Tabip Odası'ndan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na cevap: TALİHSİZLİK!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun gazetemizde yayınlanan ve Ankara Tabipler Odasını hedef alan açıklamalarına İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç cevap verdi. Müezzinoğlu’nun açıklamalarını talihsiz bulduğunu ve kınadığını belirten Mengüç, «Hala bu katliam üzerinden oy hesabı yapıyorlar» ifadelerini kullandı

Tabip Odası'ndan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na cevap: TALİHSİZLİK!
20 Ekim 2015 Salı 07:22

Çatalca Devlet Hastanesi'nin açılışında Ankara'da gerçekleşen terör saldırısını değerlendiren ve Tabipler Odası'na ağır suçlamalarda bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tartışmalara neden oldu. Müezzinoğlu'nun açıklamalarını gazetemize değerlendiren İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç AK Parti'nin katliam üzerinden oy devşirmeye çalıştığını savundu.

20 metre mesafedeydim
Müezzinoğlu'nun eleştirilerini, "Talihsizlik" olarak değerlendiren Mengüç, "Bu konuşmayı kendisi de doktor olan Sağlık Bakanı'na yakıştıramadım. Ankara'da Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısı gerçekleşti. Ben patlama yerine 20 metrelik mesafedeydim. Bir yandan yaralıları tedavi etmeye çalışırken, diğer bir yandan Bakan'ın ağır suçlamaları kabul edilebilir bir şey değil" dedi.

Yaralılar pankartlarla taşındı
Gazetemize yaptığı açıklamanın devamında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na "Bakanlık saldırının gerçekleştiği alandan bir tek yaralı kaldırdı mı?" sorusunu soran Mengüç, "Yaralıların tamamı pankartların üzerinde ambulanslara taşındı. Hastanelerden gelen talep üzerine de Ankara Tabipler Odası kan toplama çağrısı yaptı. Bu çağrıyı art niyet olarak tanımlamak anlaşılır değil" ifadelerini kullandı.

Oy devşirme peşindeler
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamasını şiddetle kınadığını yineleyen Dr. Samet Mengüç "Katliamı siyasete alet etmeye çalışıyorlar. Bu kadar insan ölmüşken hala oy devşirmek istiyorlar. Seviyesi çok düşük bir açıklama" diye konuştu. Tartışılan ambulans konusuna da değinen Mengüç, "Ben bir doktorum. 15 dakika müdahalenin ardından kucağımda ölen yaralılar oldu" bilgisini verdi.

Kurumların zaafı var
Mengüç açıklamasının sonunda Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği'nin ihmalkar davrandığını belirterek, "Bakanlık üzerinden saldırı alanına gelen bir tane bile hekim yoktur. Burada bazı kurumların zaaf içerisinde olduğunu söylüyoruz. Ankara'nın göbeğinde bir patlama oluyor ve ilgili kurumlar hazırlıksız yakalanıyor. Bizim eleştirimiz buna" değerlendirmesini yaptı. 

Can kaybını önlemeye çalıştık
Ankara Tabipler Odası Yönetim Kurulu da yayınladığı basın açıklamasıyla Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamalarını kınadığını belirtti. Saldırı sonrası alanda bulunan hekimlerin ve sağlıkçıların hemen başlayan müdahalesinin can kaybının daha fazla olmasını önlediği belirtilen açıklamada, "Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası ilk dakikalardan itibaren can kaybının asgaride tutulması için gerekli tutumu takınmıştır. Oluşturulan kriz masası ile süreç anlık olarak takip edilmiş, yöneticiler ve oda üyeleri yaşanabilecek olası kargaşanın önlenmesi, gereksinimlerin belirlenmesi amacıyla hastanelerde saatlerce uğraş vermişlerdir" denildi.

Talihsiz beyan
Ankara Tabipler Odası tarafından yapılan açıklamanın devamında, yaralıların gerek ambulanslarla taşınması sırasında gerekse tedavi sürecinde hastanelerde olağanüstü bir dayanışma gösterildiği ifade edilerek, "Sağlık Bakanı sayın Mehmet Müezzinoğlu Ankara Tabip Odası’nın olay günü üyelerine gönderdiği SMS ile gereksiz bir kan bağışı anonsu yaptığını, bunun bir provokasyona destek anlamına geldiğini ifade etmiş, bizi can kaybına vesile olan bir ortam yaratmakla suçlamıştır. Kan bağışı çağrımızın, yoğun bağışçı talebiyle kaos ortamı yaratarak yaralıların tedavisini aksatmayı ve bu yolla can kaybını artırmayı amaçladığı ima edilmektedir. Sayın Bakanı bu talihsiz beyanı nedeniyle kınıyoruz" tepkisi gösterildi.

ÖZEL HABER - EKREM HACIHASANOĞLU

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.