Tarihin içine ettiler!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 50 metre mesafede bulunan bin 500 yıllık tarihi Hagios Polieuktos Kilisesi alanının ortasına umumi tuvalet yapılıyor. Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever rant bahsi geçince AK Partililerin tarihi hiçe saydıklarını belirterek, ''Resmen gözleri kararıyor. Tarihin içine ediyorlar'' dedi

Tarihin içine ettiler!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Belediye Sarayı’nın Fatih istikametinde yolun karşısında bulunan ve Hagios Polieuktos Kilisesi kalıntılarının bulunduğu parka umumi tuvalet yapma kararı aldı. CHP İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ konuyu meclis gündemine taşıyarak “Kilise koruma altındadır. Netice olarak kilisenin bulunduğu alan, parkın adından anlaşılacağı gibi Arkeolojik Sit alanıdır. Bu alana tuvalet yapılması tarihin içine ettirmektir” dedi. Hüseyin Sağ sözlerinin devamında küçük bir tuvaletin devasa hale getirilerek yeniden inşa edildiğini vurguladı.

Gözlerimiz üzerlerinde
Konu hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan CHP İBB Meclisi Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise tarihi dokunun korunması konusunda AK Partilileri uyardıklarını hatırlatarak, “Rant bahsigeçince bunlar gözlerini karartıyor. Bu alanın korunması için önerge verdik. Şayet önergemiz dikkate alınmazsa suç duyurusunda bulunacağız” dedi. CHP'nin verdiği önergeden sonra Anıtlar Yüksek Kurulu'nun harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Gülsever, “Şu ana kadar herhangi bir şey yapmadılar. Gözümüz üzerlerinde” açıklamasını yaptı.

Kilisenin kalıntıları duruyor
İBB Meclisi'nin CHP’li üyeleri Hüseyin Sağ,Hakkı Sağlam, Sait Coşkunoğlu, İsmail Söylemez, Melih Yıldız ve Süleyman Kolcuoğlu konuyu Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a soru önergesi olarak iletti. Önerge oybirliği ile Başkanlık Makamı'na havale edildi. İBB'nin Saraçhane'deki Başkanlık binasına 50 metre uzaklıkta bulunan Arkeoloji Parkı'nın içinde yer alan ve virane durumunda olan bin 500 yıllık Hagios Polieuktos Kilisesinin son durumunu gündeme getiren CHP'li Hüseyin Sağ, “Fatih Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık binasının hemen yakınında olan Arkeoloji Parkı'nda bilindiği gibi Doğu Roma döneminden kalma Hagios Polieuktos Kilisesi vardır. Kilisenin 2 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olduğu belirtilmektedir. Kilise 524 ve 527 yılları arasında yapılmıştır. Bugün kilisenin temel kalıntıları görülmekte ve kilise koruma altındadır. Netice olarak kilisenin bulunduğu alan parkın adından anlaşılacağı gibi Arkeolojik Sit alanıdır” bilgisini verdi.

Yapımı sürüyor
Hüseyin Sağ önergesinde küçük bir tuvaletin devasa hale getirilerek yeniden inşa edildiğini belirlediğini vurguladı. Sağ şunları söyledi: “Parkın önünden geçerken içinde İnşaat çalışması gördüm. Burada çalışanlara sorduğumda yapılan inşaatın bir tuvalet olduğunu öğrendim. Tuvalet tamamen yıkılmış
yıkıntılar arabaya yükleniyordu. Çalışanlara sorduğumda, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün bir müteahhit firmaya ihale ettiğini öğrendim. Yıkıntıları yükleyen çalışanların üzerinde, olayı perdelemek olarak düşündüğüm İBB yelekleri vardı ve aldığım bilgilere göre tuvaletin büyütülerek yapıldığı bana söylenildi. Bende içeri girip baktığımda yeni duvarlar örülerek tuvaletin genişletildiğini gördüm ve şu an bile çalışma devam ediyor, bu çalışmanın belediyemize 50 metre mesafede olması ve görülmemiş olması da oldukça manidardır. Bu konuyla ilgili bilgi almak için üç gündür İmar Müdürümüz Yunus Bey ve Müdür Yardımcılarına ulaşmaya çalışıyorum, fakat müdürlük personelinin sürekli toplantıda oldukları söyleniyor, ulaşamıyorum” dedi.

Ayasofya’dan önce yapılmış
Hagios Polieuktos Kilisesi İstanbul’da Doğu Roma döneminden kalma kilisedir. Ayasofya’dan önce kentin en büyük bazilikalarından biridir. 524-527 yılları arasında Hıristiyan olduğu için öldürülen Romalı asker Polieuktos’un adına yaptırılmıştır.(Palieuktus 251 yılında öldürülmüştü) Bezemeleri, geç Roma sanatının en önemli örneklerinden olan sütun başlıkları ve mimari görkemiyle ünlüdür. Kilisenin eski Anikia Iuliana sarayının kilisesi olduğu söylenir. 2 bin 500 metrekarelik bir alana yapılmıştır. Kilisenin 12. yüzyılda terkedildiği ve mimari bezemelerinin Haçlılardan önce ve Haçlılar tarafından yağmalandığı anlaşılmaktadır. Venedik’teki San Marco Kilisesi’ndeki bazı fragmanlar ve Piazetta’da bulunan bezemeli payandalar bu kiliseden götürülmüştür

HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.