YANGINDAN MAL KAÇIRIYOR!

Avcılar Belediye Meclisi'nin Eylül ayı ikinci oturumunda AK Partili üye Yaşar Karaarslan belediyenin okul yapımına engel olduğunu savundu. Belediyenin yangından mal kaçırır gibi hareket ettiğini ve vatandaşın bilgi almasına izin vermediğini belirten Karaarslan, «Avcılar şarkıyla türküyle yönetilemez» diye konuştu.

YANGINDAN MAL KAÇIRIYOR!

Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı Avcılar Belediye Meclisi toplantısına AK Partili üye Yaşar Karaarslan'ın eleştirileri damga vurdu. Avcılar'da vatandaşların yeterince bilgilendirilmediğini belirten Karaarslan, “Yangından mal kaçırır gibi hareket eden bir belediye var” diye konuştu. Belediye yetkililerinin her fırsatta eşitlikçi ve demokratik bir anlayışla hareket ettiğini söylemesine rağmen, yaptığı ihaleleri dahi yüzüne bulaştırdığını ifade eden Karaarslan, “Şarkı türkü ile belediye yönettiğini zannedip bunları proje diye sunan bir belediye var” açıklamasını yaptı.

Akıllara Yusuf Benli geldi
Başkan Toprak ile ters düşen CHP'li meclis üyeleri ise verdiği önerge ile Avcılar Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün son 6 ayda yaptığı harcamaları sordu. Önergede ayrıca Çanakkale'ye düzenlenen tatil programı için müdürlük tarafından ne kadar harcandığı ve müdürlükte kaç kişinin çalıştığının bilgisi istendi. Muhalif CHP'lilerin bu önergesi, Cihangir Kültür Evi'nde kendisine tahsis edilen odadan belediyeyi yönettiği iddia edilen Başkan Benli'nin kocası Yusuf Benli'nin belediyede tartışılan pozisyonunu gündeme getirdi.

CHP'liler cevap istedi
Toprak'a muhalefet eden siyasi anlayışlarıyla Avcılar'da sık sık gündeme gelen CHP'li isimler, Erol Yılmaz, Ali Ekber Çelik, İsmet Çelik ve İsmail Algül'ün verdiği yazılı soru önergeleri de mecliste dikkat çeken ayrıntıların başında geldi.  Yeşilkent Mahallesi'nde bulunan ve okul yapılması planlanan arsaların tahsisiyle ilgili gelişmelerin ne durumda olduğunu soran muhalif isimler ayrıca Avcılar'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kullanılan arsalara ilişkin de bir soru önergesi verdi.

Şarkı türküyle yönetilmiyor!
CHP'li üyelerin vermiş olduğu yazılı soru önergelerinin ardından konuşan AK Partili Meclis Üyesi Yaşar Karaarslan ise uzun süre tartışılacak bir konuşma yaptı. Kendisinin yaptığı konuşmaların hakaret değil bir tavsiye ve eleştiri olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Karaarslan, Avcılar'ın daha iyi ve daha sağlıklı bir ilçe olabilmesinden başka bir dertleri olmadığını ifade etti. Avcılar'da vatandaşın sorunlara ilişkin yeterince bilgilendirilmediğini belirten Karaarslan, “Yangından mal kaçırır gibi hareket eden bir belediye var. Vatandaşın bilgilendirilmesine hiçbir şekilde izin vermiyorlar. Her fırsatta eşitlikçi ve demokratik bir anlayışla hareket ettiklerini söylüyorlar” dedi.

İhale yapamadılar
Konuşmasının devamında şarkı türküyle bir belediyenin yönetilemeyeceğini de vurgulayan Karaarslan, “Şarkı türkü ile belediye yönettiğini zannedip bunları proje diye sunan, yaptığı ihaleleri dahi eline yüzüne bulaştıran, bizim eleştirilerimizi de her fırsatta hakaret olarak algılayan bir belediye var” ifadelerini kullandı. Başkan Toprak'a yönelik eleştirilerini sürdürmeye devam eden Karaarslan, konuşmasının devamında belediyenin yapmış olduğu yol çalışmalarına da atıfta bulundu; “Yolları asfaltlamakla övünenen bir belediye var” diyen Karaarslan, “Maalesef bu işler böyle olmuyor. Bana Avcılar'da bir tane sokak gösterin içerisinde çukur olmasın. Avcılar'da çukurun olmadığı bir sokak var mı?” dedi.

Belediye mahkemelik oldu
Eleştirilerini sürdüren Karaarslan, TOYA şirketinin Avcılar'da yapması gereken okula ilişkin kullandığı ifadelerle tansiyonun da yükselmesine neden oldu. Okulların onarımı konusunda dahi Avcılar Belediyesi'nin büyük bir yetersizlik içerisinde olduğunu ve merkeze uzak okullara hizmet götürmediğini söyleyen Karaarslan, “TOYA'nın yapacağı okul da bugün yapılamamışsa ve 2 yıl daha olmayacaksa buna belediye sebep olmaktadır. Belediye madde yapmış. TOYA'nın yapacağı okulun açılışını biz yaparız demiş. Okula verilecek ismi belediye belirler demiş. Hiç bağışçının vereceği isme karışılır mı? Bunlar çok yanlış işler. Şimdi TOYA ile de belediye mahkemelik oldu. Okul yapılamadı” diye konuştu. Avcılar'da yer alan Firuzköy Stadı'nın hemen yanındaki boş araziye inşa edilmesi planlanan Spor Okulu'na ilişkin de konuşan Karaarslan, “Spor Okulu'nu da beceriksizlik yüzünden yapamadılar. Yakında bu konuda da sıkıntılar meydana gelecek” dedi.

Topbaş'a böyle konuşabilir misiniz?
Karaarslan'ın eleştirilerinin ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Özkan Alıntaş ise, AK Partililerin belediyeye karşı büyük bir haksızlık yaptığını savundu. Alıntaş, Karaarslan'ın gerek belediyeye gerekse de Başkan Toprak'a yönelik ifadelerini hedef alarak, “Siz İBB Meclisi'nde İBB Başkanı Kadir Topbaş'a böyle konuşabilir misiniz? Burada bir belediye başkanı var. Sizi daha saygılı olmaya davet ediyorum” dedi. Alıntaş'ın cevabıyla birlikte mecliste gerilim bir hayli yükselirken, AK Partili Nuran Kırlak, “Başkan Topbaş için de böyle konuşanlar var” diyerek Alıntaş'ı hedef aldı. Karşılıklı sataşmaların ve ses tonlarının yükseldiği dakikalarda ise ortamı yatıştırmak Toprak'a kaldı. Meclis üyelerine sakin olma çağrısı yapan Toprak, “Burada hepimiz Avcılar'ın iyiliği için varız. Bu tarz sataşmalara gerek yoktur” dedi.

TOYA bağışçı değil yükümlü!
Kendisine yönelik yapılan eleştirilere yanıt veren Başkan Toprak ise Karaarslan'ın gündeme getirdiği TOYA konusu hakkında detaylı bir açıklama yaptı. Avcılar Belediyesi'nin her zaman eğitim konusunda duyarlılık sahibi olduğunu kaydeden Toprak, Karaarslan'ın ifadelerinin yanlış olduğunu söyleyerek, AK Parti Grubu'nun TOYA'nın avukatlığını yapmakla suçladı. “TOYA bize karşı bağışçı değil yükümlüdür. Öncelikle bu ifadenizi düzeltmeniz gerekir” diyen Toprak'ın ses tonu da yükselirken, “TOYA, 24 derslik bir okul inşa edecek ve bize teslim edecek. Bizde bunu MEB’e teslim edeceğiz. Ancak sözkonusu firma bu gerekliliğe uymadığı gibi aksi bir hareketin içerisindedir” dedi. TOYA'nın hukuki zeminde Avcılar halkına hesap vereceğini de söyleyen Toprak, “Avcılar bunlara asla teslim olmayacak” uyarısında bulundu.

Anıl BODUÇ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.