‘Yol’unu bulmuşlar

Mustafa Sarıgül ve Hayri İnönü kavgasının nedenlerinden biri olan Şişli Belediyesi iştiraki Kent-Yol AŞ.’ye, kar payı yüksek birçok işletmenin kanunsuz olarak devredildiği belirlendi. Maçka Evlendirme Dairesi’nin bünyesindeki işletmeleri Kent-Yol’a devreden Belediye Başkanı Hayri İnönü, usulsüz uygulamanın en kısa zamanda düzeltileceğini söyledi.

‘Yol’unu bulmuşlar
Burak
Burak
11 Kasım 2017 Cumartesi 08:16

Sişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve selefi Mustafa Sarıgül arasında paylaşılamayan Belediye iştiraki Kent-Yol AŞ'nin Maçka Evlendirme Dairesi bünyesinde hizmet veren birçok işletmeyi usulsüz olarak işlettiği ortaya çıktı. Sarıgül döneminde belediyeyle alakasız birçok kişiye bankamatikten maaş verdiği iddialarıyla gündeme gelen şirketin, kafeterya, otopark, WC, altın standı ve fotoğraf çekim işi yaptığı saptandı. Mevcut Başkan Hayri İnönü'nün de Kent-Yol üzerinden Belediye meclis üyelerine maaş bağladığı iddia edilmişti. İnönü başkan seçilmesinin ardından ani bir operasyonla Kent-Yol AŞ.'nin yönetimini değiştirmiş, belediyenin şirketini kendini yakın isimlere emanet etmişti.

Kanuna aykırı devir
Şişli Belediyesi'ne tahsisli Harbiye Mahallesi, 768 ada 10 parselde bulunan Maçka Evlendirme Dairesi'nde bulunan kafeterya, otopark, WC, altın standı ve fotoğraf çekim işi meclis kararıyla belediye iştiraki olan Kent-Yol A.Ş.’ye verildi. Mülkiyetinde olmayan bir yerin işletim haklarını kendi iştirakine devreden Şişli Belediyesi'nin bu uygulaması Sayıştay Başkanlığı'nın 2016 denetim raporuna yansıdı. Raporda, ilçe belediyelerinin bu tür taşınmazları belediye şirketlerine ihale yapmadan devretmesinin kanunlara aykırı olduğuna vurgu yapıldı.

Eksiklikleri giderecek
"Şişli Belediyesi'nin ilçe belediyesi olması ve kendi mülkiyetinde olmayan taşınmazları ihale yapmaksızın 5216 sayılı Kanun’un 26’ncı maddesine göre devretmesi mümkün değildir" denilen raporda, "Bundan dolayı yapılan işlemler mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir" tespitine yer verildi. Şişli Belediyesi ise 224 sayılı Belediye Meclisi kararıyla Kent-Yol A.Ş.’ye yapılan usulsüz devrin düzeltileceğini belirtti, "Eksiklikler varsa giderilecektir" açıklamasını yapmakla yetindi. Sayıştay Başkanlığı da bu kanunsuz devir işleminin takip edileceğini duyurdu.

4 milyon 955 bin lira fazla harcama yapılmış
Sayıştay Başkanlığı Şişli Belediyesi 2016 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu'nda ayrıca doğrudan temin ve pazarlık yöntemi ile yapılan alımlarda da KİK'te belirtilen üst limitin aşıldığını tespit edildi. Şişli Belediyesi'nin 2016 yılı için mal alımı gerçekleştirilen işlemlerini inceleyen Sayıştay, "Yıllık mal harcamaları toplamının bu amaç ile konulan ödeneğin yüzde 10’luk sınırını aştığı tespit edilmiştir. Mal alımları için ayrılan ödenek tutarının yüzde 10’luk kısmı 3 milyon 714 bin 584 TL'dir. Doğrudan temin ve pazarlık yöntemi ile gerçekleşen mal alımlarının toplam tutarı ise 8 milyon 670 bin 249 TL’dir. 4 milyon 955 bin 665 TL’lik tutar aşımı söz konusudur" ifadelerine yer verdi. Şişli Belediyesi ise Sayıştay'a verdiği cevapta "Yapılan harcamalarda mal ve hizmet ile yapım işleri için ayrılan ödeneğin yüzde 10 sınırı gözetilerek mevzuata uygunluk sağlanacaktır" güvencesini verdi.

Teklif usulü yerine pazarlık yoluyla kiralama yapıldı
Şişli Belediyesi'nin mülkiyeti kendisine ait iki adet büfe ve bir yemekhaneyi de kapalı teklif usulüyle ihale etmesi gerekirken pazarlık usulü ile kiraya verdiği saptandı. İlgili yerlerin, Merkez Mahallesi 10281 ada 6 parselde bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi içerisindeki büfe, 19 Mayıs Mahallesi 948 ada, 17 parselde bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi içindeki büfe yeri ve Merkez Mahallesi 10295 ada, 18 parselde bulunan Belediye Başkanlık Binasında yer alan yemekhane bölümü olduğu anlaşıldı. Bu yerlerin kiralama işlemleri Belediye Encümen kararıyla 1 ila 3 yıllığına pazarlık usulü yöntem ile ihale edildi. Sayıştay, bahse konu ihalelerin, pazarlıkla yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, "İhtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve ihalede açıklık ve rekabetin sağlanması esastır" notunu düştü. Belediye ise pazarlık usulü ile ihaleye çıkılmasında yasal bir engel olmadığını, ihaleye birden çok firmanı davet edildiğini, ihalede açıklık ve rekabet ilkelerinin sağlandığını ileri sürdü. . EKREM HACIHASANOĞLU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.