Siyaset planı bozdu

Beylikdüzü Devlet Hastanesi'ne taşınması onaylanan ve vatandaşların tepkisini çeken semt polikliniği tartışmasına müdahil olan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, 2007 yılında siyasi nedenlerden ötürü devlet hastanesinin Mimarsinan'a yapıldığını, aynı yıllarda yapılan planlamalarda hiçbir hata olmadığını söyledi

Siyaset planı bozdu
04 Eylül 2016 Pazar 21:44

Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikliniği'nin Beylikdüzü Devlet Hastanesi'ne taşınma kararının alınmasının ardından başlayan tartışmalara Belediye Başkanı Hasan Akgün de müdahil oldu. AK Parti İlçe Başkanı İlker Gürbüz'ün hastanenin taşınmasına gerekçe olarak 2007 yılında yapılan planaları gerekçe göstermesine tepki gösteren Akgün, "Planlamada bir hata yoktur bunu bize bağlayamazlar. Bizim planımızı da, projemizi de basın istediği zaman gelir bizden alır" açıklamasını yaptı. 

Projeyi Mimarsinan'a monte ettiler

Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nin Postabaşı'ndaki mevcut binanın yerine yapılmasını istediğini, zamanın yetkilileriyle birçok görüşme yaptığını sözlerine ekleyen Akgün, "Bize dediler ki, 'buradaki arsa yeterli değil bunu büyütün.' Biz de bu arsayı büyüttük, şu anda arkasında otopark olarak kullanılan yeri de aldık hastane alanına kattık. Büyütülen arsanın üzerine 230- 240 yataklı bir hastane projesinin yapılmasını istediler. Biz de bugünün parasıyla 250 bin lira ödeyerek 7 katlı hastane projesi yaptırdık. Resmi yazı ile Valiliğe, Sağlık ve İl Özel İdare Müdürlüğü'ne teslim ettik.  Birçok defa gidip gelmemize rağmen 'biz burasını yeterli bulmuyoruz, hastaneyi buraya yapmayacağız.' dediler. O tarihte Büyükçekmece Belediyesi Anavatan Partisi'ndendi, Mimarsinan Belediyesi ise AK Partiliydi. Buradan aldılar Mimarsinan Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bir yere götürüp projeyi oraya monte ettiler ve hastaneyi oraya yaptılar. Planlamada bir hata yoktur bunu bize bağlayamazlar. Bizim planımızı da, projemizi de basın istediği zaman gelir bizden alır. Bu süreç 2000'lerde başlayıp 2006'lara kadar uzanan bir süreçtir ve bir sürü masrafımız boşa gitmiştir. Her türlü projeyi bize yaptırmalarına rağmen inşaata gidip orada başladılar. Ben olsam burada başlardım, burada yapardım hiç olmazsa hastane yapımına burası daha elverişliydi, AK Çimento'nun tozunun altında değildi. İşin detayı budur" ifadelerini kullandı. 

Esnaf haklı ama...

Akgün hastane yapımı sırasında da yetkililerle sürekli temas halinde olduğunu belirterek, "Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nin bir an önce bitirilmesi için zamanın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlık yetkilileri ve milletvekilleri ile temaslarım oldu. Mimarsinan sınırları içerisinde yapılan hastane bitme noktasına gelmiştir. İkinci devlet hastanesi de Pınartepe Mahallesi'nde Yavuz Sultan Selim Caddesi üzerinde bitirilmiştir. İskanı da tarafımdan verilmiştir" dedi. Postabaşı'nda bulunan semt polikiliniğinin Beylikdüzü Hastanesi'ne taşınacak olmasından esnafın rahatsızlık duymasının son derece haklı olduğunu vurgulayan Akgün, "Esnaf haklı ama Mimarsinan'da yapılan devket hastanesinin ardından, "Hayır siz burada ekonomik olarak zarar göreceksiniz biz devlet hastanesini oraya taşımıyoruz" deme lüksü de olamaz, trilyonluk yatırımdan sonra. Bizim ilk talebimiz yerine gelseydi böyle bir sorunumuz olmayacaktı ve tek vasıtayla herkes buraya ulaşmış olacaktı. Hastane şehrin merkezinde kalmış olacaktı, olmadı. Siyasi nedenlerle bizim istediğimiz olmadı ve devlet hastanesi oraya yapıldı. Orası da Büyükçekmece'nin bir mahallesi" diye konuştu. 

Kadın doğum hastanesi olsun

Taşınma kararı alınan semt polikiliniğine milyonlarca para harcanarak depreme dayanıklı hale getirildiğini ifade eden Akgün, "Zamanın Sağplık Bakanı Sayın Müezzinoğlu ile de görüştüm. Bu binaya çok büyük masraf yapıldı ve depreme dayanıklı hale getirilldi. Atıl durumda bırakılamaz. Getirilemez. Cumhuriyet Mahallesi'ndeki aile hekimliklerinin bir kısmı buraya getirilebilir. Kadın Doğum veya Çocuk Hastanesi yapılabilir. Sayın Müezzinoğlu da bu binayı mutlaka değerlendireceğini ifade etti. Mevcut Sağlık Bakanımızdan da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan da bu konuda yardım ve destek istemeye devam edeceğim. Bu binayı sağlık alanı dışında kullanmak yazıktır, günahtır. Esnafımız ve vatandaşlarımızın beklentisi doğrultusunda sağlık tesisi olarak devam etmesini sağlamak lazım. Bana kalsa ben orayı Kadın Doğum Merkezi yaparım" tavsiyesinde bulundu. 

Muhatap alınmayı kabul etmedi

Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikiliği'nin Beylikdüzü Devlet Hastanesi binasına taşınacak olması vatandaşların tepkisine neden olmuş, toplanan imzalar Sağlık Bakanlığı'na gönderilmişti. Büyükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda gerçekleşen esnaf toplantısında ise  AK Parti İlçe Başkanı İlker Gürbüz esnafın sorunlartını dinlemiş ve 2007 yılında yapılan planlar doğrultusunda Büyükçekmece'nin hastane ihtiyacının yapılan iki hastane ile çözüleceğini vurgulayarak, esnafın mağduriyetinin esas muhatabının o dönemde planları yapanlar olduğunun altını çizmişti. Kendisinin esnaf mağduriyetlerini en aza indirmek adına yardımcı olabileceğini dile getiren Gürbüz bu konuda esnafın önerilerini bakanlığa bildireceği sözünü vermişti. 

Nihal Altıngövde

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.