YAPRAK DÖKÜMÜ!

1 Kasım erken seçimi için partiler milletvekili listelerini YSK'ya teslim etti. Listelerde en büyük sürpriz Meral Akşener'in aday gösterilmediği MHP'de yaşandı. HDP'ye oy verdiği iddia edilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik listeye giremeyince bütün görevlerinden istifa etti. AK Parti'de ise çok tartışılan Abdurrahim Boynukalın ve şarkıcı Uğur Işılak listeye veda eden isimler oldu.

YAPRAK DÖKÜMÜ!

7 Haziran Genel Seçimleri'nden sonra alınan erken seçim kararı listeleri de aceleye getirdi. Bütün partiler 7 Haziran'daki milletvekili listesini büyük oranda korurken bazı isimlerde yapılan değişiklikler yaprak dökümü olarak yorumlandı. MHP'den tekrar aday gösterilmeyen Meral Akşener en büyük liste sürprizi olurken CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik de liste dışı kalanlar arasında yer aldı. AK Parti'de ise 7 Haziran'da 3. Bölge'den milletvekili seçilen Abdurrahim Boynukalın ve şarkıcı Uğur Işılak listeye veda eden isimler oldu.

Bakanlar tekrar listeye girdi
Listeye girip girmeyecekleri belli olmayan eski bakanlar Ali Babacan, Faruk Çelik, Mehmet Şimşek ve TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek tekrar AK Parti'den aday oldu. Seçim hükümetine girerek tartışma yaratan ve MHP'den ihraç edilen Tuğrul Türkeş de AK Parti saflarına katılarak Ankara'dan  aday oldu. HDP'nin listelerinde çok büyük bir değişiklik yaşanmadı. Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük HDP adayı oldu. EMEP’li Levent Tüzel ise HDP’nin 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listesinde yer almadı.

Bakanlar vekillik yarışına girdi

AK Parti milletvekili aday listesi Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edildi. AK Parti'de 7 Haziran seçimleri listesinden 312 milletvekili yeniden aday gösterilirken, eski bakanlarda milletvekilliği yarışına girdi.

1 Kasım'da gerçekleştirilecek seçim için milletvekili aday listesini YSK'ya teslim eden AK Parti'de, eski bakanlar ve üç dönemliklerden 24 kişi de milletvekili adayları arasında boy gösterdi. Geçtiğimiz günlerde oluşturulan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) listesinde yer alamayan ve parti içinde uzun yıllar görev almış isimlerinde yer aldığı milletvekili aday listeleri, parti içinde uzlaşının sağlandığı yorumlarını da beraberinde getirdi.

Krizler çözüldü
AK Parti'nin son Kongre'de MKYK'dan çıkardığı Ali Babacan ve Mehmet Şimşek, listede yer aldı. Babacan, daha önce olduğu gibi Ankara'dan aday olurken, Mehmet Şimşek de AK Parti'nin Gaziantep 1. sıra adayı oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik'te Şanlıurfa'dan 1'inci sıra milletvekili olmayı başardı. Böylece MKYK'ya giremeyen ve partiden ayrılacakları yönünde iddialarla sık sık gündeme gelen isimlerle yaşanan kriz çözülmüş oldu.

Ala ve Akdağ yer değiştirdi
AK Parti Listesindeki en büyük sürprizlerden biri Efkan Ala konusunda yaşandı. Eski İçişleri Bakanı 7 Haziran seçimlerinde parlamentoya Erzurum'dan girmişti. Ala, 1 Kasım seçimlerinde ise Bursa'dan aday oldu. Erzurum'a ise, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ 1. sıradan aday oldu.

Atalay ya hep ya hiç!
TBMM'ye daha önceki seçimlerde Kırıkkale ve Ankara'dan giren Beşir Atalay, 1 Kasım seçimlerinde Van'a kaydırıldı. HDP, son seçimlerde Van'dan 7 vekil çıkarmış, AKP'nin ise sadece 1 vekili çıkarılmıştı.Atalay, Van'dan 1. sıra adayı oldu.

Örgüt iradesine sahip çıktı
CHP'de yapılan Parti Meclisi ve MYK toplantıları ile 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listeleri belli oldu. Sadece kontenjan adaylarının yerleri değişirken, örgütün ön seçimle seçtiği milletvekili adayları yerlerini korumayı başardı.

7 Haziran seçim listeleri üzerinde çok fazla değişikliğe gitmeyen CHP'de en büyük değişim, halen vekil olan bir Genel Başkan Yardımcısı'nın liste dışı kalması, vekil olmayan iki genel başkan yardımcısının ise listeye girmesi oldu. CHP'nin dış politikayı emanet ettiği Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, liste dışı kalırken vekil olmayan iki Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve Seyhan Erdoğdu listeye girdiler.

7 Haziran seçimi öncesi parti örgütünün ön seçimle belirlediği milletvekili adaylarının yerlerinde ise büyük bir değişim olmadı. Özçelik'in listeye girememesiyle 3. Bölge'de Mehmet Bekaroğlu 7'inci sıraya, bir önceki seçimde 10'uncu sırada olan Sibel Özdemir ise 9'uncu sıraya yükseldi.

Oran ve Çalışkan yok
CHP listesinde akıbeti merakla beklenen isimlerden biri de 7 Haziran seçimlerinde listeye dahil olmayan Umut Oran'ın durumu idi. Oran, 1 Kasım için milletvekilliği başvurusu yapmıştı. Ancak bu seçim listesine de giremedi.

Aynı şekilde, ismi üzerinde en çok tartışılan isimlerden biri de Koray Çalışkan oldu. Aday olabilmek için Boğaziçi Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılan Çalışkan, Parti Meclisi üyelerinin yoğun itirazı üzerine liste dışı kaldı. Koray Çalışkan’ın seçilecek bir yerden, İstanbul 3. Bölge 9. Sıradan adaylığına Parti Meclisi karşı çıktı.

Biri gitti diğeri geldi
Özçelik'in liste dışı kalması ile CHP listelerinde vekil adayı olarak Dışişleri kökenli kalan tek isim, Ardahan'dan aday gösterilen, Musul eski Başkonkolosu iken IŞİD'in kaçırdığı Türk vatandaşları grubunda yer alan ancak serbest kaldıktan sonra Tacikistan'a büyükelçi olarak olarak atanan Öztürk Yılmaz oldu.

Tunceli'de adaylar değişti
Merakla beklenen, CHP listesinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de de büyük değişim yaşandı; Tunceli listesinde yer alan iki aday da değiştirildi.

Devlet Bahçeli dediğini yaptı!
MHP, 1 Kasım 2015 Milletvekilliği Genel Seçimleri'nde MHP'yi temsil edecek milletvekili adayları listesini açıkladı. Listedeki en büyük sürpriz, Meral Akşener'in olmayışı. Bahçeli, Akşener'le ilgili daha önce, “Akşener'i eğer çok sık kullanırsanız, o devre dışı kalır haberiniz olsun” demişti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1 Kasım Genel Seçimi'nde aday göstereceği isimleri açıkladı. Listede Geçici Bakanlar Kurulu üyeliği teklifini kabul eden Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş ile eski TBMM Başkanvekili Meral Akşener yer almadı.
Akşener'in yer alamayışı sonrası Bahçeli'nin “Akşener'i eğer çok sık kullanırsanız, o devre dışı kalır haberiniz olsun” açıklamaları akıllara gelirken, 7 Haziran'da milletvekili olan 80 kişiden 72'si yerini korudu.

İhsanoğlu yine aday
MHP'de Ankara 1. bölge 3. sıradan milletvekili seçilen Mustafa Erdem de liste dışı kalan milletvekilleri arasında bulunuyor. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in de aday gösterilmemesi üzerine, daha önce 4. sıradan aday olan ancak seçilemeyen Erkan Haberal ise bu kez Ankara 1. bölge 2. sıradan aday gösterildi. Öte yandan Aydın'da Ali Uzunırmak, Hatay'da Şefik Çirkin, Karabük'te Durmuş Yalçın, Manisa'da Zeynel Balkız liste dışı kalan isimler arasında bulunuyor.Ayrıca, Ekmeleddin İhsanoğlu yine İstanbul'dan, eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da yine Uşak'tan aday gösterildi.

Çatlı'nın kızı da yok
MHP'deki bir diğer sürpriz ise milletvekili adayı olması beklenen Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı oldu. Çatlı,  liste dışı kalan isimler arasında yer aldı.

Adayların 73'ü kadın
MHP'nin listesine göre, parti tarafından milletvekili adayı gösterilenlerden 384'ü üniversite, 106'sı lise ve 13'ü ortaokul mezunu. Genel seçimler için alanlara çıkacak ve vatandaştan oy isteyecek MHP milletvekili adaylarının 69'u iş adamı/iş kadını, 50'si mühendis, 59'u avukat, 31'i doktor ve 22'si ise öğretim üyesi, 6'sı gazeteci.7 Haziran seçimlerinde MHP 61 kadın aday gösteren MHP, 1 Kasım  seçimlerinde 73 kadın aday ile alanlara inecek.

HDP’de fazla bir değişim yaşanmadı
1 Kasım için bütün partiler gibi milletvekili aday listesini açıklayan HDP’de, büyük bir değişim yaşanmadı. Milletvekili Levent Tüzel listeye giremezken, Celal Doğan ve Turgut Öker'in yeri değişti. Listeye eklenen yeni isim ise Gezi Olayları'nda hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Murat Sarısülük oldu.

HDP listesindeki tek sürpriz, Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük konusunda yaşandı. Mustafa Sarısülük Ankara'dan milletvekili adayı gösterildi. 7 Haziran’da milletvekili seçilen EMEP’li Levent Tüzel ise HDP’nin 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listesinde yer almadı. Geçici hükümet için bakanlık teklif götürülen ancak diğer HDP'lilerin aksine bu teklifi kabul etmeyen Levent Tüzel HDP adayları arasında yer almadı.

Önder yerini korudu
HDP'de Sırrı Süreya Önder'in nereden vekil adayı olacağı merak ediliyordu. Önder'in Konya'dan aday olmak istediği kulislere yansımıştı. Ancak yapılan değerlendirme sonucunda, Önder'in Ankara'da kalması kararlaştırıldı. Sırrı Süreya Önder, 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi, 1 Kasım seçimlerinde de Ankara 1. Bölge 1. sıradan HDP adayı oldu.

Yerler değişti
HDP'de bir değişiklikte milletvekillerinin yerlerinde oldu. 7 Haziran seçimlerinde Celal Doğan, Gaziantep'ten 1. sıradan milletvekili seçilmişti. Doğan, 1 Kasım'da İstanbul'a 2. bölgeye taşındı. 2. bölgeden 1. sıra adayı oldu. 7 Haziran seçimlerinde vekil olan HDP İstanbul 2. bölge 1. sıra adayı Turgut Öker'in ise bu durumda yeri değişti. Öker İstanbul 1. Bölge 3. sıraya alındı. İstanbul'da Öker'in kaydırıldığı sıradan 7 Haziran seçimlerinde Erdal Ataş vekil seçilmişti.

Diyarbakır bildiğiniz gibi
HDP'nin en çok merak edilen listelerinden biri de Diyarbakır listesi idi. HDP, 7 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'dan gelen 10 vekilinin hiçbirinin yerini değiştirmedi. 11. sırada ise yine Nesrin Hilal Şanlı yer aldı. Benzer bir durum Tunceli'nde de yaşandı. Tunceli'den 7 Haziran'da 2 vekilin ikisini de kazanan HDP, aynı listeyle devam kararı aldı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.