TOPRAKSIZ TOPRAK BAYRAMI

Çatalca Binkılıç Fatih Mahallesi’nde kutlanan Toprak Bayramı’nda konuşan Belediye Başkanı Cem Kara, "Bir yıl sonra burada bayram yapma şansımız olmayacak. Çünkü şu anda üzerinde bulunduğumuz alan, Karamandere Baraj projesi gerçekleşirse su altında kalacak" dedi.

TOPRAKSIZ TOPRAK BAYRAMI

Kara’nın açıklaması İstanbul Vali Yardımcısı Osman Günaydın’ın da katıldığı bayramda bir anda soğuk duş etkisi yarattı. 3 yıldan beri kutlanan Toprak Bayramı bu yıl Binkılıç Fatih Mahallesi'nde gerçekleşti. İstanbul Vali Yardımcısı Osman Günaydın, Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan ve İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül'ün katıldığı bayramda konuşan Belediye Başkanı Cem Kara, Karamandere Baraj Projesi'ne atıfta bulunarak, "Bir yıl sonra burada Toprak Bayramı kutlama şansımız olmayacak. Çünkü bulunduğumuz yer de dahil olmak üzere bu barajın yapımı gerçekleşirse 24 bin dönüm toprak su altında kalacaktır. DSİ, İSKİ bu baraj projesini bir kez daha gözden geçirmelidir" dedi. Konuşmasının devamında eleştirilerini sertleştiren Cem Kara, "Bu toprağın kıymetini  bizler, çiftçilerimiz çok iyi bilmektedir. Toprak bizim yaşam kaynağımızdır" ifadelerini kullandı. Dengesiz sanayileşmenin toprak kazanımlarını kaybettirdiğini sözlerine ekleyen Kara, "Uluslar niye savaşıyor? İşte bu toprak için. Toprağından olan vatanından olur. Bize göre eksiklikler varsa bunlar değerlendirilmelidir. Bugün bu Toprak Bayramı’nda İSKİ ve DSİ, İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden görüş almalıdır. Tüm çalışmaları denge içerisinde yapmalıyız. Geçmişimizi topraktan sağladık” açıklamasını yaptı.

Üçüncü defa kutladılar
Toprak Bayramı 16 Haziran 1945 tarih ve 6033 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanunu’na göre her yıl Haziran’da kutlanırken İstanbul’da 3. defa toprak bayramı kutlaması gerçekleştirildi. İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün düzenlediği Toprak Bayramı etkinliğine Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara damgasını vurdu. Kara, gündem yaratacak bir konuya değindi. Toprak Haftası’nın Çatalca Binkılıç (Fatih ve Atatürk) Mahallesi’ndeki programına İstanbul Vali Yardımcısı Osman Günaydın, Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Güzel, Cengiz Uçar ve Dursun Duran Kaya, Atatürk ve Fatih Mahalleleri Muhtarları Hayrettin Elma ve Abdullah Ergin, sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Program başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimiz ve ebediyete göçmüş gazilerimiz için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından ise İstiklal Marşımız okundu. Programın açılış konuşmasında Mahalle Muhtarları Hayrettin Elma ve Abdullah Ergin katılımcılara hoş geldiniz dedi. Ardından ise Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara bir konuşma yaptı.

24 bin dönüm su altında kalabilir
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, “İstanbul’un yüzde 20,9’unu Çatalca ilçemiz oluşturmaktadır. Valiliğimiz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından geçtiğimiz sene Dağyenice Mahallemizde ve bu sene de Binkılıç’ta Toprak Bayramı’nı kutlamaktayız. Çatalca’mıza verilen bu değer ve gösterilen özen için çok teşekkür ederim. Üzerinde yaşadığımız, yaşamak için binalar yaptığımız toprak. Bu toprağın kıymetini bizler, çiftçilerimiz çok iyi bilmektedir. Toprak bizim yaşam kaynağımızdır. Okullarda toprak haftası ile ilgili kompozisyon yarışmaları resim yarışmaları yapılıyor. Bizler de çocuklarımız gibi toprağımıza sahip çıkmalıyız. Dengesiz sanayileşme topraklarımızın kazanımlarını kaybettiriyor. Toprak üzerinde sadece insanlar yaşamıyor. Tarımsal mahsuller ve hayvanlar da bu topraklar üzerinde yaşıyorlar. Uluslar niye savaşıyor? İşte bu toprak için. Toprağından olan vatanından olur. Bize göre eksiklikler varsa bunlar değerlendirilmelidir. Bir yıl sonra bugün bulunduğumuz alanlarda bir baraj projesi düşünülmektedir. 24 bin dönüm alan su altında kalacaktır. Tarım yapılan toprağın oluşması için binlerce yıl olduğu düşünülürse, bugün bu Toprak Bayramı’nda İSKİ ve DSİ, İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden görüş almalıdır. Tüm çalışmaları denge içerisinde yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Denge iyi korunmalıdır
Ardından İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül bir konuşma yaparak müdürlük olarak yapılan çalışmalardan bahsetti. İl Müdürü Aygül’ün konuşması sonrasında Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan bir konuşma yaparak organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti. Son olarak İstanbul Vali Yardımcısı Osman Günaydın bir konuşma yaptı. Vali Yardımcısı Günaydın; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 2015 yılının toprak yılı olduğunu belirterek, sanayileşme ve toprakların korunmasındaki dengenin iyi kurulması gerektiğini belirtti. Program konuşmaların ardından çeşitli etkinliklerle devam etti.

Vatandaş tepki gösterdi
Geçtiğimiz ay DSİ Bölge Müdürü ve mühendislerinden oluşan bir ekip ile toplantı gerçekleştiren ve bu toplantıdan sonra “ Karamandere Barajı Projesi devam ediyor, Hamzalı Barajı şimdilik iptal” diyen yetkililer ve siyasilerin de bir çoğunun katıldığı toprak bayramının yapıldığı alanın yapılacak Karamandere Barajının altında kalacak topraklardan oluşması ile ilgili Belediye Başkanı Cem Kara konuşmasında dikkatleri üstüne çekerken, Kaymakam, İl Müdürü ve Vali Yardımcısının tek bir cümle bile kurmaması da vatandaşların tepkisine sebep oldu.

Haber: Bahadır Sügür
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.