Üç maymunu oynuyorlar

Beylikdüzü Yaşam Vadisi 1. Etabı'nın açılışında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu iktidarı ağır sözlerle eleştirdi. Sözcü gazetesine yapılan operasyon üzerinden eleştirilerini sıralayan Kılıçdaroğlu, “En ciddi sorunumuz devleti yönetenlerin ahlaktan uzaklaşması. Bütün dünyanın bildiği ve isyan ettiği bir gerçek karşısında üç maymunları oynayan bir iktidar var. Asla bunların önünde diz çökmeyeceğiz ve boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

Üç maymunu oynuyorlar

1 milyon metrekare büyüklüğü ile İstanbul'un en yeşil ve en büyük kent içi parklarından biri olan Yaşam Vadisi’nin ilk etabının açılışı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katılımı ile gerçekleştirildi. CHP Grup başkanvekilleri Ayhan Altay ve Akif Hamzaçebi, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, belediye başkanları ve çok sayıda kişinin katıldığı açılışta konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün 19 Mayıs 1919'u kutlağımız gün. Cumhuriyetin hangi koşullarda kurulduğunu çocuklarımıza yeteri kadar anlatamadık. Sanıyorlar ki bütün imkanlar vardı ve biz cumhuriyeti kurduk. O yıllara sizi götürmek isterim. 1920'li yıllarda okuma yazma oranı kadınlarda binde 8; erkeklerde yüzde 6 – 8. Falih Rıfkı Atay'ın Çankaya kitabında anlatılır; Ankara Garı'nda trenden kravatlı, fötr şapkalı biri inerse kesin okuma yazma biliyor diye alıp devlet dairesinde memur yapalım diye beklenirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk yaptığı iş eğitime önem vermekti. Millet mekteplerini, köy enstitülerini kurdu; üniversiteleri geliştirdi, yeni üniversiteler kurdu ve okuma yazma oranını artırmaya çalıştı” dedi.

Bizi buraya kim getirdi?
“Bugünkü Türkiye'yi biz cumhuriyeti kuranlara borçluyuz” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “Onlara herkesin borçlu olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekiyor. Bugün belli makamlarda oturuyorlar. Kimi cumhurbaşkanı, kimi başbakan, kimi bakan, kimi rektör, kimi parti genel başkanı... Bizi buraya kim getirdi? Bizi buraya cumhuriyeti kuranların uyguladıkları yasalar getirdi. 1934 yılında kadınlara birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı verildi. Kadın erkek eşitliğini hala savunuyoruz, ama hala bazı kafalara bunu sokamadık. Ama onlar da anlayacaktır, kadın da erkek de bu toplumun eşit yurttaşıdır” ifadelerini kullandı.

Atatürk'le ne alıp vermediğiniz var?
Cumhuriyetin büyük özverilerle kurulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hangisinin malı mülkü var? Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bakın bütün mal varlığını devlete verdi. Hala bazı çevreler cumhuriyetten intikam alırcasına belli uygulamaların içinde yer alıyorlar. Bu sizi üzdüğü gibi beni de üzüyor. Biz tarihimize, geleneklerimize, örfümüze bağlı olmak zorundayız. Bu ülkeye kim hizmet etmişse, hiçbir ayrım yapmadan saygıyla anmak zorundayız. Zübeyde Hanım'la ne alıp veremediğiniz var? Atatürk'le ne alıp vermediğiniz var? Onun yaptığı devrimler sayesinde o koltuklarda oturuyorsunuz. Kendimi örnek vereyim. Doğu Anadolu'nun gerçekten de kuş uçmaz kervan geçmez köyünde doğdum ben; 7 kardeşiz, üniversite okuyan tek kişi benim. Ama Cumhuriyetin sayesinde devletin en önemli makamlarına geldim, milletvekili oldum. Şimdi de Mustafa Kemal'in kurduğu partinin genel başkanıyım. Nasıl cumhuriyeti savunmam?” diye sordu.

Yozlaşan toplum iflah olmaz
Türkiye'nin en ciddi sorununu, “Devleti yönetenlerin ahlaktan uzaklaşması” şeklinde tanımlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Ahlak çok önemli bir kavramdır, bütün inançların ortak temeli ahlaktır. Bir toplum ahlaktan uzaklaşınca yozlaşmayla karşı karşıya kalır. Yozlaşan bir toplum iflah olmaz. Yozlaşan bir toplumda barış olmaz, ifade özgürlüğü olmaz, basın özgürlüğü olmaz, mahkemeler adalet dağıtamaz. Bugün örneğini gördük. Bayram sevincimizi bile kursaklarımızda bırakmak istiyorlar. Bir gazetenin üzerine her türlü baskıyla geliyorlar. Sözcü Gazetesi'nden ne istiyorsunuz? Dik duruyorlar, onurlu duruyorlar derdiniz bu mu? Yazarları birilerinin önünde boyun eğmediler. Aynı şey Cumhuriyet Gazetesi için de geçerli. Yazarları 200 günü aşkındır hapiste. Bütün dünyanın bildiği ve isyan ettiği bir gerçek karşısında üç maymunları oynayan bir iktidar var. Böyle bir tablo askeri darbe dönemlerinde bile yaşanmadı. Bir darbeyle karşı karşıyaız. Ama size sözüm söz asla bunların önünde diz çökmeyeceğiz ve boyun eğmeyeceğiz” tepkisini gösterdi.

Belediye başkanlarımız asla adam olmaz!
Sözü CHP'li belediyelerin çalışmalarına getiren ve “Belediye başkanlarımız adam olmaz; neden diyeceksiniz? Bulmuşsunuz bu kadar geniş alan neden vermiyorsunuz müteahhite.... onlarca 20 – 30 katlı bina yapsın. Neymiş, vatandaş yeşil alan istiyormuş, parka ihtiyaç varmış. Bizim belediyelerimiz böyledir” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “İstanbullu nefes almak istiyorsa CHP'li belediyelerin olduğu yere gider. Milli eğitim okul yapmıyor biz yaparız. Sadece Ekrem İmamoğlu değil diğer başkanlar da yapıyor. Eğer gecekondu varsa tüm gecekondu bölgelerinde kreşler var, anneler güven içinde çocuklarını oraya bırakır, öğrenci yurtları var. Halkın istediği her talebi belediyeler dikkate almak zorundalar. Onlara bir şey daha söyledim; CHP'ye oy versin vermesin herkese eşit hizmet götüreceksiniz” açıklamasını yaptı.

İş olsun diye temel atmayacağız
Açılışta konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu görevi teslim aldığında, “Beylikdüzü'nü ranta değil yeşile doyuracağız” dediğini hatırlatarak, “Biz iş olsun diye temel atmayacağız. Biz sadece açılış kapanış törenleri yapmayacağız” ifadelerini kullandı. Yaşam Vadisi hakkında bilgi veren ve bütün davetlileri selamlayarak konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün 19 Mayıs 2017, yani atamızın doğum günüm dediği belkide Türkiye'mizin en sıkıntılı anından umuda yürüdüğü günün yıldönümü. Bazen her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Sıkıntılara düşebiliriz. Ama asla umutsuz olmayız. Bazen en güzel günlerimizde yürüyüş yapamazsınız diyebilirler. Beşiktaşta dedikleri gibi. Güne güzel başlamamıza vesile olan Sözcü gazetesini susturmak isteyebilirler. Hiç kimse güzel sesleri kısamaz. Yürüyüşlerin önünde duramaz” diye konuştu.

Doğal alanları hakim kılacağız
CHP'nin Beylikdüzü'ndeki temsilcileri olarak ve önce insan diyerek yola çıktıklarını dile getiren İmamoğlu, “Burada yaşayan herkesi baştacı ederek, bizi seçenleri değil seçmeyenleri memnun etmeyi ana ilke kabul ederek, Genel Başkanımızın talimatların doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyoruz. 16 milyona doğru yürüyen koca İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde, bu koca binaların tam da göbeğinde doğayı, ağacı, yeşili bütün Türkiye'ye hediye etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz iş olsun diye temel atmayacağız. Biz sadece açılış kapanış törenleri yapmayacağız. İnsanların hizmet adına ihtiyaçları ne ise onu karşılamaya çalışacağız” dedi. Görevi devraldığında “Beylikdüzü'nü ranta değil yeşile doyuracağız, doğal alanları hakim kılacağız, yediden yetmişe herkesi mutlu edeceğiz” dediğini belirten İmamoğlu, “İşte burası tam da o mutluluğun merkezi. Bütün yamaçları yeşile bezedik, burada ne olacak diye soranlara, çocuklar oynasın yuvarlansın dedik. İlk açtığımız gün de bu tür görüntülere şahit olduk” açıklamasını yaptı.

Biyolojik gölet yaptık
Yaşam Vadisi hakkında bilgi veren ve “Buraya binlerce ağaç diktik. 5 bin metrenin üzerinde biyolojik gölet yaptık. Çok güzel Japon temalı bir park yaptık. Rahmetli Rauf Denktaş'ın anıtını yaptık. Onu da burada rahmetle anıyoruz. Türkiye'nin en büyük Çanakkale Zaferi rölyefini burada yapıyoruz” ifadelerini kullanan İmamoğlu, “Toplamı 1 milyon 100 bin metrekare olan bu parkın tamamını bitirdiğimizde Türkiye'nin ve İstanbul'un en önemli parkını üretmiş olacağız. Burada çok değerli belediye başkanlarımız var; Onların da iddialı olduğunu biliyoruz. Bu yarıştan çok sayıda birinci çıkacaktır” dedi.

Milletime borcum var
Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktığında 38 yaşında olduğunu, kendisinin de 46 yaşında bulunduğunu belirten Ekrem İmamoğlu, “Benim de milletime çok daha fazla, çok daha büyük borcum var diye düşünüyorum. Biz cesur bireyler olarak yanlışların karşısında dik durarak, Türkiye'ye en güzel örnekleri sunarak bu güzel açılışları yaparak vazifesini yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak umut ediyorum daha nice güzel günlerde bir arada oluruz. Gizli kahramanlar vardır ya; sadece Mustafa Kemal Atatürk değil onun silah arkadaşları var. hepimizin atası dedesi var. Tek tek sayamayacağım ama 25 genç var ki isimlerini hiç kimse bilmez. Aydınlı Ali oğlu Musa Çavuş gibi, Konyalı Mustafa oğlu Kemal Çavuş gibi, Sivaslı Ali oğlu Rıfat Onbaşı gibi, Çatalcalı Tevfik oğlu Adem onbaşı, Tokatlı Abdullah oğlu Mehmed ve  Bandırma Vapuru'nda yer alan tüm kahramanları saygıyla, minnetle anıyorum. Ben büyük dedemi anıyorum, sizler de kendi büyük dedelerinizi rahmet ve minnetle anın. Nice 19 Mayısları Beylikdüzü'nde, İstanbul'da, Türkiye'de korkusuzca yürekli bir şekilde kutlamak dileğiyle hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Burası kentin akciğeri olacak
Açılışla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan davetliler Yaşam Vadisi’nin çok önemli ve güzel bir alan olduğunu belirterek, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti.

Şehrin içinde yaşam alanı
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara: Bütün ulusumuzun ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutluyorum. Burada şehrin içerisinde bir yaşam alanı oluşturuldu. O nedenle Ekrem İmamoğlu'nu da kutluyorum. Bizim ilçemizin yüzde 65'i orman alanı. Kentlerin ihtiyaç ve taleplerine göre yeşil alan ihtiyacı değişiyor. Buraya bu, Çatalca'ya başka şey yakışıyor. Böyle anlamlı bir günde buranın gençlere kazandırılması çok anlamlı. Biz de destek amacıyla geldik başarılar diliyoruz.
CHP’nin bakış açısını gösteriyor

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: Açılışın böylesine anlamlı bir güne gelmesi çok güzel olmuş. Başkan Ekrem İmamoğu'nu tebrik ediyorum. Bu proje bir anlamda kentin içinde bir akciğer oluşmuş. Çatalca ve Silivri İstanbul'da en büyük ilçeler. Neredeyse yüzde yetmişi yeşil alan. Ama kent merkezlerine yaklaştıkça doğal olarak yoğun bir yerleşimden dolayı nefes alacak alanlar bulmak zorlaşıyor. Hele İstanbul bu konuda fecaat. Bizim belediyelerimizin çevreye bakışını yaşama bakışını anlatan örneklerden biridir. Burada rezidans, AVM de yükselebilirdi ama 1 milyon metrekare ile 10 milyonun üzerinde kişiye hizmet verilecek bir alan yaşatmış olunuyor. Kentlerin rantçılar için değil o kentin yaşayanları için yapıldığını vurgulayan güzel bir örnek.

Gençliğe armağan edilmiş bir proje
CHP eski Milletvekili ve DİSK eski Başkanı Süleyman Çelebi:
Yalnız Beylikdüzü'nün değil Türkiye'nin gururu bir proje. Öncelikle Beylikdüzülü olarak büyük bir mutluluk duyuyorum. Bir vatandaş olarak devletin bile böyle bir proje yapmadığı ortamda bir belediye başkanının böyle bir projeye im-za atması çok önemli. 10 yıl sonra burası daha da yeşilleşecek. Bu bir nevi gençliğe armağan edilmiş bir projedir. Başta başkan İmamoğlu olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Bu daha birinci etap CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Taşkın Özer: Öncelikle halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum. Sosyal demokrat belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri olan bir kent parkının açılışını yapıyoruz. Yaşam Vadisi 1. etabıdır. 250 bin metrekaraye yakın bir yeşil alan üzerinde çok öenmli bir alan ve tematik park. Bence günün anlam ve önemine uygun çok öenmli bir açılış olacak. Devamının geleceğine inanıyoruz. Herkesin bayramını tekrar kutluyorum.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.