YapTIRmayacaklar!!

Beylikdüzü Ambarlı Limanı yanına İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Beylikdüzü Liman (Dolgu ve Ro-Ro) projesi çevresel etki değerlendirme halk toplantısı tepki ve itirazlar nedeniyle gerçekleştirilemedi.

YapTIRmayacaklar!!

Düzenlenen toplantı Beylikdüzü halkının itirazları neticesinde tutanak düzenlenerek uygun bir tarihte yapılmak üzere ertelendi. Bölge sakinleri limanın yapımı ile TIR trafiğinin yoğunlaşacağını belirterek, «100 bin tır gidecek 100 bin tır gelecek. Bizi bekleyen felaket bu» dediler.

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret AŞ.tarafından Beylikdüzü Ambarlı Limanı yanına yapılması planlanan Ro-Ro projesi yatırımı ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısı, dün Yakuplu Asya Kafe'de gerçekleştirilmek istendi.

Halk tepki gösterdi
Toplantıya 'İlçemize Ro-Ro limanı istemiyoruz' yazan pankartlarla katılan bazı vatandaşlar, halkı bilgilendirecek ve görüş alışverişinde bulunulacak denilen toplantının geniş toplulukların katılabileceği bir mevkide olması gerektiğini vurgulayarak itiraz etti. Toplantı yeri olarak seçilen Yakuplu Asya Kafe'nin kimsenin bilmediğini ve bu nedenle katılımın gerçekleşmeyeceği bir yer olduğunu dile getiren vatandaşlar toplantının iptal edilmesini istedi. 300 bin kişinin yaşadığı Beylikdüzü'nde böylesine önemli bir toplantının 30 kişilik kahvehanede yapılmasının mantığını anlayamadıklarını belirten vatandaşlar, 'halkı bilgilendirme toplantısını halktan kaçırmaya çalışıyorlar' yorumunda bulundu.

Beylikdüzü halkını kimse hafife alamaz
Beylikdüzü Kent Konseyi Başkanı Nejla Türkoğlu toplantı öncesi söz alarak, "Beylikdüzü halkı olarak bizimle ilgili bir toplantıya misafir konumuna düşürüldük. Kent Konseyi olarak bu projeye karşı çıktık. Fakat biz Kent Konseyi olarak bu projeye karşı çıkarken oturup masa başında kararımızı almadık. Mahalle meclislerimizi topladık, derneklerimizi bilgilendirdik, muhtarlarımızla toplantı yaptık, herkesle birlikte bu ortak kararımızı aldık. Bu bölgede bu yatırımın yapılmasına karşı çıktık. Bugün bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu bu toplantının düzenlenişi bize çok net gösteriyor. Çok ciddi oranda bu bölgeyi etkileyecek, çocuklarımızın geleceğini riske atacak, bizi zehirle boğacak, ilçemize ulaşımı engelleyecek bir proje Beylikdüzü'nün 300 bin insanından kaçırılarak böyle bir noktada yapılıyor. Bir ilçede yatırım yapılıyorsa o ilçenin halkına danışılması gerekir. Beylikdüzü halkı haklarını bilir, bu halkı kimse hafife almasın" şeklinde konuştu.

Tırların katliamına şahit oldum
CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Ali Şeker ise bu konunun önemine dikkat çekerek, "Ben buradan çıkan tırların Büyükçekmece'de yol açtığı bir faciaya şahit oldum. Burada sadece Yakupluluların değil, İstanbul ve burada yaşayan milyonlarca insanın hayatına kastediyorsunuz. Bu toplantı lojistik ilanları verilen mahalle kahvesinde yapılamayacak kadar ciddi bir konudur" ifadesini kullandı.

Toplantı iptal edildi
Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü ÇED Planlama ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Şube Müdürü Mehmet Ali Akgün, İDO A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Murat Orhan, kimya ve çevre mühendilerinin katılımıyla düzenlenen toplantı gerekli fiziki şartların olmaması nedeniyle başka bir tarihe tutanak tutularak alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise "Burada daha önce Kumport diye bir limanın büyütülmesi projesi vardı ve yaklaşık 2 sene önce oy birliği ile belediye meclisinden geçti. Burada ne oluyor, ne bitiyor lütfen takipçisi olun. İDO dediğiniz şirket artık belediyenin bir kuruluşu değildir, özelleştirilmiştir. Karlı değil diye İDO deniz otobüsleri seferlerini iptal etti. O seferleri iptal eden yapı buraya gelip kocaman bir Ro-Ro limanı yapıyor" ifadesini kullandı.

Israrla yaptırmayacağız diyoruz
"Şehir trafiği bu kadar içinden çıkılmaz hale gelmişken, insanlar işe, çocuklar okula gitmek için bir saat beklerken bu projeye hiçbir anlam yüklenemez. Bu limandan sonra burada trafik yoğunluğu çok daha fazla olacaktır. Buna kimsenin hakkı yok" diyen Şeker, "Yandaş gruplar bu limanı ısrarla buraya yapmak istiyorlar. Biz de diyoruz ki ısrarla yaptırmayacağız. Heyelan bölgesi olduğu için, çevreye gaz salınımı yapacağı için ve burada yaşayan insanların trafik tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı için bu liman buraya yapılmamalıdır" dedi.

Direnmezsek engel olamayız
Şeker, "İnsanlarımızın evinin önünde tır parkları var, bunlara da izin verilmemelidir, çözüm bulunmalıdır. İnsanların can güvenliğini düşünmeyenler kendi karlarını büyütmek, servetlerini büyütmek için her şeyi yok sayıyorlar. Bunu burada yapamayacaklarını görecekler. Bu yandaşa özelleştirdikleri İDO'nun hizmet politikası çok kar neredeyse orada varız, hizmetse orada yokuz şeklindedir. Biz de onlara diyoruz ki bu karı size yaptırmayacağız. Bu karı yapmak için bu insanların ölümüne sebebiyet veremeyeceksiniz. Direnmezsek engel olamayız. Bu işi engelleyecek olan artık kitlesel direnişimizdir.

Albatros'ta olacağım
Büyükçekmece Albatros direnişçilerinin hafta sonu gerçekleştirecekleri eylem hakkındaki sorumuza Milletvekili Şeker, "Gezi sürecinden sonra halkı yok sayarak bir şey yapmanın mümkün olmadığını herkesin bilmesi gerekiyor. Ben de programım uygun olursa geleceğim ve onları ziyaret edeceğim" şeklinde cevap verdi.

Tek insani yarar yok
Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Kent Konseyi Başkanı Nejla Türkoğlu, "Mücadelemiz devam edecektir. Bu proje hazinenin yerlerinin İDO özelleştirildikten sonra İDO'ya teslim edilmiştir. 49 yıllığına 172 dönüm arazi ayda sadece 15 bin lira kira bedeliyle verilmiştir. Bu projede bir tek insani yarar yoktur. Bu liman yapıldığında 2500 tırın buradan geçeceğini söylüyorlar bu tırlar buraya nereden gelecek, havadan helikopterle mi? Bu sayı da çok daha fazladır.Bu hattı kullanmak isteyen 65 bin tane tır sahibi vardı 2009'da, şimdi bu sayı 100 bine çıkmıştır. 100 bin tır gidecek 100 bin tır gelecek. Bizi bekleyen felaket bu. Bir tır 150 tane otomobil kadar egzos gazı salıyor. Bu havanın solunumu başta kanser, astım ve kalp rahatsızlıklarına neden olup genç yaşta kitlrsel ölümlere neden olacaktır. Bir Ro-Ro gemisi başlı başına felakettir. İlçe içi trafiğin yoğunlaşması ve tırların ilçe içinde dolaşımı sonucu can kayıpları yaşanacaktır."

NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.