Söz olan kese savaşı söz ola bitire başı

Avcılar Gümüşpala Mahallesi'nde yer alan Paşaeli Piknik Alanı'nda vatandaşlardan gelen mescit yapımıyla ilgili istek ve taleplere önce olur verip yer gösteren Belediye Başkanı Handan Toprak'ın daha sonra inşası büyük ölçüde tamamlanan mescidi yıktırması büyük tepki topladı.

Söz olan kese savaşı söz ola bitire başı

Avcılar Gümüşpala Mahallesi'nde yer alan Paşaeli Piknik Alanı'nda vatandaşlardan gelen mescit yapımıyla ilgili istek ve taleplere önce olur verip yer gösteren Belediye Başkanı Handan Toprak'ın daha sonra inşası büyük ölçüde tamamlanan mescidi yıktırması büyük tepki topladı. Yaşanan yıkımla ilgili basın açıklaması yapan AK Parti Avcılar Belediye Meclis Üyesi Şebnem Öngün Gökmen, “Belediye başkanı verdiği sözde durmadı” diye konuştu

Avcılar Gümüşpala Mahallesi'nde bulunan ve birçok vatandaşın uğrak noktası haline gelen Paşaeli Piknik Alanı'nda mescit noksanlığından yakınan vatandaşlar konuyla ilgili Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'tan mescit yapılması talebinde bulunmuştu. Vatandaşlardan gelen istek ve talepleri geri çevirmeyen Başkan Toprak, Paşaeli Piknik Alanı'nda mescit yapımı için yer göstermişti. Toprak'ın onayı ve izni doğrultusunda Avcılar Belediyesi'nden hiçbir maddi destek almadan vatandaşlarca inşaatı neredeyse bitme noktasına getirilen mescidin, geçtiğimiz günlerde günü yıkılması ise Avcılarlıları adeta isyan ettirdi.

Bu yıkım kabul edilemez
Yaşanan durumla ilgili yıkımın gerçekleştiği noktada bir basın açıklaması düzenleyen AK Parti Avcılar Belediye Meclis Üyesi Şebnem Öngün Gökmen, Başkan Toprak'ın verdiği sözde durmadığını belirterek, yıkımın asla kabul edilemeyeceğini belirtti. İnsanların dini inançlarının hiçe sayıldığının altını çizen Gökmen'in açıklaması esnasında, AK Parti Avcılar İlçe Teşkilatı üyeleri ve vatandaşlar da hazır bulundu. Mescidin yıkılmış olmasının, vatandaşların dini inançlarına yönelik bir saygısızlık olduğunu söyleyen Gökmen, konuyla ilgili Belediye Başkanı Toprak'ı sorumluluk almaya da davet etti.

Nedenini öğrenmek istiyoruz
Gerçekleştirdiği basın açıklamasında Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak'a sert eleştirilerde bulunan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Şebnem Öngün Gökmen, yaşanan yıkımın nedenini merak ettiklerini vurguladı. Avcılar Belediyesi'nin verdiği sözde durmadığını da ısrarla belirten Gökmen, “Hayırsever vatandaşlarımızın talebi üzerine, Belediye Başkanı, CHP'li meclis üyeleri ve Fen İşleri müdürlüğü ekipleri mescidin yapılacağı; Avcılar Belediyesine ait Paşaeli Piknik Alanı olarak geçen bu yere gelip keşif yapmışlar, akabinde yapımı için onay vermişlerdir. Birkaç gün öncesine kadar bu noktada konumlanan mescidin Avcılar Belediyesi görevlilerince bir gecede ( Perşembe ) apar topar yıkılmasının, güvenlik görevlilerince içeri kimse alınmayarak, yıkılan mescidin hafriyatının temizlenip şu an olduğu hale getirilmesinin arkasında yatan nedeni öğrenmek istiyoruz” dedi.

CHP'nin geçmişi malum!
Avcılar Belediye Başkanı Toprak'ı hedef alan açıklamasında, Avcılar Belediyesi'nin CHP'li olduğunu da anımsatan AK Partili Gökmen, CHP'nin ibadethaneleri hiçbir zaman korumadığını ve dikkate almadığını belirtti. CHP'nin geçmişi üzerinden Avcılar Belediyesi'ni eleştiren Gökmen, “Cumhuriyet Halk Partisinin geçmişine baktığımızda maalesef ibadethanelerin korunması ve gözetilmesi konusunda oldukça olumsuz örnekle karşılaştığımız milletimizce bilinmektedir. Tarihi belge ve vesikalar, CHP iktidarları döneminde birçok ibadethanenin pervasızca, yıkıldığını, kapatıldığını veyahut farklı amaçlarla kullanıldığını ve hatta bazı camii ve ibadethanelerin satışa bile çıkarıldığını göstermektedir. Şu an burada da maalesef böyle bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzu üzülerek belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Saygısızlığı nasıl açıklayacaksınız?
Mescidin yıkılmış olmasının, vatandaşların dini inançlarına yönelik bir saygısızlık olduğunu söyleyen Gökmen, konuyla ilgili Belediye Başkanı Toprak'ı sorumluluk almaya da davet etti. Toprak'ın Avcılar'da, “Önce İnsan” sloganını kullanarak hareket ettiğini belirten Gökmen, “Önce İnsan'' sloganını her platformda kullanan bir belediye başkanı olarak vatandaşlarımızın dini hassasiyetlerine ve ibadethanelerine karşı yapılan bu saygısızlığı nasıl açıklayacaksınız?” diye sordu. Toprak'ın konuyla ilgili bir an önce açıklama yapması gerektiğine dikkat çeken Gökmen, Avcılarlı vatandaşların yıkılan mescide dair duyarsız kalmayacağını ve işin takipçisi olacağını da belirtti. Gökmen'in açıklaması sonrası alkışlarda bulunan AK Partili üyeler ve vatandaşlar da belediyeye yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Dedeleri camileri ahır yapmıştı!
Avcılar Belediyesi'nin yapmış olduğu mescit yıkımını kabul edilemez olarak niteleyen vatandaşlar da hem belediyeyi hem de CHP'yi hedef aldı. Avcılar Belediyesi'nin CHP'li kimliğini ön plana çıkarttığını belirten vatandaşlar, CHP'lilerin hiçbir zaman ibadethanelere saygı duymadıklarını iddia etti. 
Geçmiş yıllarda CHP'nin camileri ahıra çevirdiği iddiasında da bulunan vatandaşlar, “50 sene önceki CHP zihniyeti hala varlığını koruyor ve devam ediyor. Bunu kabul edemeyiz. Mescidin yıkılması da büyük bir tahrik ve provakasyondur” açıklamasında bulundu. “Önce İnsan” sloganını kullanan Belediye Başkanı Toprak'ın insanların hassasiyetlerini hiçe saydığını da söyleyen vatandaşlar, “Yıkılan mescitin yerini yeşil bir örtüyle de kapatmaya çalışıyorlar. Bunun neresi kabul edilebilir? Avcılarlıları kandırarak, dini duygularını hiçe sayarak hareket etmek asla onaylanamayacak bir davranıştır” dedi.

Bu ilk değil!
Avcılar Belediyesi'nin sebep olduğu yıkıma yönelik eleştirilerde bulunan vatandaşlar, belediyenin dini inançlara yönelik yaptığı saygısızlığın ilk olmadığını da iddia etti. Daha önce ki Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci döneminde de benzer bir durumun meydana geldiğini anımsatan vatandaşlar, “Yaşadığımız bu durum ilk değildir. Eskiden de aynı şeyleri yaşadık. O zamanlarda da kara çarşaflı ve baş örtülü kadınlarımızı, rahibelere benzetmişlerdi. Şimdi de aynı şekilde hareket ediyorlar” diye konuştu.
Başkan Toprak'ın kendilerinden özür dilemesi gerektiğini belirten vatandaşlar, “Burayı kendileri bir gece operasyonu ile yıktırdı. Şimdi çıkıp suçunu kabul etmesi ve özür dilemesi gerekir” dedi.

Haber: Yakup TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.