Topbaş'ın yerine de kayyum mu atandı?

İBB meclisi Kasım ayı toplantıları öncesinde CHP Grubu'nda açıklamalarda bulunan Cem Kara, AK Parti'nin ilçe başkanlarına teslim olduğunu belirterek, İBB ekiplerinin ilçelerde yaptığı gece denetimlerini eleştirdi. Kara, Kadir Topbaş'ı kastederek, “Acaba o makama da mı kayyum atandı?” diye sordu.

Topbaş'ın yerine de kayyum mu atandı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kasım ayı oturumları dün başladı. Toplantıların ilk günü Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; CHP grup toplantısında söz alarak ilçeleriyle ilgili sorunları partililerine anlattı. Bu ay Maltepe Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinin imar planının İBB gündemine gelmesi nedeniyle Ali Kılıç mutlu bir konuşma yaparkan, ilçesinin sorunlarını sıralayan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara bir o kadar umutsuzdu.

Tam 7 katı kamulaştırma
İlçesinin son dönemde birçok sorunla karşı karşıya kaldığını söyleyen Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Kuzey Marmara Otoyolu nedeniyle yapılan kamulaştırmalarla ilgili bilgi verdi. 22 Ekim'deki Resmi Gazete'de Kuzey Marmara Otoyolu'nun Çatalca'dan geçecek 21 kilometrelik bölümüyle ilgili acele kamulaştırma kararı çıktığını belirten Kara, “İlçemizdeki 7 mahalleden geçecek otoyol için 120 ila 160 metre arasındaki genişlikte bir alanın kamulaştırması yeterliyken Çatalca'da bu genişlik 275 metreye çıkıyor. İlçemizden bu yolun geçmesi için 3 bin 900 dönüm tarım arazisinin kamulaştırması gerekir. Bakanlar Kurulu ise 28 bin dönüm kapsayan bir kamulaştırma kararını Resmi Gazete'de yayınlandı. Yani tam 7 katı bir arazi” diye  konuştu.

Uydu kent mi yapılacak?
“22 Ekim'den sonra Karayolları Genel Müdürlüğü ile temasa geçmeye çalıştım. Ama 8 yıldır, Karayolları, İSKİ, DSİ'ne kadar aklınıza gelebilecek hangi müdürlükle irtibata geçmeye çalışsam hep toplantıdalar” diyen Cem Kara, “Bu toplantıları hiç bitmiyor. Sonuçta alt kadrolara ulaştık ve dedik ki, kafanızın arkasındaki nedir? Cevap; yolun hangi güzergahtan geçeceğini bilmiyoruz. 3 ihtimal var. Buna karşı kamulaştırma yapıyoruz. Ayın 27'sinde aynı Karayolları Genel Müdürlüğü yolun nerden geçeceğiyle ilgili planlar paftalar gönderdi. 1 hafta içinde yol güzergahı belli oluyor. Yani henüz belli değil diyorlar ama aslında yolun güzergahı da belli, metrekaresi de belli... Tabi bu durum kafamızda pek çok soru işaretine neden oluyor. Büyük ihtimal yolu yapacaklar. Ayrıca yolun etrafındaki 7 kat araziyi de kamulaştıracaklar. Ondan sonra uydu kentler mi yapılacak, başka şeyler mi yapılacak bilemiyorum. Bahsettiğim yol güzergahı en çok 560 yıllık Nakkaş Mahallesi'nden geçiyor. Bu mahallede 46 bin 700 dönüm birinci sınıf tarım arazisi var. Eğer sessiz kalırsak tarım alanları yok olacak. İstanbul daha fazla göç alacak. İstanbul'da tarım alanı kalmayacak” ifadesini kullandı.

Vatandaşın kullanımına bırakın
Cem Kara, “Türkiye'nin gündemi o kadar yoğun ki anlatmaya çalışıyoruz ama her gün farklı bir şey yaşanıyor. Yani vatandaş hiçbir şeyin farkına varamadan, bir toplumsal muhalefet oluşamadan 50 – 100 lira gibi fiyatlarla vatandaşın elinden koparılacaktır. İsteğimiz yol güzergahının geçtiği alanların vatandaşın kullanımına bırakılmasıdır. İki yıl önce de baraj yapacağız dediler. O zaman da 25 bin dönümlük bir araziyi su altında bırakacaklardı. Evet İstanbul'un su ihtiyacı var ama yapılan barajların da hiçbir anlamı yok. Buraya yapacağı baraj sadece 20 gün su tutma kapasitesinde olacak. Bu da ne kadar plansız olduklarını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Çatalca onlarla hesaplaşacak 
Çatalca'nın planları konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Cem Kara, "2009 – 2014 döneminde Büyükşehir'de benim ilçeme ne çektirdiklerini ben çok iyi biliyorum" dedi. 1 yıl boyunca planları bu ay gündeme getiriyoruz, şimdi getirdik, çıkardık, çıkarıyoruz diyerek İBB tarafından oyalandıklarını dile getiren Kara, "Her seferinde burası da olmamış diye geri gönderdiyer. Kayınpederimin cenaze törenine bile katılamadım buraya geldim. Bu benim için büyük bir yaradır. O nedenle ben hiçbirinin sözüne inanmıyorum. Başkanlarımıza ve meclis üyelerimize diyorum ki sakın peşini bırakmayın. Sürekli baskı yapın, devamlı burada olun. Benim de bir sit planım var. Şubat ayında beri kendi yaptıkları 5000'lik planları geçirmiyorlar. Ben artık geçirin filan demiyorum. Onlarla seçimde Çatalca halkı hesaplaşacak" uyarısını yaptı.

İşi ilçe başkanları yapsın
İBB ekiplerinin gece yarısı ilçelerde yaptığı çalışmalara da değinen Cem Kara, “AK Parti şu anda ilçe başkanlarına teslim olmuş vaziyette. Son zamanlarda baskılarını o kadar çok arttırdılar ki bu ülkede dünya kadar sorun varken, işlerine geldiğinde Yenikapı ruhu derken neyle uğraşıyorlar biliyor musunuz, CHP'li belediyelerde şov olsun diye ilçe başkanı İBB ekiplerinin başında gece saat 12'den sonra meydanları yıkıyorlar. Bizim diktiğimiz çiçekleri söküyorlar, başka çiçek dikiyorlar, taşları söküyorlar başka taş koyuyorlar, bankları söküp üzerinde 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi' yazan bank koyuyorlar. İnsanlar bana Kadir Bey'le bu konuyu görüştünüz mü diye soruyor. Neyi görüşeceğim Kadir Bey'le... İş buraya kadar geldiyse sanırım o da belediye başkanlığı yapmıyor artık. Acaba o makama da mı kayyum atandı? O zaman teslim edelim, AK Parti ilçe başkanları bu işi yapsın” diyerek eleştiride bulundu.

Bir hukuk garabeti
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise Taşyapı İnşaat'ın Kadıköy Belediyesi'ne karşı açtığı davada 101 milyon 859 bin lira maddi tazminat ödemesine yönelik verilen kararı anlattı. “Bu bir hukuk garabetidir diyen Nuhoğlu, “Hem kamuya ait olan yeşil alanı alacak ve buraya ayrıcalıklı imar kullanarak yapı yapacaksın, hem de 9 bin metrekareye yakın fazla inşaat yapacaksın. Bir de üstüne seni kamu adına uyaran bir belediyeye tazminat davası açacaksın. Böyle bir şey kabul edilemez” dedi. Nuhoğlu, “Bu kamu üzerine baskı oluşturmak, kamuyu güçsüz kılmaktır. Eşkiyaca hareket eden firmalar Türkiye'yi yönetir hale gelmiştir. Biz bu kararı Yargıtay'a taşıdık” diye konuştu.

Avcılar'da yeni dönem
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ise belediye meclisinde Cihangir, Denizköşkler, Merkez ve Ambarlı Mahallesi'yle ilgili önemli bir karar alındığını söyledi. 1982 yılında yapılan planlarda bu bölgedeki imar hakkının 6 kat olduğunu söyleyen Benli, “Ancak 1999 depremi sonrasında bu hak 4 kata indirilmiş. Mevcutta 6 katlı binalar var. İnsanlar bu değişimden dolayı yeni bina yapamıyor, belki de hasarlı binalarda oturuyordu. Biz ilçe meclisinde iki partinin üyelerinin aldığı ortak kararla bu mahallenin imar planlarını tekrar 1982'deki döneme çektik. Yani kazanılmış haklarını geri verdik. Bundan sonra da İBB meclisinden de 1/5000'lik planlar çıkarsa vatandaşımızın sorunu çözülecek” dedi. Avcılar'da yeni bir dönem başladığını ifade eden Benli, E-5'in üzerindeki mahallelerin de sorunlarının ileriki günlerde çözüleceğini söyledi. 

Mutlu sona ulaşıldı
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinin imar planının nihayet bu ay İBB meclisine geleceğini belirterek, “Gülsuyu ve Gülensu halkının tarih yazdığı hikayede son kapı da aralanıyor. Halkın kentsel dönüşüm projeleri için imar planımız İBB meclisinde görüşülmeye başlanıyor. Bu Maltepe Belediye Meclisi'nde sadece CHP değil AKP'li meclis üyelerinin de ortak kararıyla çıkmış planlardır. Çünkü onlar da biliyor ki bölge çok hassas bir bölge. İnsanların beklentileri çok yüksek. Planları birilerinin dayatmasıyla değil halkın isteklerine göre bir plan yapıldı” diye konuştu. EMEK KARAKAŞ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.