TOPRAK KAYDI!

Bir aydan beri elektriksiz, susuz yaşayan ve evlerinin yıkılmasını bekleyen Ambarlı Mahallesi Badem Sokak sakinleri sonunda isyan etti. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’la görüşmek isteyen fakat Toprak’ın kabul etmediği vatandaşlar, «Bu nasıl bir ana! Yazıklar olsun, üstüne toprak düşsün. Bizi ölüme terk etti» feryadında bulundu.

TOPRAK KAYDI!

Avcılar Ambarlı Mahallesi Badem Sokak halkının tedirgin bekleyişi, isyana dönüştü. Bakanlar Kurulu kararı ile afete maruz bölge ilan edilen Badem Sokak'ın, mağdur sakinleri Avcılar Belediye binasına gelerek Belediye Başkanı Handan Toprak ile görüşmek istedi. Toprak'ın kabul etmediği mahalleli belediye önünde protestosunu sürdürdü. Handan Toprak'ı yuhalayan ve aşağı inmesini isteyen mahalleli, hep bir ağızdan, "Yazıklar olsun!" diye bağırdı.

Bizi ölüme terk etti
Bütün serzenişlerine rağmen dertlerini anlatmak için muhatap bulamayan mağdur vatandaşlar Belediye Başkanı Toprak ve ekibine yüklendi. Mağdur kalabalık, "Önce İnsan" sloganıyla yola çıkan Avcılar Belediyesi'nin "Önce yıkım" dediğini savunarak, "Bize hayvan gibi davranıyorlar. Bunun hesabını vereceksiniz. Bizden oy istedi verdik. Ama bizi ölüme terk etti, elektriksiz ve susuz bıraktı. Bu mudur sosyal demokrat belediyecilik!" diye bağırdı.

Protestoya devam edeceğiz
Sorunlarının çözümü için Avcılar Belediyesi'ne gelen fakat muhatap bulamayan grup, hakları geri verilene kadar protestoya devam edeceklerini duyurdu. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın kendilerine verdiği hiçbir sözü tutmadığını dile getiren vatandaşlar, 2004 yılında afete maruz bölge ilan edilen ve Bakanlar Kurulu kararı ile yıkımı istenen Badem Sokak'ta 45 binadan bugüne kadar 11 tanesinin yıkıldığını belirtti. Diğer 34 bina sakinlerinin ise bir aydan beri elektrik ve sularının kesildiğini sözlerine ekleyen mağdurlar, yaşam mücadelesi verdiklerinin altını çizdi.

Hanelerimize tecavüz edildi
Kalabalık grup tarafından yapılan açıklamanın devamında Avcılar Belediyesi zabıta ekipleri de eleştiri oklarına hedef oldu. Açıklamada Avcılar zabıtasının vatandaşları taciz ettiği belirtilerek, "Avcılar Belediye Başkanı Toprak, zabıtalarını gönderip biz kadınları yerlerde sürekletip dayak attırdı. Avcılar belediyesi zabıtaları kapılarımızı çilingir vasıtasıyla açıp içeriye girmeye teşebbüs etti. Hanelerimize tecavüz etmelerini biz önledik" iddiasında bulunuldu.

Bunun hesabını vereceksiniz
Çoğunluğu kadın olan protestocular haklarına aramaya devam edeceklerini duyurdu. "Yarın 4 bin kişi, ertesi gün 40 bin kişi olacağız" sözleriyle kararlı olduklarını vurgulayan grup, "Evimizi alamayacaklar. Ey Belediye Başkanı Handan Toprak in aşağıya! Bunun hesabını vereceksiniz. Yazıklar olsun!" şeklinde bağırdı. Belediye Başkanı Handan Toprak ile görüşmek istediklerini, fakat bu taleplerinin kabul edilmediğini dile getiren vatandaşlar, Belediye Başkan Yardımcısı Tuna Yüksel Özcan'ın da kendilerini kovdurduğunu savundu.

Lütfen sesimizi duyun! 
Badem Sokak sakinleri gerçekleştirdikleri protestonun devamında Belediye Başkanı Handan Toprak'ı halkın yanında olmamakla suçladı. Badem Sokak'ın boşaltılarak peşkeş çekileceğini de savunan vatandaşlar, "Lütfen sesimizi duyun! Evlerimiz kaçak ya da usulsüz değil. 1999 depreminden sonra yaptık. İmar ve iskanımız var. Toprak kayması bahanesiyle rantçılar bizi evlerimizden çıkarmak istiyor. Burada oteller yapılıp turizme açılacağını bizlere Belediye Başkanı Handan Toprak söyledi. Ölümüne direneceğiz, evimizden çıkmayacağız. Hayatta tek bir evimiz var; Onu da terk etmeyeceğiz" diye dert yandı.

Seçimde hesap soracağız
Belediye Başkanı Handan Toprak’la görüşmek isteyen fakat görüşemeyen grup Avcılar'da siyasetin bittiğini söyledi. İlçe belediyesinin hangi partiden olduğunun hiç önemi olmadığını sözlerine ekleyen mahalle sakinleri, “Biz insan olarak insanlık adına yaşamak istiyoruz. Buna izin vermeyenler olursa da direneceğiz. İki ay sonra seçim var; bunların hesabını verin. İster AKP, ister CHP, kim olursa olsun, hesap sorulmadığı sürece bizleri ellerinde oynatmaya devam edecek” diye konuştu.

Hani halkçılık nerede!
Yapılan açıklamanın sonunda afete maruz bölge ilan edilen yerde tekrar zemin etüdü yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, “Evlerimizin durumu nedir bilmek istiyoruz. 3 metre yanımızda imar var yapılaşma devam ediyor. Buradan yüksek gerilim hattı geçti. Hani toprak kayması vardı. Şayet varsa bu hattı buraya neden çektiler. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak şunu çok iyi bilsin; Çözüm bulana kadar, biz hep burada olacağız. Zabıtalar evimizde bizi rahatsız ederse, biz de kendisini rahatsız edeceğiz. Başkan sıcak odasında klimaların altında oturacak, bizler burada feryat edeceğiz. Nerede kaldı halkçı belediyecilik!”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.