TÜRKİYE OLMASAYDI AYLANLAR ÇOĞALIRDI

Marmara Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ortaklaşa düzenlediği çalıştayda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bodrum sahiline cansız bedeni vuran Aylan bebeği anımsattı. Çağırıcı, “Türkiye olmasaydı birçok sahile daha Aylan bebeklerin cansız bedenleri vurabilirdi” dedi.

TÜRKİYE OLMASAYDI AYLANLAR ÇOĞALIRDI

Marmara Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Kent Mültecileri Hizmette Belediyelerin Rolü Çalıştay’ı Sürmeli Oteli’nde gerçekleştirildi. Çalıştay süresince Türkiye'de yer alan 2,5 milyon Suriyeli mültecinin sorunları ve bunların çözümüne yönelik çalışmalar masaya yatırıldı. İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir açılışta yaptığı konuşmada ülkemizde bulunan Suriyelileri mültecilerin henüz resmi mülteci statüsünde olmadıklarını ifade etti. Mültecilerin geçici koruma statüsünde olduklarını kaydeden Nadir, hükümetin mültecilere yönelik çözüm amaçlı çalışmalar yaptığını kaydetti.

40 bin Suriyeli var
Nadir'in ardından konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise ilçelerindeki Suriyeli sayısının 40 bin civarında olduğunu anımsattı. Çağırıcı, “Mülteci kampları hijyenik olarak sığınmacılara cevap verebilmeli. İstanbul’a geçim sıkıntısı yaşadıkları için göç ediyorlar. Sığınmacıların kalıcı veya geçici olma konusu öne çıkıyor. Avrupa’ya yönelen göçmenlerin de orada kalıcı olmak istediklerini görüyoruz. Şu an, sığınmacıların vatanlarına dönebilmesi için uygun ortam görülmüyor” dedi.

Türkmenleri anımsattı 
Suriye’deki Türkmenlerin hava saldırılarından etkilendiğini de hatırlatan Çağırıcı, yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalındığını belirtti. Kızılay kanalıyla yardım yapıldığını belirten Çağırıcı, her geçen gün sığınmacılarla ilgili sosyal beklentilerin arttığını söyledi. MBB’nin Göç Politikaları Atölyesi kurmayı planladığını da ifade eden Çağırıcı, “Sorunlara daha kalıcı ve hızlı bir çözüm bulunmalı. Göç Politikaları Atölyesi de bilimsel çalışmaları koordine ederek çözüm oluşturma konusunda ortak çalışmalar yürütmeyi hedefliyor. Valilerle işbirliği içinde projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyor. 25 üyenin katıldığı Çalıştay’da Suriyeli mültecilerin durumu değerlendirilecek. Ortak çözüm önerileri geliştirilecek. Eğer, Türkiye olmasaydı bir çok sahile Aylan bebeklerin cansız bedenleri vurabilirdi.”

50 milyon insana yardım edildi
İstanbul Saha Ofisi’nden Avukat Elif Selen Ay da sunumunda 14 Aralık 1950’de kurulan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sorumlulukları ve faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.  Ay, “Asıl amacımız mültecilerin haklarını korumak. 145 ülke Mülteciler Hukuki Statüsü’ne ilişkin Cenevre sözleşmesine imza atmıştır. Türkiye’de aktif rol oynuyor. 50 milyondan fazla insanın yaşamlarını düzeltmelerine yardım edildi” diye konuştu. Ay, vatansızlığın azaltılması, vatansız kişilerin koruması yönünde koruma çalışmaları yapıldığını da kaydederek, “Uluslararası mevzuat 1951’de Cenevre Sözleşmesi’nde yer almaktadır” dedi.  
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.