onun yanında olmak gibi bir durumu ortaya çıkardı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim’in bütün kitaplarında yer alan bir şiiri okumasından dolayı cezaevine girmesinden ötürü, mağdurun arkasında durma refleksiyle biz siyasete başlamış olduk. Yanlışa boyun eğmedik.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.