Yarı başkanlıktan sadece başkanlığa!

AK Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'deki mevcut sistemin yarı başkanlık sistemi olduğunu söyledi. “Artık başkanlık sistemine geçmenin sırası gelmiştir” diyen Şimşek, evet oyları için destek istedi

Yarı başkanlıktan sadece başkanlığa!
13 Nisan 2017 Perşembe 08:08

AK Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilatı'nın, 'Eğitimciler ve Okul Aile Birlikleri Buluşması' isimli toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, referanduma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Eser Otel'de düzenlenen toplantıya Şimşek'in yanı sıra AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz, İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Abdullah Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun ve çok sayıda okul müdürü ile öğretmen katıldı. 16 Nisan tarihinde yapılacak referanduma çok kısa bir süre kaldığını anımsatan Şimşek, yeni anayasa için destek isterken, ana muhalefet partisi CHP'ye de adeta verdi veriştirdi.

Parlamenter sistem buraya kadar
Türkiye'nin şimdiye kadar parlamenter sistemle yönetildiğini ve hiçbir sonuç alamadıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sözkonusu sistemin 16 Nisan tarihinden sonra son bulması gerektiğinin altını çizdi. Mevcut sistemle birlikte Türkiye'nin çift başlılıklara ve siyasal krizlere maruz kaldığını vurgulayan Şimşek, “Bu sistem 65 hükümet üretmiş. Yani hükümetlerin ortalama ömrü bir buçuk yıl bile değil. İşin özü bu sistemle birlikte yönetimde istikrar sağlayamadık. Yönetimde istikrar sağlayabildiğimiz zamanlarda ise başarılı olduk. Maalesef bugüne kadar bizden önce zayıf ve geçici hükümetler geldiği için Türkiye kalkınmayı başaramamış” ifadelerini kullandı.

Rejim sorunumuz yoktur
Anayasa değişikliğiyle birlikte Türkiye'deki rejimin değişeceği yönündeki iddialara da cevap veren Mehmet Şimşek, bütün bu iddiaların geçersiz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialar olduğunu belirtti. “Bizim rejimle ilgili hiçbir şekilde bir sorunumuz yoktur” diyen Şimşek, “Rejim çok nettir bu konuda kafamızda hiçbir şüphe yoktur. Türkiye demokratik laik sosyal bir hukuk devletidir. Sadece hükümet sisteminde değişiklikler olacak. Hem başbakan hem cumhurbaşkanı yetki karmaşısı mı olsun? Yoksa tek başına hükümeti kuracak birini mi seçelim. 94 yıl 65 hükümet bu iyi bir reçete değil. ABD 200 küsür senelik bir devlet 45'inci başkan yeni göreve başladı. Benzer birçok ülke var” diye konuştu.

Yarı başkanlık sistemi var
Son gerçekleştirilen anayasa değişikliği sonrası Türkiye'de cumhurbaşkanını halkın seçtiğini anımsatan Şimşek, böyle bir yapı içerisinde yarı başkanlık sisteminden söz etmenin mümkün olabileceğini de anlattı. Türkiye'de cumhurbaşkanının mevcut sistem içerisinde birçok yetkiye sahip olduğunu da belirten Şimşek, “Şimdi dedik ki artık cumhurbaşkanını meclis seçmesin halk seçsin. Bu bir reformdu ve böylece Türkiye yarı başkanlık sistemine geçmiş oldu. Biliyorsunuz cumhurbaşkanımız partimizin kurucu genel başkanıydı. Başbakan gene partimizin önemli şahsiyetlerinden kurucularından biri. Partimiz iktidarda mecliste çoğunluk sahibi. Bugün hissetmiyorsunuz ama bu sistem krizlere gebe bir sistemdir. Çünkü bu kadar yetkisi olan bir cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ve hiçbir şeye karışmayacak. Bu mümkün mü? Mümkün değil. Cumhurbaşkanı onaylamazsa İstanbul'a bir İl Milli Eğitim Müdürü bile atayamazsınız. Bütün atamalar onun onayına bağlı. Bugün ki yasaya göre kanunları veto edebilir hükümet kurulurken istediği yetkiyi verebilir. Beğenmezse ülkeyi tekrar seçime götürür. Bu yetkiler var ve bunlar anayasal yetkiler. Dolayısıyla şu anda sistemde ciddi bir iki başlılık var. Bu yüzden artık başkanlık sistemine geçmenin tam sırasıdır” dedi.

Tek adam rejimi diyemezler
Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Milletin önüne getirilen bu sistem tam bir tek adam rejimidir” sözlerini de hedef alan Şimşek, Kılıçdaroğlu ve CHP'nin yalan söylediğini iddia etti. “Bunlar kuyruklu yalancılar” diyen Şimşek, “Bu bir tek adam rejimi değildir. Bir demokrasi de kim başa gelirse gelsin yüzde kaç oyla gelirse gelsin birincisi anayasaya uymak zorundadır ikincisi kanunlara uymak zorundadır kanunların dışına çıkamaz, çıkarsa yargı denetimi ve meclis denetimi var. Üçüncüsü keyfi uygulamalara gidemez. Eğer giderse bu uygulama mutlaka meclis ya da yargı üzerinden denetimler. Kanunları meclis çıkartacak. Ama şimdi de diyorlar ki Cumhurbaşkanı'nın kararname yetkisi var. Doğru ama bugün Bakanlar Kurulu'nun da kararnamesi var. Cumhurbaşkanı kararname çıkarıp istediğini yapabilir diyorlar bu bir yalan. Böyle bir şey yok. Çok net göreceksiniz Cumhurbaşkanı kişi temel hak ve özgürlükleri kişi siyasi hak ve ödevleri yani teşebbüs hürriyeti toplanma hürriyeti konusunda zerre kadar kararname çıkarma yetkisi yoktur. Dolayısıyla lokantayı kapatamaz, eyalet kuramaz, bunları örnek olarak söylüyorum” diye konuştu.

Sandıklara sahip çıkacağız
AK Parti Büyükçekmece SKM Başkanı Abdullah Yılmaz da, 16 Nisan günü sandıklara sahip çıkacaklarına vurgu yaptı. Yılmaz, “Pazar günü yapılacak seçimle ilgili şunu söylemek isterim, burada hocalarımızı bulmuşken seçimin sağlıklı bir şekilde yürümesi için size büyük rol düştüğünü biliyoruz. Bizlerde okullarda tek yetkili olan okul müdürümüze daha iyi katkı sunabilmek adına çalışacağız. Daha önce yaptğımız seçim çalışmalarından edindiğimiz tecrübeyle hareket edeceğiz. O gün sandıklara sahip çıkacağımıza ve sizinle birlikte çalışacağımızı söylemek isterim” diye konuştu.

İşleri güçleri yalan
“Ana muhalefetin ve hayır cephesindeki diğer kesimlerin işleri güçleri yalan söylemek” diyen Şimşek, “Muhalefet, yarı doğrularla yalanları harmanlıyor  o şekilde soruyor. Türkiye darbe girişiminden sonra OHAL ilan etti. OHAL'de kanun hükmünde kararname çıkarabilirsiniz. Şu an başkanlık sistemi var mı? Yok. Peki ülkedeki kanun hükmündeki kararnameler meclis onayından geçmek zorunda mı? Evet... Dolayısıyla muhalefet doğruları hiçbir zaman söylemiyor. Biz meclise seçimlere yenileme yetkisi veriyoruz. Yani meclis erken seçime gidebilir. Meclis erken seçime giderse ne olur cumhurbaşkanı azledilir. Hiç bundan bahsediyorlar mı? Bahsetmezler. Meclisi fesih yetkisi diyorlar böyle bir şey yok. Yeniden seçime gidebilir ve kendisi de tekrar seçime gider. Dolayısıyla fesih denemez” dedi.

Her zaman yanınızdayız
Toplantıda konuşan AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz ise bütün katılımcılara teşekkür ederek, konukların büyük bir kısmını oluşturan eğitimcilerin her zaman yanında olduklarını vurguladı. Gürbüz, “Her zaman sizin yanınızda olan bir AK Parti iktidarı var. Biz gücümüzü sizin bu millete verdiğiniz destekten alıyoruz. Hedefimiz ülkemizi daha iyi yerlere taşımaktır bu anlamda sizi her zaman destekleyeceğiz” ifadesini kullandı. ANIL BODUÇ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.