Suyun dibi görünmüyor

TEOG'un yerine gelen ve “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” şeklinde tanımlanan eğitim sistemine ilişkin gazetemize konuşan sendika başkanları bir hayli kaygılı. Yeni düzenlemenin artı ve eksilerinden bahseden sendikacıların ortak görüşü ise; ortada ciddi bir belirsizlik olduğu yönünde. Kimi sendikacılara göre de eğitimde suyun dibi görünmüyor.

Suyun dibi görünmüyor
Burak
Burak
08 Kasım 2017 Çarşamba 07:47

Türkiye'de yapboz tahtasına dönen ve sürekli olarak değişimlere uğrayan eğitim sistemi bir kez daha değişti. Lise tercihinde belirleyici olan TEOG'un yerine gelen “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” ile ilgili tartışmalar hala güncelliğini koruyor. Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz'ın açıkladığı ve “iyi olacak” diye nitelediği yeni sistemle ilgili Türkiye'nin eğitimdeki öncü sendikalarıyla konuştuk. Yeni sisteme ilişkin farklı yorumlarda bulunan sendika başkanları genel itibariyle yeni düzenlemenin kaos yaratacağını ve belirsizliklere gebe olduğunu ifade ediyor.  Bazı sendikacılar da herkesi tatmin etmenin zor olduğu fikrinde birleşerek, “Yine de daha iyi bir düzenleme sözkonusu olabilirdi” açıklamasını yapıyor.

Kaygımız eğitim
Konuyla ilgili gazetemize konuşan Türk Eğitim Sen 9 Nolu Şube Başkanı Enver Demir, yeni eğitim sisteminin ciddi manada belirsizliklere sahip olduğunu savundu. “Suyun dibi görünmüyor” diyerek yeni sistemin yarattığı boşluğu niteleyen Demir, “Kaygımız ülkemizde en doğru eğitim ve öğretim sisteminin oluşabilmesi adınadır. Ancak dibi görünmeyen bir suyu andıran bu sistem içerisinde kaygılarımızın bir hayli arttığını da söylemek gerekiyor” dedi. Temel kaygılarını da sıralayan Demir, şu ifadeleri kullandı, “Söylendiği gibi her öğrenci istediği okula yerleşemeyecektir. Zira her öğrencinin 5 tane okulu tercih etmek gibi bir hakkı var. Yapılan tercihler ortaöğretim başarısına göre değerlendirilecektir. Burada başarı oranı yüksek olanlar Anadolu Liseleri'ne yerleşirken diğerleri yerleşemeyecek. Bu da seçkin bir eğitim sistemi anlayışını devam ettirecek.”

Nitelikten geri adım atılıyor
MEB Başkanı İsmet Yılmaz'ın, “nitelikli eğitim” sözleri hakkında da konuşan Demir, “Genel liseler daha nitelikli okullar olacak diye Anadolu Lisesi'ne çevrilmiş ve sınavlı hale gelmişti. Nitelikten geri adım mı atılmaktadır?” diye sordu. Herkesin kendisine en yakın okula gideceği yönündeki değerlendirmeleri de eleştiren Yılmaz, bu durumun sahtecilik yaratacağını ve kast sistemi doğuracağını savundu. Anadolu Lisesi sayısının yetersiz olduğunu da vurgulayan Demir, “Bu durumda özel okulların sayısında da bir artış gözlenecek. Dolayısıyla bu sistemin hedefine uygun olup olmadığı daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

erol ermiş

Kaos çıkabilir
Hükümete yakın bir eğitim sendikası olarak bilinen Eğitim Bir Sen İstanbul 3 Nolu Sendika Başkanı Erol Ermiş ise yeni sistemin kaos çıkarabileceğini ve iyi okullarda ciddi anlamda bir yığılmaya sebep olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Ermiş, enel olarak bu sistemi olumsuz bulamıyoruz. Ama şunu da ifade etmem lazım; TEOG herkesin alıştığı bir sistemdi. Ancak meslek lisesine girecek bir çocuğu tutup akademik sınavlara sokmanın da manası yoktu. Bu anlamda yeni sistem iyi oldu” dedi. Olumlu taraflarının yanında olumsuzluklara gebe bir sistemle karşı karşıya olduğumuzu da anlatan Ermiş, “Bu sistem eski sistemi çağrıştırıyor ama şimdi iyi okullara yerleşmek için herkes birçok farklı yol deneyecek. Bu da o okullara yerleşme konusunda ciddi bir kaosa, yığılmaya sebep olabilecek bir şey” şeklinde konuştu.

Herkes istediği okula gidemez
Bakan Yılmaz'ın, “Yeni sistemde herkes istediği okula gidecek” yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Ermiş, “Bu sistemle beraber herkes istediği okula gidecek ya da yerleşecek demek filan büyük bir hikayedir. Böyle bir şeyin sözkonusu olmasına imkan yok. Bir defa öğrenci kendisine yakın olan bir Anadolu Lisesi'ni şayet ortalaması yetmiyorsa tercih edemeyecek. Bunu da bir yana bırakalım 5 farklı okul tercihi sözkonusu. Bu da herkes istediği okula gidecek mantığını ortadan kaldırıyor” diye konuştu. Her şeye rağmen umutlu olduklarını da vurgulayan Ermiş, “Genel olarak yeni sistem bizi heyecanlandırdı diyemem ama daha şimdiden sert bir şekilde eleştirmenin de anlamı yok” dedi.

En iyi okul en yakın okul değil
MEB'in büyük umutlarla hazırladığı ve kamuoyuna tanıttığı yeni sistemi gazetemize değerlendiren Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sözkonusu sistemin, eğitimdeki fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığını ve ciddi açıdan hatalar taşıdığını savunan Koçak, “Bir kere en iyi okul bize yakın okuldur anlayışını savunmamız mümkün değil. Açıklanan bu yeni sistem bizim düşüncelerimize ve eğitimde savunduğumuz ilkelere oldukça uzak. En basiti şöyle düşünün Beşiktaş gibi bir ilçede 7 tane Anadolu Lisesi var. Buna karşılık nüfus 190 bin. Bu kadar insanın ihtiyacını bu okullar karşılayamayınca bu çocuklar nereye gidecek? Tabii ki istemedikleri okula” diye konuştu.

Kağıthane’deki çocuk ne yapacak?
Yeni sistemi Kağıthane ilçesi üzerinden örneklerle açıklayan Koçak, “Şimdi Kağıthane'yi baz alalım. Bu ilçenin nüfusu 439 bin civarında. İlçede Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 'nitelikli' olarak değerlendirdiği 2 tane okul var. Yani 2 tane Anadolu Lisesi var. Bunun dışında 6 tane İmam Hatip Lisesi bulunuyor ki bunların da 2'si Kız İmam Hatip Lisesi şeklinde. Bunların da dışında gene az miktarda meslek lisesi var. Şimdi bu ilçede 2 tane Anadolu Lisesi'ne yerleşemeyen çocuk ne yapacak? Ya İmam Hatip'e ya da Meslek Lisesi'ne gitmek zorunda kalacak. Böyle bir anlayışı savunmamız mümkün değil. Hadi İstanbul'da nispeten durum kotarıyor diyelim Anadolu'daki durumu varın siz düşünün” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.