TURİSTANBUL Hatırası

Şubat ayında bütün İstanbul'u etkisi altına alan lodos Kumburgaz Sahili'ndeki rögarları da patlattı. Açık kalan rögarlara kum dolunca bütün altyapı menfezleri tıkandı.

TURİSTANBUL Hatırası

Şubat ayında bütün İstanbul'u etkisi altına alan lodos Kumburgaz Sahili'ndeki rögarları da patlattı.  Açık kalan rögarlara kum dolunca bütün altyapı menfezleri tıkandı. Tıkanmadan dolayı kumsala ve denize akan lağım suları hem çevreyi hem de insanların sağlığını tehdit etmeye başladı. Vatandaşlar ise dört ay boyunca yetkili tüm makamlara baş vurduklarını belirterek seslerini duyuramadıklarını ifade etti. Kısa bir süre sonra yazlıkçıların bölgeye gelmesi ile sorunun daha büyük bir sağlık skandalına dönüşeceğini söyleyen Kumburgazlılar, yerli yabancı bir çok turistin şimdiden denize girip pis kumlarda güneşlendiğini gazetemize açıkladı.

Bütün kumsal lağım içinde
Kumburgaz Sahili'nde patlayan rögar kapaklarının üzerine taş konularak önlem alınması vatandaşlar tarafından komik bulunurken Büyükçekmece Sosoyal Demokrasi Platformu Kurucu Üyesi ve Kumburgaz İçin Elele Platformu'nun sözcüsü Yaşar Çağırgan bölge halkının ciddi derecede huzursuz olduğunu söyledi. Bütün sitelerin önünden lağım aktığını belirten Çağırgan, "Lağımlar site altlarından dükkanlara kadar geliyor. Ayrıca bütün kumsal lağım içinde" dedi. Kumburgazlılar olarak bütün yetkili birimlere ulaştıklarını hatırlatan Çağırgan, "Burada bizlerin yanı sıra birçok otel var. Turistler burada denize giriyor. Onların sağlığı da bizimki kadar tehlikede" diye konuştu.Evlerimize tedbir kararı koydular
Kumburgaz'da yıllardan beri mücadele içinde yaşadıklarını sözlerine ekleyen Yaşar Çağırgan, "Kıyı kanunu ile karşımıza çıkıp sahilleri işgal ediyorsunuz diye her birinde yüzün üstünde daire olan siteleri boşaltmamızı istiyorlar. Biz dediğim gibi dört yıldır bununla mücadele ediyoruz. Tapulu evlerimize tedbir kararı koydurdular. Yani bizleri işgalci konumuna soktular. Sözün özü devlet kurum ve kuruluşları ile gerek belediyesi gerek hazinesi ile bizim tepemizde. Kumburgaz'da insanlarımız zaten çok huzursuz ve mağdur bu konuda" dedi. Sahillerin herkese açık olması gerektiğini ve kendilerinin bu konuda bir sıkıntısı olmadığını belirten Çağırgan, "Şu anda tedbir kararının kaldırılması için hukuku mücadelemizi yürütüyoruz. Anayasal haklarımız aleni bir şekilde gasp ediliyor" ifadelerini kullandı.

Rögar kapakları talan oldu
Konuşmasının devamında lodos nedeniyle patlayan rögarların Şubat'tan beri lağım suyu sızdırdığını açıklayan Yaşar Çağırgan, "Özellikle sahil kesimi çok etkilendi bu olaydan. Zamanında bir yanlış projelendirme ile sahilden geçirildi tüm rögarlar, kumun altından. Sahilde kumun altında rögar var ve bacaları aralıklı. Şubat'taki lodostan sonra bu rögar kapakları talan oldu. Böylece içleri hep dolmuş. Bu lodos 2 Şubat'ta olmuştu, üzerinden dört ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Bütün sitelerin önünde inanılmaz bir şekilde lağım akıyor. Lağımlar site altlarından dükkanlara kadar geliyor. İleride Demet Kent var ki orası bu binalardan sonra yapılmıştır. Her türlü alt yapısı düzgün yapılmasına rağmen, oranın da alt katları lağım suları ile dolu. Ayrıca bütün kumsal, lağım içinde. O rögar bacalarından sular taşıyor, denize gidiyor. Kumburgazlılar bununla ilgili yetkili birimlere ulaştı. Bu konunun muhatabı ilk olarak İSKİ'dir. Oraya da başvurduk. Büyükçekmece Belediyesi Fen İşleri Müdürü Maksude Gönül Sak ve Atık Su Şube Müdürü Erdal Baran'a başvurduk. Araç gereç desteğinde bulunacaklarını söylediler. Fakat yine ilgilenen olmadı. Halen lağım akmaya devam ediyor. Burada bizlerin yanı sıra bir çok otel var. Bu otellere gelen turistler burada güneşleniyor, denize giriyor. Onların sağlığı da bizimki kadar tehlikede" açıklamasını yaptı.


Bıktırma politikası mı?
Yaşar Çağırgan son olarak rögarların yapılmama nedeninin kıyı kanunu dolayısıyla mahkemelik olmalarına bağlandığını dile getirerek, "Acaba bizlerle özellikle mi ilgilenmiyorlar? Bıktırma yıpratma politikası mı? Sağlığımız tehdit altında bunu nasıl görmezden gelebiliyorlar" dedi. Bölgede ciddi derecede çevre kirliliği olduğunu da sözlerine ekleyen Çağırgan, "Bize yapılan açıklamalarda kısa vadede bacaların temizleneceği yönündeydi. Gelecek yıl 2016 yılında da üst yoldan yani İstanbul Caddesi'nden geçirilecek kanal ve bacalarla Selimpaşa tesislerine bağlanacağı bildirilmişti. Bir ay öncede Kadir Topbaş'ın açıklamaları da bunu doğrular gibiydi. Fakat hiç bir çalışma yapılmıyor gördüğünüz gibi. Bir kez daha sizin vasıtanızla yetkililere sesleniyorum. Bu durumdan bizi kurtarsınlar" diye konuştu.

Kumburgaz Sahili'ndeki rögar kapaklarının patlaması ve lağım suyunun kumsala sızmasını gazetemize değerlendiren vatandaşlar özellikle sağlık konusunda önemli uyarılarda bulundu. Vatandaşlar, yetkilileri ilgisizlikle suçlarken büyük küçük herkesin bulaşıcı bir hastalığa yakalanabileceğini belirtti.

Sağlığımız tehdit altında
Mehmet Taştan: Böyle bir şey olamaz berbat bir durum tek kelime ile rezalet. Çünkü çoluğumuz çocuğumuz var. Heran hasta olabilirler. Okullar kapanınca bir çok kişi Kumburgaza gelecek. Ayrıca zaten yazın buraya İstanbul içinden ve dışından birçok insan denize girmek için geliyor. Kokudan durulmuyor, pislik akıyor olduğu gibi kuma denize. Çocuklarımızı kumda oynamaya bile indiremiyoruz. Kimse denize giremiyor. Bu şekilde bekliyoruz. Yetkilileri arıyoruz geliyor bakıyor gidiyorlar. Bir sürü şey söylüyorlar ama yapılan hiç bir şey yok. Nereye başvurursak vuralım ortada yapılan bir şey yok. Herkes bir şey söylüyor. Ne olacak böyle kimse net bir bilgide vermiyor. Kumburgaz sahili şu anda bitmiş durumda yani. Sağlığımız tehdit altında. Havalar ısındı birde üstüne üstlük aşırı derece kötü koku söz konusu. Bu logarlardan taşan sular Her tarafa mikrop saçıyor. Biran önce yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz.

Çocuklarımızı zor tutuyoruz
Erdinç Eryılmaz: Kumburgaz Deya Sitesi'nde oturuyorum. Rezillikte başka birşey değil burada yaşananlar. Çocuklarımızı eve adeta hapsettik, dışarı çıkmalarını engelliyoruz. Zor zaptediyoruz çocuklarımızı. Dışarı çıkıp oynamak istiyorlar fakat bırakamıyoruz.Kumburgaz'da büyük küçük herkes hastalık tehditi altında. Kumburgaz halkı olarak biran önce çözüm bulunmasını istiyoruz.

21.yüzıl Türkiye tablosu
Alper Altay: Bu sene denize nasıl gireceğiz bilmiyorum. Buranın rezalet durumu pisliğinden dolayı burada çoluğumuz çocuğumuz hastalık riski altında. Biz bu konuda çok şikayetçiyiz. 21. yüz yılın Türkiye'sine yakışmıyor bu görüntüler. Belediyemize de burada büyük görevler düşüyor. Bizim bu konuda onların yardımlarına ihtiyacımız var.

Kimse ilgilenmiyor
Gökhan Karakaya: Bütün Kumburgaz sahili ile alakalı bir durum var burada. Kışın  çok şiddetli bir lodos oldu. Bütün rögarlar kumla doldu. Maalesef ki bütün mücadelemize rağmen bir sonuç alamadık.  Birçok yetkiliye ulaşıp durumu anlattık. Büyükçekmece Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne, İSKİ'ye, Büyükçekmece Atık Su Şb. Müdürü'ne ulaştık fakat hiç bir şey yapılmadı, hiç bir adım atılmadı, gelen gidende olmadı. Tek mazeretleri araçlarının kuma giremiyor olması. Bundan ötürüde belediyemiz güya yol yapacakmış bu araçlara, o yoldan gelip buralar temizlenecekmiş. O yol yapımı tahminime kadar bir altı ay falan sürer, o zamanda sezon biter, o zamana kadar hastalık sahibi olmazsak tabi. Şu an zaten yol yapım girişimide yok. Sahile lağım akıyor.  On beş gün sonra Kumburgaz'ın nüfusu yazlıkçıların gelmesi ile çok çok artacak. En kötü sitede 120 hane var. Bu pislik en başta insan sağlığına tehdit. Vidanjör getirdik fakat onlarda bir şey yapamadılar. Sadece suyu çeksek bu iş çözülmez dediler. Yanımızda ki otel getirdi iki tane vidanjör, iki bin lira ödedi hatta ama hiçbir işe yaramadı. Ana rögarda dolu.  Yeniden söylüyorum biz gerekli ilgili bütün yerlere başvurduk, bir sonuç alamadık.

Biz yapabilsek yapardık
Sebahattin İleri: Şimdi o rögarlar dolmuş artık taşıyor. Binaların altından çıkıyor bu pis sular. İnsanlar evlerinde tuvaletlerini bile kullanamıyorlar. Bu işi biz halk olarak kendi paramızla yapsaydık şimdiye kadar çoktan yapardık ama bu bizim yapabileceğimiz iş değil ki. Ancak devletin büyük makinelerle yapabileceği bir iş. İnsan gücüyle yapılacak bir şey değil. Yoksa yapardık kendi imkanlarımızla bu duruma düşmezdik. İBB Beyaz Masa'yı aradık, şikayetinizi kayda aldık dediler, geri bir daha da dönmediler.

Haber: Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.