Topbaş için söylenenler şehir efsanesinden ibaret

İBB Başkan Danışmanı ve Arnavutköy Belediye Meclis Başkanvekili Abubekir Taşyürek, Kadir Topbaş'ın yetkilerinin alındığı yönündeki iddiaları şehir efsanesi olarak değerlendirdi. Taşyürek, “Bu tür iddialar karanlık odakların uydurduğu çok adice, sinsice ve aptalca söylentilerden ibarettir” dedi.

Topbaş için söylenenler şehir efsanesinden ibaret

İBB Başdanışmanı ve Arnavutköy Belediye Meclisi Başkanvekili Abubekir Taşyürek, 2016 yılını gazetemize değerlendirdi. Taşyürek değerlendirmelerinde ülkemizin çok zor bir yıl yaşadığını ifade ederek, tıpkı Kurtuluş Savaşı yıllarında olduğu gibi Türkiye'nin 'Vekalet savaşları ile karşı karşıya kaldığını' savundu. "Müsteviler ülkemize çeşitli cephelerden geliyorlar. Üzerimize bu denli gelmelerine bakıldığında ülke olarak, devletimizi yönetenler olarak doğru yoldayız" diyen Taşyürek, "Tüm bu saldırıları birlik beraberlik ruhu içerisinde yine bertaraf ederek geleceğe yürüyeceğiz” dedi. Taşyürek, "Türk Milleti olarak geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da adalet ve hoşgörü içerisinde bölgemizde zorda kalmış milletlere kucak açarak mazlumlara yardımcı olacağız" ifadelerini kullandı.

Asla sömürgeci olmadık
Türk Milletinin tarihte hiçbir zaman sömürgeci bir millet olmadığını vurgulayan Taşyürek, “Buna inanmayan varsa Cezayir’in tarihi geçmişine baksın. Şu an Cezayir de kallanılan anadil Fransızcadır. Fransızların 150 yıl kaldığı Cezayir’de Osmanlı yönetiminde çok daha fazla kalmasına rağmen Cezayirlilerin ana dili Türkçe olmamıştır. İstedikleri kadar bizimle uğraşsınlar. Bu yüce milletin içerisine tefrika sokulamadığı müddetçe asla bölemeyecekler, parçalayamayacaklar" açıklamasını yaptı.

Ortaya konmuş en net irade
Son yıllarda, özellikle 2016 yılında artan terör olaylarında hükümetin bir zafiyetinin bulunup bulunmadığını değerlendiren Taşyürek, "Bana göre 2016 yılında hükümetin terörle mücadele kapsamında gerek Suriye üzerinde, gerek Irak üzerinde emniyet ve silahlı kuvvetlerimizin marifeti ile yaptıkları mücadele, aldığı tedbirler, Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’ın riyasetinde ortaya koydukları irade, 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ortaya konmuş en net iradedir. Cephede silahlı güçlerimizle baş edemeyenler, bizi yenemeyeceklerini anlayanlar, cephede tükenenler, bu tür hain ve kalleşçe saldırılarını şehirlerimize taşıyarak insanlarımızı katlederek bu savaşta mevzi kazanmaya çalışıyorlar. Bu da bizim emniyet güçlerimizin ve tedbirlerimizin yeterli olduğunu gösteriyor. Zira kalleşçe ve sinsice yapılan bu terör saldırılarını önlemek elbette kolay değil" diye konuştu.

Asla diz çöktüremeyecekler
Alınan tedbirlerin yeterli olduğunu, daha fazla emniyet tedbiri alınmasınzda elbette fayda bulunduğunu dile getiren Abubekir Taşyürek, "Korkakça, kalleşçe ve sinsice savaşarak Türk milletine diz çöktürmeyi hedefleyenler bu vekalet savaşları ile asla başarıya ulaşamayacak ve bu yüce Türk Milletine asla diz çöktüremeyeceklerdir. Çünkü bizim milletimizin içerisinde hiçbir şekilde ayırımcılık yok. Biz seksen milyon nüfusla asırlardır kardeşçe yaşayan bir milletiz. Ne Kürt’le, ne Türk’le, ne Alevi ile, ne Sünni ile hiçbir problemimiz yok asla olmayacaktır da" dedi.

Konuşmasını, "Bizim birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi inşallah kıyamete kadar kimse bozamayacaktır" şeklinde sürdüren Taşyürek, "Terör olayları seksen milyonluk Türk milletinin hepsinin canı yakıyor, yüreğimiz yanıyor. Bizim bu yaşanan terör olayları karşısındaki vakur ve metanetli tutumumuz karşısında, ülkemiz üzerinde emelleri olan emperyalist güçler adeta çıldırıyorlar ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Bu terör belası elbette çok kolay ve kabul edilebilir bir durum değildir. Ama bu yüce millet bu terör belasını da en kısa zamanda devlet, millet el ele vererek, işbirliği içerisinde atlatacaktır" ifadelerini kullandı.

Topbaş görevinin başında
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yetkilerinin alındığı, İBB’ye gizli kayyum atandığına dair iddiaları zda değerklendiren Taşyürek, "Başkanımız Kadir Topbaş görevinin başındadır. Bu tür söylentileri çıkaranlar iftira atanlar haset ve fesat insanlardır, ben bu tür iddiaları ortaya atanlara sadece gülüp geçerim. Bu tür söylenti ve iddialar birtakım karanlık odakların uydurduğu çok adice, sinsice ve aptalca söylentilerden ibarettir. İBB Başkanı sayın Kadir Topbaş beyefendi bizim hareketimiz içerisinde kırk yıllık siyasi tecrübeye sahip, birikimi olan, milli görüş çizgisinden gelen çok değerli bir siyasetçidir, çok değerli bir insandır, devlet adamıdır. İBB Başkanlığına üç dönem seçilmekle zaten İstanbul tarihine damgasını vurmuş bir şahsiyettir. Her seçimde aldığı oy miktarları ortadadır. En son seçimlerde de yine yüksek oy alarak İstanbul’un ve İstanbulluların “Kadir Abisi” sıfatıyla o koltuğa oturmuştur, İstanbulluların gönlünde taht kurmuş değerli bir siyasetçi ve şahsiyettir" dedi.

Bu sözlerin aslı astarı yok
İster muhalefette olsun ister iktidarda olsun Kadir Topbaş’ın yönetimini ve İstanbul’a kazandırdığı eserleri herkesin takdir ettiğini savunan Abubekir Taşyürek, "Bu söylenen sözler tamamen spekülasyondan ibarettir, bu sözlerin aslı ve astarı yoktur. Başkanımız görevinin başındadır, 2019 Mart ayında yapılacak seçimlere kadar da görevini sürdürecektir. Bunun dışında sayın Topbaş hakkında söylenenlerin hepsi şehir efsanesidir. İstanbul Türkiye için Sosyo - Ekonomik açıdan önemli bir kentimizdir, Medeniyet olarak önemli bir kent, Turizm açısından önemli bir kenttir. Bu açıdan bakıldığında İstanbul’u herkes yönetmek istiyor, muhalefet olarak da bu doğal bir durumdur. Bu tür dedikodularla siyaseten bir mevzi elde etmeye çalışıyorlar, ancak bu çabaları boşunadır" açıklamasını yaptı.

Suriyeliler potansiyel tehlike değildir
İstanbul'da yaşayan Suriyeli mültecilerin durumunu da değerlendiren Abubekir Topbaş, "Suriyeli kardeşlerimiz, asla bir tehdit unsuru değildir” dedi. "Bir asır öncesinde Suriye'nin Şam, Halep gibi şehirleri aynı İstanbul gibi bizimdi, bizim kültürümüzü ve inancımızı, medeniyetimizi yaşayan insanların yaşadığı kentlerdi" diye konuşan Taşyürek, "Devlet büyüklerimiz bu kentlere gittiklerinde sevinçle karşılanırdı. Dolayısıyla bu insanlar bizim gibi yaşayan insanlardı. Bizim izlediğimiz dizileri izleyen, bizimle birlikte gülen, bizimle birlikte ağlayan insanlardı. Şu günlerde zalim Esed’in baskı ve bombalamaları sonucu ailelerin bir kısmı dağıldı,, evleri, barkları, yurtları talan edildi. Suriye tarihin ve medeniyetin beşiği idi, çok güzel coğrafyaları, evleri, tarlaları vardı. İslam öncesi ve İslam sonrasında meydana getirdikleri bir takım medeniyetleri zalim Batı ve onun işbirlikçisi zalim Esed tarafından imha edildi, ortadan kaldırıldı., Tarihi eserleri yağmalandı, Suriye’den kaçırılan birçok tarihi eser Avrupa’da müzelerde sergileniyor. Suriyeli mülteciler öyle zannediyorum ki, iç savaş sona erdiğinde vatanlarına döneceklerdir. Mutlaka ülkemizde de kalanlar olacaktır. Bu insanlar zaten bizim medeniyetimizle buluşmuş insanlardır, bizim gibi yaşamayı öğrenmiş insanlardır. Bundan dolayı ilerde herhangi bir şekilde ülkemizde sorun çıkaracaklarını düşünmüyorum, sorun olacaksa da metropol kentlerde zaten bu tür sorunlar yaşanıyor. Bize sığınmış, bizim tarihimiz ve medeniyetimizle hem dem olmuş insanlardan bir sorun çıkacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. Orhan Şimşek

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.