YSK MHP'yi sıfırladı

Genel seçimlere kısa bir süre kala sandık güvenliği ve oy sayımındaki tereddütlerin boş olmadığının bir örneği daha ortaya çıktı. 2014 Yerel Seçimleri'nde Beylikdüzü'nde yaşanan olaya göre seçmenin oylarının yazıldığı 'Sandık Sonuç Tutanağı'ndaki bilgiler Yüksek Seçim Kurulu'nun SEÇSİS projesindeki verilerle örtüşmüyor. Özellikle MHP ve CHP'nin oylarındaki tutarsızlık muhalefet partilerinin 'oy hırsızlığı yapılıyor' eleştirilerine neden oldu

YSK MHP'yi sıfırladı

 2014 Yerel Seçimleri'nde MHP'den Beylikdüzü Belediye Meclis üyeliğine 1. sıra adayı olan Halit Tuna'nın da oy kullandığı Kavaklı Mahallesi 1417 No'lu sandıkta MHP'ye hiç oy çıkmaması o dönem gazete manşetlerine yansımış; Halit Tuna'nın bile partisine oy vermediği yorumları yapılmıştı. Ancak gerçek daha sonradan ortaya çıktı. Buna göre ıslak imzalı tutanakta MHP'nin 21 oy olmasına rağmen; Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi'nde (SEÇSİS) bu oylar Hak ve Eşitlik Partisi'ne yazıldı. 30 Mart seçimlerinde Beylikdüzü'nde çok sayıda sandıkta yapılan bu yanlışlar; bilgisayar ortamında sonucu değiştirecek nitelikte hileler yapılıyor şeklinde değerlendirildi. SEÇSİS sistemi bu açıdan büyük eleştirilere neden oldu. UYAP'ın bu sisteme entegre olması da bu yöndeki kuşkuları daha da arttırdı.


MHP'yi yıpratmak istiyorlar
SEÇSİS sisteminin mağduru olan ve yapılan yanlışı bir türlü düzelttiremeyen Halit Tuna gazetemize yaptığı açıklamada, partisinin ve kendisinin yıpratılmaya çalışıldığını belirtti. "MHP olarak oyumuzu düşük göstermek için mevcut oylarımız başka partilere yazıldı" diye konuşan Tuna, "Bu durum olumsuz manada bir yerel gazetede haber oldu. Islak imzalı tutanakta MHP'ye 21 oy çıkmasına rağmen SEÇSİS'de partimizin oyu sıfır olarak gözüküyor. Maalesef bütün girişimlerimize rağmen bu büyük hata hala düzeltilmedi" dedi. SEÇSİS sistemindeki hatanın kendisini yıpratmak için kullanıldığını da sözlerine ekleyen Halit Tuna, "Bu durumu Genel Merkez'e kadar bildirdiler. Yapılanın büyük bir hata olduğunu defaatle belirtmemize rağmen hala dedikodu yapılıyor. Bunun nedeni de hatayı düzeltmeyen YSK" diye konuştu. 

Ciddi yanlışlar var
Yapılan yanlışları araştıran Gazete İstanbul çok tartışılacak sonuçlara ulaştı. 30 Mart Yerel Seçimleri'nde Beylikdüzü'nde birçok sandıkta MHP ve CHP'nin oylarının başka partilere yazıldığı tespit edilirken, hem belediye başkanlığı hem de meclis üyeliği oylarında ciddi yanlışlar yapıldığı ortaya çıktı. Adnan Kahveci Mahallesi 1128 No'lu sandıkta CHP'nin 170 oyunun belediye başkanlığında HDP'ye yazıldığı görülürken, aynı sandıkta MHP'nin 15 oyunun da HEPAR'a yazıldığı görüldü. Cumhuriyet Mahallesi 1319 No'lu sandıkta ise ıslak imzalı sandık seçim sonuç tutanağında MHP'nin aldığı 23 oy, SEÇSİS'te HEPAR'ın hanesine kaydırılmış durumda. Yine aynı mahallede 1340 No'lu sandıkta MHP'nin 13 oyu HEPAR'a yazıldığı görüldü. 

MHP'nin oyları HEPAR'a yazılmış
30 Mart Beylikdüzü yerel seçimlerinde yanlışlar silsilesi Dereağzı Mahallesi ile devam etti. Mahalledeki 1345 No'lu sandıkta CHP'nin 80 oyu HDP'ye kaydedilirken, aynı sandıkta meclis üyeliği için CHP 68, HDP 9 oy aldı. Yine aynı sandıkta MHP'nin 9 oyu HEPAR'a yazıldı. Kavaklı Mahallesi 1428 No'lu sandıkta ise MHP'nin 11 oyu yine HEPAR'ın hanesine kaydedildi. Yakuplu 1547 No'lu sandıkta da CHP'nin 58 oyu SEÇSİS'te gözükmüyor. 

Meclis üyeliği oyları da yanlış
30 Mart'da seçim yanlışları belediye başkanlığı oyları ile sınırlı kalmadı. Aynı şekilde meclis üyeliği oylarında da tarihi hatalar yapılarak özellikle CHP ve MHP'nin oyları başka partilere kaydırıldı. Adnan Kahveci Mahallesi 1047 No'lu sandıkta MHP'nin belediye başkanlığı için aldığı 29 oy HEPAR'a yazılmışken, yapılan hatanın farkına varılarak tutanakta karalama yapılarak sonuç düzeltilmiş. Fakat yine aynı sandıkta MHP'nin 36 oyu HEPAR hanesine kaydedildi. Aynı mahalle 1054 No'lu sandıkta ise yine MHP'nin 15 oyu HEPAR'a yazılmış. 1056 No'lu sandıkta da SEÇSİS'te MHP'nin 29 oyu HEPAR'a gitti. 

Tutanaklar hatalı
Meclis üyeliği oylarında yapılan hatalar Kavaklı Mahallesi'ndeki sandıklarda da aynı şekilde devam ederken, 1402 No'lu sandıkta SEÇSİS'te, CHP'nin 53 oyu HDP'ye MHP'nin 22 oyu HEPAR'a kaydedildi. Adnan Kahveci Mahallesi 1109 Nolu sandıkta yine SEÇSİS'te MHP'nin 22 oyu HEPAR'a gitti. Aynı mahalle 1110 No'lu sandıkta CHP'nin 144 oyu HDP'ye, yine MHP'nin 23 oyu HEPAR'a kaydırıldı. Meclis üyeliği seçimlerinde yapılan yanlışlar Barış Mahallesi'nde de devam etti. Barış Mahallesi 1174 No'lu sandıkta MHP 18 oyunu yine HEPAR'a kaptırdı. 1182 No'lu sandıkta ise MHP'nin 24 oyu HEPAR'a gitti. Cumhuriyet Mahallesi 1321 No'lu sandıkta ise MHP'nin 15 oyu hem tutanakta hem de SEÇSİS'de HEPAR'ın hanesine kaydedildi. 

Bir hile sistemi SEÇSİS
30 Mart seçimlerine ilişkin en yoğun hile iddiaları 2007 yılı seçimlerinden bu yana uygulanan ve dünyada çok tartışmalı olan SEÇSİS (Sun Electio System) sistemi ABD’den Türkiye geldi. ABD’de belirli eyaletlerde 2000 seçimlerinde uygulanan sistem büyük tepki çekmesi nedeniyle iptal edildi. Ancak bu iptal olayı ABD’nin 43. Başkanı oğul George W. Bush’un seçildiği Florida seçimlerinin üzerindeki “hile”yi hiçbir zaman silemedi. Hileli Florida seçimleri, Türkiye’de uygulanan SEÇSİS konusu Türkiye’nin özellikle son 3 yıldır gündeminde bulunuyor. 2000 yılında ABD başkanlık seçimlerinde George W. Bush lehine seçimlere hile karıştırıldığı iddialarından sonra bizzat hileyi yazılımı üreten bilgisayar programcısı Clint Eugene Curtis’in 13 Aralık 2004 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Demok-rat Parti üyeleri önünde verdiği yeminli ifadesinde hile yapıldığını açık bir şekilde ifade etti. Türkiye’nin kademeli olarak üzerinde 1980’li hatta 1990 yıllarda çalıştığı bir bilgisayar yazılım projesi SEÇSİS, kısa anlatımla bir bilgisayar paket programı.  Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİS) Türkiye'de telekom alt yapısı kullanılarak Yüksek Seçim Kurulu Merkezi’nde bulunan Sun Fre E6800 ana bilgisayardan yönetiliyor. Aynı zamanda SEÇSİS’e Adalet Bakanlığı koordinasyonunda bulunan UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) dahil edilerek birbirine entegrasyonu sağlanmış durumda. 

HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.