Teröre karşı AK Parti'siz tavır!

Arnavutköy Saadet Partisi ilçe Başkanı Hayri Karabıyık’ın girişimleri ile başlatılan “Teröre Karşı Ortak Tavır” deklarasyonu imzalandı.

Teröre karşı AK Parti'siz tavır!

Haber: Orhan Şimşek

SP Arnavutköy İlçe Başkanı Hayri Karabıyık tarafından başlatılan «Teröre Karşı Ortak Tavır» kampanyasının sonucunda CHP ve MHP'nin de imza koyduğu bir bildiri yayınlandı. Bildiriye imza atacağını belirtmesine rağmen toplantıya katılmayan AK Parti İlçe Başkanı Ercan Üner'in hedef alındığı toplantıda iktidar, toplumsal mutabakata katılmamakla suçlandı.

Arnavutköy Saadet Partisi ilçe Başkanı Hayri Karabıyık’ın girişimleri ile başlatılan “Teröre Karşı Ortak Tavır” deklarasyonu imzalandı. CHP, MHP ve Saadet Partisi ilçe başkanlarının katıldığı basın toplantısında daha önce hazırlanan ortak metinde, "Ülkemiz son günlerde artan terör saldırılarıyla karşı karşıyadır. Öncelikle bu terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Emniyet Genel Müdürlüğü personelimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Bizler Arnavutköy siyasi parti ilçe başkanları olarak birlik ve beraberliğimize, devletimizin huzur ve güvenliğine yönelen dil, din, ırk gözetmeksizin yapılan bu insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle lanetliyoruz. Bu terörist faaliyetlerin hiçbir zaman kardeşliğimizi ve ülkemizin birlik ve beraberliğini zedelemesine üniter yapıyı bozmasına izin vermeyeceğiz. Vatanımızı, Milletimizi bölmeye çalışan iç ve dış mihraklara karşı dik duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bin yıldır süren kardeşliğimizi ve birlikte yaşam irademizi kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz” denildi. 

Terör belasını lanetliyoruz

Ortak metnin imzalanacağı gün daha önce kendilerine bildirilen ve katılacaklarını söyleyen AK Parti İlçe Başkanı Ercan Üner’in şehir dışında olduğunu belirterek toplantıya katılmaması üç ilçe başkanı tarafından ağır bir dille eleştirildi. Toplantıda ilk konuşmayı yapan MHP İlçe Başkanı Yüksel Emir, “Ülkemizin içinde bulunduğu ve uzunca bir zamandır sona erdirilemeyen terör belasını lanetliyoruz” dedi. Terör konusunda hükümeti de ağır bir dille eleştiren Emir, terörün bu safhaya ve bu günlere gelmesinin tek sorumlusu olarak hükümeti sorumlu tuttu. Emir MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin söylediği sözleri hatırlatarak, “Teröre bulaşmamış Kürt kardeşlerimizin ayırt edilerek güvenli bölgelere taşınmasının ardından “Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakılmamalıdır” dedi. Emir geçtiğimiz yıllarda AK Parti hükümeti tarafından başlatılan “Çözüm Süreci”ni saçmalık olarak değerlendirerek, bugünlere gelinmesinin nedenini çözüm süreci olarak gösterdi. 

Mutabakata yaklaşmadılar

Saadet Partisi İlçe Başkanı Hayri Karabıyık da daha önce toplantıya katılarak deklarasyonu imzalayacağını söylediği halde son dakikada mazeret göstererek katılım sağlamayan AK Parti ilçe Başkanı Ercan Üner’i ağır bir dille eleştirdi. AK Parti'yi toplumsal mutabakata yanşmamakla suçlayan Karabıyık, "Ülkemizin içerisinde bulunduğu terör belasının bir an önce sona erdirilmesi için yerelde başlattığımız çalışmamıza katılacaklarını ve hazırladığımız ortak deklarasyona imza atacaklarını söylemelerine rağmen toplantıya dakikalar kala mazeret belirterek katılamayacaklarını bildiren Ak Parti ilçe yönetimi bize göre toplumsal bir konunun çözümünde dahi diğer siyasi parti yöneticileri ile yan yana gelemeyen bir partidir. Bizler bu gün burada, ülkemizin içerisinde bulunduğu sorunları çözme zafiyetinde bulunduklarını bir kez daha gördük. Bizim burada diğer muhalefet partileri ile bir araya gelerek gösterdiğimiz duruş, devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu göstermektir" dedi. 

Samimiyetsiz olduklarını gördük

Devleti yönetenlerin ne yazık ki milleti derinden yaralayan terör olayına da sahip çıkmadıklarını dile getiren Karabıyık, "AK Parti’nin bu tür toplumsal konuların çözümünde ne kadar samimiyetsiz olduğunu bir kez daha gördük. Bizler yerelde de olsa bir “milat” gerçekleştirmek istiyorduk ama ne yazık ki böylesine güzel bir projede Ak Parti yöneticileri yan çizmişlerdir. Ak Parti’nin bu tutumunu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Amacımız çözüm sürecinden sonra çözülme sürecine gelen ülkenin sorunlarının çözümü için bir araya gelmekti. Nedense mecliste olduğu gibi ülkemizin sorunlarını çözmek için her seferinde muhalefete çamur atan muhalefetin masaya oturmadığını, muhalefetin masaya gelmediğini, masadan kaçtığını iddia eden iktidar cephesinin masadan nasıl kaçtığını bir kez de burada gördük” açıklamasını yaptı. 

Bütün vebal iktidarındır

CHP İlçe Başkanı Mustafa Keskin ise "Gönül isterdi ki yerelde de olsa ülkeyi yöneten siyasi iktidarın temsilcileri de  aramızda olabilselerdi" temennisiyle konuşmasına başlayarak," Teröre karşı çıkışımıza, barış isteğimize destek verebilmiş olsalardı. 14 yıldır ülkemizi yöneten siyasal iktidarın yereldeki temsilcileri de ağababalarından farklı düşünmediklerini bir kez daha göstermiş oldular. Yani ülkeyi yöneten siyasi irade ülkemizde yaşanan terör olaylarından birinci derecede sorumludur. Halkımız bugün yaşanan terör olaylarındaki vebalin ve sorumluluğun bunlarda olduğunu görmeye başlamıştır, görüyor. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden sonra yaşadıklarımız bizleri bu konuda doğrulamaktadır, haklı çıkarmaktadır. Dün Başbakan olan, bu gün Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın tek derdi var, oda Başkan olmaktır. Erdoğan, Başkanlık modelini topluma dayatmaktadır. Bu ülkede yaşanan olaylar, patlayan bombalar Cumhurbaşkanının çok ta umurunda değildir” ifadelerini kullandı.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.