ZAMAN EL ELE VERME ZAMANI!

Suruç'ta meydana gelen terör saldırısı genç yaşlı bütün Türkiye'yi yasa boğdu. Saldırıdan sonra toplumun her kesimi terörü lanetlerken birlik ve beraberlik mesajları verildi.

ZAMAN EL ELE VERME ZAMANI!

7 Haziran Genel Seçimleri sonrasında ve hükümet kurma çalışmaları sırasında gerçekleşen saldırının ana hedefinde Türkiye olduğu konusunda hemfikir olan siyasi parti liderleri ortak deklarosyon yayınlanmasını talep etti, zor günlerde birlik vurgusu yaptı. Suruç'ta gerçekleşen saldırıda çekilmiş bir fotoğraf ise hafızalara kazındı. Hayatını kaybeden iki gencin ölüm anında el ele tutuştuğunu gösteren fotoğraf sosyal medyada infial uyandırdı.

Tedbir alınmalıydı

Gazete İstanbul Suruç saldırısı ve saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen IŞİD terör örgütünü vatandaşlara sordu. Düşüncelerini muhabirimiz Nihal Altıngövde'ye açıklayan vatandaşlar, terörün dini, dili ve ırkı olmayacağını belirtti. Suruç saldırısını, "Bu bir katliamdır. İçimiz yandı" şeklinde tanımlayan vatandaşlar üzüntülerini dile getirerek, "Kana doymadılar. Yapılanların İslam'la uzaktan yakından bir alakası yok. Din adına insan öldürmek bir dine yapılan en büyük haksızlıktır. Devletimizin de önceden tedbir alması lazımdı. İnşallah bu tür saldırılar tekrar yaşanmaz" diyerek terörü lanetlediklerini vurguladı.

Terörün dini dili ırkı yok
Kayhan Mingan: Şöyle söyleyeyim Türkiye'de yapılan en büyük katliamlardan bir tanesidir. Bu ülkede bizim vatandaslarımız ölen insanlara duyarlı olmuyorsa demek ki bu ülkede vicdan kalmamıştır benim için. En önemlisi o mesela bir Suudi kralı ölünce ülkede bayraklar yarıya çekilirken, Suruç'ta Kobani'de yapılan saldırılara oradaki alevi, kürt müslüman kardeşlerimiz için bizim vicdanımız sızlamıyorsa bu ülkede vicdan kalmamıştır. Hepsi 20 ve 30 yaşındaki gençler hepsi üniversite çağında gençler. Kalkıpta oradaki ölen insanlar için hala twitter üzerinde insanlar 'ah keske 30 değil de 130 kişi ölse' diyorsa bugün çok yazık. Bunu diyorsa biz de Türklük, müslümanlık kalmamıştır. Kürt kökenli bir vatandaş olarak ne olursa olsun bu gün bir asker şehit düştügünde benim vicdanım sızlıyor. Ama Suruç'ta yapılan katliamı bizim devletimizin önceden haberi olduğu halde oradaki insanlara müdahale etmiyor. 18 yaşındaki bir kız üzerinde bomba patlatıyor bakın MİT'in takibindedir bu kız. Oradaki geçişlerde en sıkı güvenlik olan bir noktadır. Düşünüyorum Samsunlu bir kız ölüyor Trabzonlu insan ölüyor benim vicdanım sızlıyorsa bizim içimizde bu yaşananlara da aynı duyarlılıkla yaklaşılmalıdır. Tüm Türkiye'ye yapılan bir saldırıdır bu. İlk önce Suriyelilerin kadın ve çocukları alıp erkeklere diyeceklerdiki savaşın ülkenizi kurtarın. Bizim gerçek dilencilerimiz yok artık korkudan dışarıya çıkamıyorlar. Bizim devletimiz bazı açıkları kapatamıyor. Biz hangi ülkede yaşıyoruz ya. İstanbul metropol bir yer ne ara buralara geldik. IŞİD diye birşey yok bana göre onu yaratanlar fedaral paralı insanlar. Bu bizim ülkede var ermenilerde var Amerika' da var Yahudilerde de var hepsinde var. Nasıl bir müslümanlıktır bu kafa kesmek hangi müslümanlıkta vardır? Buralarda her çeşit insan var; Rus, Türk, Kürt halkın birbiri ile sorunu yok. Suruç'daki patlamada bir kez daha gördük. Terörün dini, dili, ırkı yok. Ülkemizdeki üst kademedeki insanların halkla sorunu var. Kanla beslenmeyi hala cok istiyorlar. Bizim kimseyle sorunumuz yok, yazık günah. Orada 30 kişi öldü. 100'ün üstünde yaralı var. Ben cok üzüldüm. Sabaha kadar uyuyamadım yaşlısı genci diye birşey yok ama ben 3 kız babasıyım inanın ki vicdanım sızladı.

Türkiye viran şehre döndü
Ali Akça: Türkiye viran şehire döndü. Gelen geçen sahipsiz olduk. Bu kadar gelen olursa tabi ki terör olur. Askerlık olsun, normal hayat olsun, aile içi olsun disiplin olmazsa herşey olur. Neden İran'a birsey yapamıyorlar çünkü orada disiplin var. Gelene dokunma, gidene dokunma olur mu? İstihbarat birimleri nerede? Senin askerin var, kameran var gizli istihbaratın var, polisin var. Bu terörü durdurabilirlerdi! Geçen Yalova'ya gittim tüm Suriyeliler buraya gelmiş. Yalova'ya Suriye'nin romanı gelmiş. Yalovanın romanı da siz geldiniz bizim rıskımız kesildi diye kavga ediyor. Birbirlerini öldürceklerdi. Böyle olmaz kızım, disiplin olacak. Emniyet sağlam olacak, giriş sağlam olacak, sınırlar emniyetli olacak. Deniz dururken göle getiriyorlar. Bizden önce Amerika var deniz, İngiltere var deniz, sen onların yanında gölsün göl. Şimdi çık bakalım işin içinden. Amerika istese bunları yarım saatte durdurur. Millet hazırcı oldu o günler geldi. Ortalık çok bozuldu.

Olanları anlatmaya kelimeler yetmiyor
Erol Ünlü: Söylenecek hiçbir kelime bulamıyorum. Yok yani, herşey ortada. İnsanlık dışı, vahşet bir şey. Hepimiz lanetliyoruz. Söylenecek birşey yok, zaten kelimeler yetmiyor olanları anlatmaya. Türkiye'de 75 milyondan fazla insan var kimin ne olduğunu bilemiyorsunuz yani. Herşeyin altından değişik bir insan çıkıyor.

Takım olarak bu vahşeti kınıyoruz
Hüseyin Topçu (Büyükçekmece Voleybol Akademisi Antrenörü): Birlik ve beraberliğimizi sağlamamız, korumamız lazım. Suruç'ta yaşanan katliamı takım olarak kınıyoruz.Kınıyoruz her seferinde bizler vatandaş olarak ama oluyor yine maalesef.

Bir an önce koalisyon kurulmalı
Sebiha Tupa: Ne diyebilirim, diyecek kelime bulamıyorum. Devletimizin önceden tedbir alması lazımdı. Bak şimdi nasıl tedbir aldılar her yerde. Tedbirin önceden alınması gerekirdi. Bu kadar insanımız öldükten sonra değil. Haberlere bakamıyorum, bakmak istemiyorum. İnanın baktığım zaman ağlıyorum. Şimdi konuşurken bile çok etkileniyorum. Biz bu kadar mı duyarsız olduk, ne olduk anlayamıyorum. Terörü lanetliyorum. Bir an önce koalisyon kurulmalı. Yani yapmalılar. Sen benim vekilimsen, milletin için toprağın için yapmalısın bunu. Sen seçime gidelim diyorsun. Seçimlerden sonra daha beteri çıkacak, sonuçlar daha beter çıkacak. Emeklinin halkın cebinden çıkan kağıtların yani bayraklara verilen parayı biz ödüyoruz. Yani onunla bununla bir şekilde kuracaklar hükümeti yüretecekler. Teröre de dur diyecekler.

Ne olacak bizim sonumuz?
Bediş-Remzi Bilgeç: Üzülüyoruz yavrum. Ben zaten hastayım, eşim de hasta. İyice hasta olduk Bu teröre çok üzülüyoruz. Akşam haberlerde gördük çok üzüldük. Biz ne böyle bir şey gördük ne bildik. Allah bir daha kimseye göstermesin. Bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu, hepsi bizim evlatlarımızdı. O kadar kişi gitti yazıklar olsun. Bakamıyorum rahatsızlanıyorum. Ne olacak bizim bu sonumuz? Allah hayırlara çıkartsın. Hep dua ediyoruz.

Müslümanlıkta böyle bir şey yok
Emekli öğretmen: Türkiye'nin barışına, bütünlüğüne atılan bir bomba başka birşey diyemem. Bana göre bu saldırı; kardeşliğe, bizi iç savaşa sürüklemek isteyen kesimlerin bir bombası. IŞİD vahşi hayvandan bile daha beter bir terör örgütü. Müslümanlıkta var mı böyle bir şey, kafa kesmek var mı işkence var mı saçmalık kadınları öldürmek var mı? 24'ü ölenlerin üniversite öğrencisiydi, yani onlar boş çocuklar değildi. O çocukları destekliyorum. Bu örgüte dur denilmezse bu tür eylemler önce küçük yerlerde olur Irak'ta olduğu gibi, pazar yerinde, camide insanların toplu olduğu yerlerde atacaklar, sonra büyük şehirlere yansıtmaya çalışacaklar. Fakat büyük bir koalisyon kurulursa CHP ve AKP kurarsa Türkiye'nin dış politikası değişirse, uluslararası globallik ekonomide devam ederse, Amerika'nın, Avrupa'nın yanında olursa, yönünü değiştirirse, Suriye politikasını değiştirirse kardeşliğimiz bozulmaz. Öbür türlü savaşa doğru gider ülke, kara bulutlar gözüküyor.

Dış politikadan kaynaklanıyor
Kamber Han-Yahya Baycan: Terör kime olursa olsun hiç tasvip etmediğimiz bir olaydır. İstihbarat nasıl haber alamadı şaşırıyoruz. Bu hükümetin Ortadoğu politikasından kaynaklanıyor, yani Ortadoğu'da bir Sünni-İslam cumhuruyeti kurmak isteniyor. Tayip bey de bunun halifesi olmak istiyor. IŞİD'e destek verilmesinden kaynaklanıyor bu olaylar. IŞİD'e verilen destek direk bize kendi ülkemizin aleyhine döndü. Daha kötü şeyler olacağını inanıyorum. Halkın içinde sızarak geldiler kontrol olmadı sınırlarda, yol geçen hanı gibi oldu ülkemiz. Bu gün Sudan'dan kalkıyor Türkiye'nin içinden geçip gidiyor. Gaziantep'ten geçiyor bir sürü insan, geliyor. Yani bunun gelmesini de cezasını bu gençler çekti. Çok üzülüyorum onlara. MİT geçen toplantı yaptı 20 – 28 tane canlı bomba geleceğini söyledi. Bunun hiç takibi yapılmaz mı, bu gençlerin güvenliğini sağlamak onlara düşmez mi? Acıyoruz gençlere, çok yazık. AKP yanlış politikada yürüyor.

IŞİD’i Türkiye besledi

Cihangir Bekiroğlu : Çok üzgünüz. Esef verici bu olayı kınıyoruz. Kınamak, üzülmek yetmiyor. Bunun için çok iyi tedbirler alınması lazım. Türkiye'nin oradaki Suriye, Irak'taki hududlarının bütün olarak korumaya alınması gerekiyor. IŞİD'e katılan teröristlerın geçememeleri ve yakaladığında en ağır cezayı almaları gerek. Bu gün yakalanıyor bir bakıyorsunuz salınıyor. Türkiye'nin tabi kötü politikası da çok etkili. Bu IŞİD'ıda biraz da Türkiye yarattı, Türkiye besledi, Türkiye bu hale getirdi ve şimdi de biz halk olarak çekiyoruz, çok üzgünüz.

Yarın her yerde olabilir!
Dilek Sönmez: Söyleyecek bir cümle bulamıyorum, çok üzgünüm. Haberleri gördükçe daha beter yıkıldım. IŞİD'in yaptığı müslümanlıkta yok. Böyle bir din yok. Ayetlerimiz de böyle bir şey olamaz. Allah'ın verdiği canı sen hangi hakla alırsın. Bugün orada katliam oldu yarın hepimize her yerde olabilir.

Türkiye’de yapılandı
Muhittin Kenan: Bu terör saldırısını kınıyorum. Terör örgütü IŞİD'in Türkiye'de çok büyük yapılanması oldu. Terörün azalması için doğuya yatırım yapılması lazım. Güney Doğu'ya, Mardin, Diyarbakır buralara büyük yatırım yapılması lazım. Ben terörün maddiyatsızlıktan kaynaklandığını düşünüyorum. Gençlerin terör örgütlerine katılmasının çoğunun parasal sıkıntıdan. geçim sıkıntısından olduğunu düşünüyorum.

Terör maddiyatsızlıktan kaynaklanıyor
Bahri Akbal: Terör eylemlerini lanetliyorum. Kınıyorum yani, insan öyle şey yapabilir mi? Tüm insanlığın canı yandı. 

Dursun Solmaz: Tabi ki terör saldırsıdır bu. İnsanlık adına kınıyorum. Hepimiz çok üzgününüz.
Artık barış istiyoruz.

Burak Demir: Terörü kınıyoruz genç olarak. Söylenecek çok sey var ama söyleyemiyoruz, dil müsait değil.

Ayşe Alkaya : Terör olsun istemiyoruz, kardeşlik olsun barış olsun istiyoruz. İçimiz yanıyor.  Neden düzelmiyor bu olaylar. Bir değişiklik olması gerek.

Haber: Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.