Topbaş'ın çılgın projesi; Üsküdar'dan Kabataş'a denizin altından yaya yolu!

İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2016 yılında İstanbul'da yapılacak çalışmaları anlattı.

Topbaş'ın çılgın projesi; Üsküdar'dan Kabataş'a denizin altından yaya yolu!

Bir sunum yapan İBB Başkanı Kadir Topbaş, 'ustalık dönemi projem' olarak nitelendirdiği de “Üsküdar'dan Kabataş'a denizin altından yürüme yolu yapacağız. Boğaz'ın altını yürüyerek geçeceğiz” şeklinde açıkladı.

Haber: Emek Karakaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı faaliyet raporu dün İBB Meclisi'nde görüşüldü. Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet'in yönettiği oturumda konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2016 yılında yapılacak çalışmaları da anlattı. Topbaş, birkaç projeyi de ilk defa burada açıkladı. Üsküdar Kabataş arasında denizin altından yürüme yolu yapılacağını, Çobançeşme – Büyükçekmece arasında tünel inşa edileceği, bağımlılık rehabilitasyon merkezi kurulacağını söyleyen Topbaş, bunları ustalık dönemi eserleri olarak nitelendirdi. 

2015 faaliyetlerini özet olarak anlatacağını belirterek; “Eğer hepsini tek tek anlatmaya kalkışsam bir hafta boyunca 24 saat konuşmam gerek. Nüfus olarak 117, ekonomi olarak 123 ülkeden büyük olan İstanbul'u ülke ölçeğinde değerlendirilmek gerek. Belediye başkanları esasında bir CEO gibi olmak zorunda. Dünyayı takip edip, halkın beklentilerini önceden tahmin edebilmeli. Üç dönemlik başkanlık sürecini bana tevdi etmelerinde bunun etkisi oduğunu düşünüyorum” dedi. 

7 yeni hat başlıyor

Ulaşım yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyleyen Topbaş, bugüne kadar 145 kilometre metro yapıldığını belirterek ihale aşamasında Yenidoğan – Çekmeköy – Sultanbeyli, Kaynarca – Tuzla –   Pendik, Bağcılar –  Kirazlı – Halkalı, Göztepe – Ataşehir – Ümraniye, Başakşehir – Kayaşehir, Mahmutbey – Esenyurt metro hatları ile Eminönü – Alibey Tramvay hattı, Sefaköy – Başakşehir Havaray hatlarının da bir ay içinde ihalesinin yapılacağını söyledi. Topbaş ayrıca Unkapanı Köprüsü'nün deniz altına alınacağını, Beşiktaş – Sarıyer sahil yolundan metro yapılacağını da sözlerine ekledi. 6 adet yeni cep otogarı yapılacağını açıklayan Topbaş Esenler Otogarı'nın da üstündeki binaların yıkılıp park yapılacağını; altındaki otoparkın da kullanılacağını söyledi.

Çobançeşme'den Büyükçekmece'ye tünel

Hiçbir belediyenin yapamadığı tüneller yaptıklarını hatırlatan Topbaş, “Bu tüneller kent trafiğine çok büyük katkı sundu. Şimdi yeni tüneller getiriyoruz. Çobançeşme'den girip, Büyükçekmece'den çıkacağız... Çobançeşme'de başlayacak Sefaköy'de çıkacak; ordan gidip Haramidere'den çıkacak, Haramidere'den de Büyükçekmece'ye... Böylelikle E-5'in üst yoğunluğunu alta alacağız. Dağları delip geçeceğiz. Bu yine milyarlık bir iş. Yapar mıyız; söylediysek yaparız” dedi. 

Üsküdar'dan Kabataş'a yürünecek

Topbaş daha sonra ise 'ustalık dönemimin armağanı' dediği projeyi açıkladı. Üsküdar ve Beşiktaş'ın ulaşım aksı bakımından orta nokta olduğunu söyleyen Topbaş, “Üsküdar ile Kabataş arasında bir yürüme tüneli yapacağız. Metro istasyonlarından çıkan insanlar yüzeye çıkmadan; yürüyen bantlarla Kabataş'a gelecek” diye konuştu. Etiler ile Aşiyan'a finiküler yapılacağını da açıklayan Topbaş ayrıca İstanbul Belediyesi Havayolları şirketini kuracaklarını da açıkladı. Topbaş, “Aziz Atatürk istikbal göklerdedir deyince, biz de göklerle ilgili çalışalım dedik. Havayolu şirketi ülke içinde çalışacak. Baraj göllerine inebilecek. Dolmuş taksi gibi çalışacak” ifadesini kullandı. 

Barajlara güneş paneli

İstanbul'un aydınlatması ile ilgili master plan çıktığını ve kısa sürede çalışmaların başlayacağını dile getiren Topbaş, Sarıyer'deki Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün bulunduğu 1 milyon 200 bin metrekarelik alana şehir parkı yaparak halka açacaklarını dile getirdi. Yaz mevsiminde barajlarda günde 400 bin metreküp buharlaşma olduğunu ifade eden Topbaş, bunun için de önlem aldıklarını belirterek, “Yüzer güneş panelleri koyarak buharlaşmayı engelleyeceğiz, güneş enerjisi ile de kente katkı sağlanacak. Bunun yanısıra rüzgar panelleri kurmak için de çalışmalarımız var” dedi. 

Dünya örnek alacak

Madde bağımlıları ile ilgili de bir proje başlatacaklarını açıklayan Kadir Topbaş, “Madde bağımlığığı asrın problemi. İBB olarak dünyanın en büyük ve kapsamlı rehabilite merkezini yapacağız. Tarım yapacaklar, imalatla uğraşacaklar; doğayla başbaşa. Örnek bir proje yapmaya çalışıyoruz ki dünyadaki diğer kentler de alsın” dedi. 


Belki geri gelirim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, faaliyet raporunun görüşülmesinden önce parti gruplarını ziyaret etti. CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever tarafından karşılanan Topbaş, CHP'liler ile yaptığı sohbette 'siyaseti bırakma' sinyali verdi. AK Parti'deki 3. dönem kararı nedeniyle 2019'da tekrar aday olamayacağını ve siyaseti de bırakmayı düşündüğünü ifade etti. Topbaş; “Ancak biliyorsunuz assolistler sahneden indikten sonra seyirciden çok alkış alırlarsa tekrar gelip şarkı söylemeye devam eder. Bakarsınız alkışlar olursa ben de geri dönerim” şeklinde espri yaptı. 

 İstanbullu kentin göçmeni oldu

 İBB 2015 yılı faaliyet raporu üzerine CHP Grubu adına Hakkı Sağlam söz aldı. “İstanbul  imparatorlukların, farklı kültürlerin, gelişmenin, kalkınmanın, ekonominin başkenti, Türkiye’nin  yenilikleri, aklı, bilimi, çağdaşlığı alan, üreten, yayan kenti. Böyle bir kenti yönetmek aynı  zamanda devralınan mirası, doğayı, korumak, insanların ihtiyaçlarını akıl, bilim ve çağın  gerektirdiği biçimde karşılamaktır. Bu kenti yönetenlerin başaramadığı da budur. Artık İstanbul  denilince akla trafik, doğa ve tarihi eser katliamı, terör saldırıları geliyor. Her köşesi  yağmalanan, ranta kurban verilen bir kent akla geliyor. Kenti yönetenler geçmişe bakmazlar,  eldeki imkânlara, dünyadaki benzer kentlerde nelerin yapıldığına, oralarda yaşamın nasıl  olduğuna bakar” ifadesini kullandı.

 Plansız gelişme sürüyor

 “Bugün İstanbul’un içinde insanların evi ve işi arasında, okulu ve evi arasında günlük olarak      yaşadıkları, bir kentli yaşamından çok göçmen yaşamına benzemektedir” diyen Sağlam, “Meselenin özü bu kentin plansız gelişmeye devam etmesidir. Sorunlar önceden görülüp çözüm üretilmesi yerine sorun ortaya çıktığında çözüm aranmasıdır. Belediyenin görevi sadece yaşayanların talep ve isteklerinin karşılanması değildir. Yapılanların gelecek kuşaklarca da kullanılacağının her zaman gözetmektir. Kamu yararı öncelikli politikanın özü de budur” açıklamasını yaptı.

Sorun halının altında

Sağlam, “Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi yol, köprü, yapma yarışında. Trafik sorunu yol yaparak çözülmez, sadece halının altına süpürülür. Çünkü sizin yaptığınız yol, köprü yeni rant alanı, yeni nüfus yoğunluğu demektir. Bu da zamanında arsa kapmak, sonra ona imar verip komisyon almak, sonra oralarda kamulaştırma yapmak gibi kısır döngüden, çürümüşlükten kurtulamayız” diyerek eleştirilerini sıraladı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.