SİYASİ VAATLERE DEDE AYARI

1 Kasım'da yapılacak seçime sayılı günler kala, siyasi partilerde bir bir vaatlerini açıklıyor. Alevilerle ilgili ve cemevlerinin ibadethane statüsü kazanmasıyla ilgili AK Parti dahil birçok parti vaatte bulunurken, gazetemize konuşan Alevi önderleri, vaatleri samimi bulmadıklarını ve herkesin oy peşinde olduğunu söyledi.

SİYASİ VAATLERE DEDE AYARI

Seçime kısa bir süre kala AK Parti, CHP, MHP ve HDP seçim beyannamelerini açıkladı. Toplumun birçok kesimini ilgilendiren vaatleri bir bir sıralayan siyasi partiler Alevileri de unutmadı. Alevilerin uzun yıllardır dile getirdiği bir takım isteklerine karşılık verecek vaatlerde bulunan partiler, cemevlerinin ibadethane statüsü kazanması konusunda da harekete geçeceklerinin sözünü verdi. Özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, “Cemevlerine hukuki statü kazandıracağız” açıklaması oldukça ses getirirken, gazetemize konuşan; Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz ve Esenyurt Örnek Cemevi Başkanı Hüseyin Çam, Alevilere yönelik vaatlerin hiçbirinin samimi olmadığını ve herkesin oy devşirmek peşinde olduğunu söyledi.

13 yıldır neredeydiler?

AK Parti Lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Alevilere yönelik vaatlerini değerlendiren Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, AK Parti'nin verdiği sözlerin hiçbir geçerliliği olmadığını savundu. AK Parti'nin 13 yıldır tek başına iktidar olduğunu ve iktidar olduğu dönemde Alevilerin sorunlarını iyileştirmek noktasında hiçbir adım atmadığını söyleyen Yılmaz, “İktidar yıllardır ülkeyi yönetti. Güya Alevi Açılımları da yaptı. Bizler bu açılım sürecinde de ondan yıllar önce de cemevlerinin ibadethane statüsü kazanması için isteklerde bulunduk. Fakat bunların hiçbiri için adım atmadılar. Şimdi seçime 20 gün kalmış, Aleviler akıllarına gelmiş” diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasına ilişkin kararı olduğunu ve bu karara rağmen bugüne kadar hiçbir uygulamaya gidilmediğini de belirten Yılmaz, “Ben AKP'nin vaatlerini seçim için yaptığını düşünüyorum. Samimi bulmam için yıllardır yaptıklarının doğru olması lazım. Şayet kamuyu AKP'yi samimi buluyorsa, olumlu buluyorsa, ben de olumlu buluyorum” dedi.

CHP hiç dillendirmiyor!
Alevilere ilişkin vaatlerle ilgili konuşan Küçükçekmece Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat ise önemli eleştirilerde bulundu. AK Parti'nin yanı sıra CHP ve MHP'ye yönelik eleştirilerde de bulunan Fırat, “Davutoğlu'nun vaatlerini biliyorum. Fakat keşke bu konuda samimi olsalar. Benim gördüğüm yıllardır tribünlere oynamak dışında bir adım atmıyorlar. AKP, bu noktada Alevileri siyasi malzeme olarak görüyor” dedi.

CHP'ye yönelik eleştirilerde de bulunan Fırat, “Bizim için üzücü olan AKP'nin değil de diğer partilerin yaklaşımları. Özellikle CHP'nin yaklaşımına üzülüyorum. Ben nasıl olsa Aleviler'in oyunu alıyorum diyerek hareket ediyorlar. Evet, CHP'nin de bir takım vaatleri var ama bunları yeteri kadar dillendirmiyorlar. Maalesef CHP, oy peşinde koşuyor, MHP'yi de bu konuda aynı yere koyabiliriz” ifadesini kullandı.

HDP Alevileri yeni keşfetti
Esenyurt Örnek Cemevi Başkanı Hüseyin Çam da, siyasi partilerin vaatlerinin samimiyet taşımadığını söyledi. “AKP yıllardır neredeydi? Seçime üç gün kalmış, çocuk kandırır gibi vaatte bulunuyorlar” diyen Çam, “Ben, Davutoğlu'nun vaatlerine inanmıyorum” dedi.
HDP'nin, Alevilerle ilgili vaatlerini de değerlendiren Çam, “HDP, Alevileri yeni keşfetti. Biz Sivas'ta yanarken, Maraş'ta öldürülürken yanımızda değillerdi. Yıllardır Sivas Katliamı'nın anması için Sivas'a gideriz ben geçen yıl hariç HDP'yi orada hiç görmedim. Biz insanların masumiyeti için haklılığı için mücadele verip, destek verirken, onlar daha 1 yıldır yanımızda olmaya başladılar. Elbette HDP, içinde Aleviler vardır, belki güzel işlerde yapacaklardır. Ama şimdiden bunu kestiremiyorum çünkü onlar bizim yanımızda hiç durmadı” dedi. CHP ve MHP'nin vaatlerine ilişkin de konuşan Çam, “CHP ya da MHP vaat ediyor. Ama seçilemedikten sonra, hükümet olamadıktan sonra bir anlamı kalmıyor” şeklinde konuştu.

Anıl BODUÇ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.