Topbaş özel yasa istedi

AK Parti İlçe Başkanlığı'nın davetlisi olarak Büyükçekmece'ye gelen Kadir Topbaş, "Büyükçekmece'den Sarıyer'e ardışık 140 km uzunluğunda tüneller yapıyoruz. Vatandaşımız Büyükçekmece'den girecek Haramidere'den çıkacak" dedi. Topbaş ayrıca Büyükçekmece sahilinden TÜYAP'a bir teleferik çalışması yaptıklarını açıkladı.

Topbaş özel yasa istedi
17 Mart 2017 Cuma 20:22

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Büyükçekmece'de bir dizi programa katıldı. Başkan Kadir Topbaş'ın programlarından biri de Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştuğu akşam yemeği oldu. Yoğun ilgi gösterilen programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, "Bu birliktelik büyük bir millet olduğumuzun göstergesidir. Bu toprakların bireyleri olarak bir araya gelmek sevgi yumağı oluşturmak bizi geleceğe taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

Beğenmiyorsan seçmezsin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye'nin ciddi mesafeler aldığını belirten Başkan Topbaş, "Sayın Cumhurbaşkanımız kaynakların doğru kullanıldığı zaman bu ülkenin neler başarabileceğini göstermiştir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha çok yetki istediği yönündeki eleştirilerin haksızlık olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, "Cumhurbaşkanımıza yapılan eleştirilerde daha çok yetki istediği söyleniyor. İyi de Cumhurbaşkanımız bunu kendisi için istemiyor ki. 2019'da yine seçim var. Beğenmiyorsan seçmezsin. Beğenmiyorsan belediye başkanını seçmezsin. Bu senin elinde olan bir şey. Gelecek kuşaklar için kime güveniyorsan onu direksiyona geçireceksiniz. Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde su sorunu çözmüştü. Yanlış mı yaptı? Cumhurbaşkanımız bu kadar hizmeti ardı arkası kesilmeden devam ettiriyorsa biz bundan memnun değil miyiz? Başarılı değil mi? Cumhurbaşkanımız yeni bir sistem öneriyorken, 'Ey halkım, gelişen ve güçlenen bir Türkiye'de buna ihtiyaç var. Bunu gördüm yönetici olarak. Bu yetkilerle yeni bir yönetim oluşsun. Benim olmam önemli değil' diyor. Türkiye'de çok daha aktif çok daha başarılı yönetimler olabilmesi için sistemde bir değişime ihtiyaç duyuldu" ifadelerini kullandı.

Protokol adamı olmadım
Bir yöneticinin ister başkan olsun ister belediye başkanı olsun önceliğinin hizmet etmek olması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş iki türlü yöneticilik anlayışı olduğunu belirtti ve şu açıklamayı yaptı: "İki türlü idarecilik vardır. Makama sevdalı protokol adamı, birde hizmet sevdası olan, bu millete hizmet etmek isteyen adam. Allah biliyor benim ailemde hiç bürokrat yok. 18 senedir belediye başkanlığı yapıyorum. Protokolü hala öğrenemedim. Nasıl durulacak, nasıl yapılacak ne olacak diye. Arabamın kapısı açılıyor, rahatsız oluyorum. İşte böyle insanların yönetimde olmasını istiyoruz. Olsun ki halkla arasında mesafe olmasın. Kaynaklar doğru kullansın."

Paranın kıymetini biliyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul'a daha çok nasıl hizmet edebilirizin derdinde olduklarını belirten Başkan Topbaş, "Para basmıyoruz ama paranın kıymetini biliyoruz. Bu şehirde duvarlarda çiçekler açtırdık. Raylı sistemler ile İstanbul'u yer altından birbirine kavuşturuyoruz. Şu anda 180 km civarında raylı sistem çalışması devam ediyor. Metro hattı çalışmalarımız hızla sürüyor. Yerin altında insanlar karıncalar gibi çalışıyor. Bizler bu çalışmaların belki farkında değiliz. Çünkü biz üstte yaşarken bu insanlar 7/24 yer altında çalışıyor. Sizler büyük sorumluluklar yüklediniz omuzlarımıza. Sizler bizden istemeden bizler bu insanlar, bu halk için neler yaparızın derdindeyiz" diye konuştu.

Birileri bunları hayal edemezdi
Büyükçekmece'ye bu güne kadar yaptıkları yatırım toplamının bir miyar iki yüz milyon olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş Büyükçekmece'ye yeni yapılacak yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi: "Büyükçekmece'den Sarıyer'e ardışık 140 km uzunluğunda tüneller yapıyoruz. Vatandaşımız Büyükçekmece'den girece Haramidere'den çıkacak. Veya Haramidere'den girecek Avcılar'dan çıkacak. Küçükçekmece'den girip taa Kağıthane derken Sarıyer'e kadar yüzeye çıkmadan da gidebilecek. Birileri bunları hayal dahi edemezdi. Çünkü hayalleri yetmez. Bunları kendi kaynaklarımızla yapıyoruz, başkalarına muhtaç değiliz. Bu milletin kaynakları, insanları doğru kullanılınca nelerin olabileceğini gösteriyoruz. Ve bereketi de gelmekte. Mazluma el uzattığımız zaman bereketi artıyor."

Büyükçekmece'nin sorunlarını biliyorum
Büyükçekmece'nin problemlerini bildiğini ve bu problemleri çözmek için mesai arkadaşlarıyla beraber yeni projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Başkan Topbaş, "Sahilde denize girilmez haldeyken üç tane arıtma tesisi yaparak denizleri temiz kıldık. Artık atık sular denize dökülmez hale geldi. Denizin atmosferi havası her şey değişti" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan Ağaç A.Ş'nin baraj gölleri çevresinde yer alan İBB'ye ait boş arazileri değerlendirmesi için yeni proje başlattıklarını duyuran Başkan Topbaş proje ile ilgili şu bilgileri verdi: "Ağaç A.Ş'ye bu araziler boş duruyor, burada meyve veren ağaçlar dikin, bir üretim yapın, bu da bir ekonomiye katkı sağlasın dedim. Bir başka şey daha istedim. Anadolunun özgün meyve ağaçları vardı geçmişte. Çoğu kayboldu. Şimdi arkadaşlarımız bu meyve ağaçları için Anadolu'yu tarıyor. Geleneksel meyve ağaçlarımızı genişletip o bölgede yetiştirecek. O bölgelere destek vermiş olacak."

Büyükçekmece'den TÜYAP'a teleferik
İstanbul'da metro inşaatlarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Topbaş kısa bir süre önce de 80 - 90 km'lik yeni metro hattı ihalesi yaptıklarını hatırlattı. İstanbul ulaşım sistemine Havaray ile birlikte 6 - 7 ulaşım ağının daha ekleneceğini ifade eden Başkan Topbaş şöyle devam etti: "Yakında ihaleye çıkacak projelerimiz de var. Bunlardan bir tanesi Bakırköy'den Avcılara, Sefaköy'e gelecek kadar olan metro hattı. Bunun devamı olarak Sefaköy'den Büyükçekmece'ye kadar gelecek olan metro hattı. Artık ihale aşamasına doğru geliyoruz. Bu projemizin arkasından Büyükçekmece'den Silivri'ye kadar gelecek olan metrobüs hattı üzerinde çalışıyoruz. Arkasından da 32.5 km'lik metro projelendirmesi yapıyoruz. Aynı şekilde Esenyurt - Avcılar metro hattı ile ilgili de bir çalışmamız var. Bu hattımızda 13 istasyon olacak. Bu da Büyükçekmece'den geçiyor ve önemli bir ulaşım aksı olacak. Ayrıca Büyükçekmece sahilinden TÜYAP'a bir teleferik çalışmamız var. 2,5 km olacak bu hatla direkt sahile inebileceksiniz veya yukarıya metroya çıkabileceksiniz. Diyelim geldiniz metrobüsle veya metroyla sahile ineceksiniz teleferiğe bineceksiniz evinize gideceksiniz veya geleceksiniz. Bunları siz yapıyorsunuz, bize yetki veren sizlersiniz. Sizler arkamızda olduğunuz için bunlar ortaya çıkıyor." Barış Kış


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.