YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Uzun zamandan beri devam eden iç savaş dolayısıyla topraklarını bırakıp kaçmak zorunda kalan Suriyeli mülteciler hayata tutunmak için sokak sokak dileniyor.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Özellikle Beyoğlu İstiklal Caddesi’ni mesken tutan mülteci çocukların içler acısı hali “Savaş en çok masum çocukları etkiliyor” fikrini bir kez daha haklı çıkarıyor.

Suriyeli mülteciler, ülkelerindeki iç savaşın faturasını her geçen gün daha ağır bedelle ödüyor. Yüz binlerce insanın öldüğü ve yaralandığı, çok sayıda Suriyeli ailelerin topraklarını terk etmek zorunda kaldığı iç savaş dramından en çok etkilenenler ise kadınlar ve çocuklar. Lübnan ve Türkiye'nin sınır kapılarını açtığı Suriyeli mültecilerin ölüm-kalım savaşında sığındıkları ülkelerde de birçok sorunlar yaşaması her geçen gün farklı belirsizlikleri öne çıkarmakta.

Dilencilik ve işportacılık
Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Ankara ve İzmir gibi kentlerde yaşamlarını devam ettirmeye çalışan mültecilerin, kayıt dışı çalışma alanlarında boy gösterdiği dikkat çekerken, özellikle metropol kentin işlek yerlerinde dilencilik ve işportacılık yapmaları da alternatif seçenek olarak göze çarpıyor. Küçük yaştaki çocukların Taksim'in en işlek caddesi İstiklal'in beton zemininde gün boyu yalın ayak dilencilik yapması sıradan görüntüler olarak algılanmaya başlandı. Ülkelerine geri dönüş yapmaları halinde ölümle burun buruna gelmesi kaçınılmaz olan Suriyeli çocukların sığınmacı olarak yer aldığı Türkiye'de çoğunlukla dilenciliğe yönlendirilmesi iç savaş sonucundaki dramın boyutlarını belirginleştirdi.

Kalıcı çözüm bulunamadı
İstiklal Caddesi'nde kendilerine mekan edindikleri alanlarda kalabalığın şaşkın bakışlarına aldırış etmeden yardım dilenen mülteci çocuklara devlet yetkililerinin müdahale etmesi ise manidar karşılandı. Sayıları, yaklaşık 2 milyonu bulan Suriyeli mültecilerin kitle akını karşısında kalıcı çözüm bulamayan Türkiye'nin, barınmadan gıdaya, eğitimden sağlık sorunlarına kadar devasa bir sorunun altında her geçen gün zora düştüğü yetkililerce de ifade ediliyor. İstikal Caddesi'nde objektiflere takılan Suriyeli çocukların şaşkınlıkları yüz ifadelerine yansırken, kendileriyle iletişim kurmak isteyen halka yanıtları ise sadece "Suriyeli" olarak karşılık buluyor.

7.5 milyon kişi evinden oldu 
18 milyonluk ülkenin neredeyse yarısı göç etti. Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, 191 binden fazla insan hayatını kaybetti. 7,6 milyon insan evlerinden oldu. Savaştan kaçarak mülteci durumuna düşen insanların sayısı 3 milyonu geçti. Ülkede El-Nusra ve IŞİD gibi radikal örgütler daha etkin hale gelirken, ılımlı muhalifler son yıllarda büyük güç kaybına uğradı. Dönemin başbakanı Erdoğan, “En yakın zamanda Şam’da Emevi Camii’nde namaz kılacağız” dedi. Ancak AKP hükümetinin beklentilerinin aksine, Suriye’de Esed rejimi yıkılmadı. Son olarak gerçekleştirilen ‘Şah Fırat’ operasyonu ile Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprağı bir bilinmeze terk edildi.

Mültecilere göre hukuki düzenleme
İlk etapta kritik sınırın 100 bin mülteci olarak tahmin edildiği kitle akını süreç içerisinde 2 milyon Suriyelinin Türkiye'ye girmesine neden oldu. 5. yılına giren iç savaşın halen devam etmesi, mültecilerin geri dönüşüne imkan tanımadığı gibi temel hak ve özgürlüklerin sağlanılması için de ülkede yeni hukuki düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kıldı. Çalışma haklarından, barınma, sağlık, gıda ve eğitim haklarına varıncaya kadar tüm insani haklarının peşine düşen mültecilerin uzun süreli yerleşik hayatları Türkiye'de birçok kesim tarafından da tepkiyle karşılandı. Ucuz işçi çalıştırılmasında tercih edilen Suriyelilerin iş umutlarını sekteye uğrattığını ileri süren Türk vatandaşları, hükümetin başarısız dış politikasının telafisi imkansız sonuçlar doğurduğu yönünde tepki gösteriyor. Farklı kültürlerin, yaşamlarını olumsuz etkilediği yönündeki görüşleriyle yer yer çatışmaların yaşandığı bölgelerde Suriyeli mültecilerle ciddi sorunlar yaşayan yerleşik halk ise acil çözüm bulunması gerektiğini vurguluyor.

HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.