Bahçeli: Paralel yapı her yönüyle araştırılmalı, suçlu ile suçsuz ayırt edilmelidir

"Fethullahçı Terör Örgütü, ABD'nin Türkiye'ye tutunmuş ortaklarıdır."

Bahçeli: Paralel yapı her yönüyle araştırılmalı, suçlu ile suçsuz ayırt edilmelidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kararına ilişkin olarak, "OHAL millete pusu kuran odaklara karşı güvencedir, anayasal tedbirdir" görüşünü dile getirdi. "FETÖ'cü teröristler insanlığın yüz karalarıdır" diyen Bahçeli, "Askeri ve sivil bürokraside toplu görevden almalar yapılırken sağlam belgelere dayanmak esas olmalıdır. Suçlu ile suçsuz ayırt edilmelidir. Paralel yapı her yönüyle araştırılmalıdır. Bu yapılıyorken masumların hakkını gasp etmek, suçsuz günahsız insanımızı mağdur etmek terör örgütünün zalimliği kadar tehlikelidir" diye konuştu.

"15 Temmuz'da üzerimize mermilerle gelenler, emperyalizmin kanlı süvarileridir" diyen Bahçeli, "Bunlar Suriye'yi nefessiz bırakmışlar, Türkiye'nin üstüne gelmek istemektedirler. Kudüs'ün kapısına dayanan Haçlı ittifakı hala iş üstündedir. Bizim çocuklar ayaklandı demişlerdi, çok şükür şimdi gayri meşru çocukları kaybetmiştir.Türk milleti, teröristlere şamarı korkusuzca indirdi. Çok şükür milletimiz oyunu gördü, maskeleri düşürdü" ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Temmuz darbe girişimini bir işgal teşebbüsü olarak nitelendirdi. ABD'yi hedef alan Bahçeli, "Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bunların Türkiye'ye tutunmuş ortaklarıdır. 12 Eylül'de 'bizim çocuklar kazandı' dediler, çok şükür 15 Temmuz'da onların gayrimeşru çocukları kaybetti" diye konuştu.

Darbe sürecinin arkasında CIA'nın olduğu iddiası

TBMM'de partisinin grup toplantısında milletvekillerine hitap eden MHP lideri Devlet Bahçeli, darbe girişiminin ardında CIA ve Pentagon'un olduğu yönündeki iddiaları değerlendirdi. Bahçeli, "Bu darbe sürecinin arkasında CIA'nın olduğu iddiası ortaya atılmaktadır. ABD'li askerin 15 Temmuz öncesinde Türkiye'ye 2 kez gizlice geldiği Erzurum ve İncirlik'te sır görüşmeler yaptığı iddia edilmiştir. Eğer doğruysa ABD bunun altından kalkamayacaktır. ABD, 15 Temmuz'un içindeyse ve İncirlik üzerinde devreye girmişse iki ülke arasındaki dostluk ilişkisi ciddi oranda zarar görecektir. FETÖ bunların Türkiye'ye tutunmuş ortaklarıdır. 12 Eylül'de bizim çocuklar kazandı dediler çok şükür 15 Temmuz'da onların gayrimeşru çocukları kaybetti" dedi.

'FETÖ'cüler kimin işine yarıyorsa silah gibi kullanılmıştır'

"Türkiye ile hesabı olan çevreler terörist başı Gülen'i koz olarak ellerinde tutmuşlardır" diyen Bahçeli, "FETÖ'cüler kimin işine yarıyorsa silah gibi kullanılmıştır. Hiçbir darbe 15 Temmuz gibi derinden sarsmamıştır. 15 Temmuz bize göre işgal teşebbüsüdür. 15 Temmuz'da TBMM bombalayan namussuzlarla, 1920'lerde Osman Gaziyi tekmeleyen barbarlar arasında en ufak fark yoktur. FETÖ Müslüman Türk milletinin lanet ve beddua ile anacağı odaklardır" tespitini yaptı.

MHP liderinin gündeminde Bakanlar Kurulu'nun 3 ay süre ile almış olduğu OHAL kararı da vardı. Bahçeli, OHAL kararını parti olarak doğru bulmalarının gerekçelerini şöyle anlattı:

"MHP, Türkiye'nin bugünkü döneminde OHAL'e desteğini çekinmeden göstermiştir. Toplumsal huzurun temini, asayişin sağlanması maksadıyla devletin elini güçlendirmek doğaldır. OHAL millete pusu kuran, devlete ziyiat vermek isteyen odaklara karşı tedbirdir. FETÖ'nün tamamen temizliği için OHAL vasıtadır."

'Suçsuzun titizlikle ayrılması gerekir'

Darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma ve yargılama süreçlerinde suçlu ve suçsuzun titizlikle ayrılması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, "Toplu görevden almalar yapılırken sağlam deliller esas olmalıdır. Her yönüyle araştırılmalı ve adaletin önüne çıkarılmalıdır. Yoğun şikayet ve eleştiriler, kardeşlerimizin de FETÖ'yle aynı kategoriye alındığı yönündedir. Suçsuzları mağdur etmek terör örgütünün zalimliği kadar tehlikelidir. Mazlumlara ilişilmemelidir. Toplumun her kesimi kaygılı ve huzursuzdur. Hükümetten beklentim, FETÖ'nün kökünü kuruturken suçlu ile suçsuzun karıştırılmamasıdır" ifadelerini kullandı.

'FETÖ kumpası Türk ordusunda derin yaralar açtı'

TSK'nın yapı ve omurgasının çok hırpalandığını savunan Bahçeli, "FETÖ kumpası Türk ordusunda derin yaralar açmıştır. Askeri sistem yeni baştan, sadakat göze alınarak düzenlenmelidir. Peygamber ocağı din tacirlerinin değil, samimi devletinin ve milletinin çıkarını kişisel menfaatlerinin üzerinde tutan kardeşlerimizle layık olduğu mertebelere çıkacaktır" değerlendirmesini yaptı.

'Yeni sayfa açmaya hazırız'

Bahçeli, konuşmasının son bölümünde ise demokrasi için en büyük tehdidin ara rejim olduğuna dikkat çekerek, siyasetteki uzlaşmanın önemine ise şöyle vurgu yaptı:

"Türkiye içinden geçilen bunalımlı süreci mutlaka aşmalıdır. Şimdi herkes bu yeni döneme samimi katkılarda bulunmaya hazır olmalıdır. MHP yeni bir sayfa açmaya hazırdır. Yeterince hasmımız vardır, iç ve dış sorunlarımız vardır. Siyasi partilerin çekişmesi ve birbirine girmesi Türkiye aleyhtarı yürekleri alevlendirecektir. Bizim birbirimize ihtiyacımız vardır. Bu aziz vatandan başka gidecek yerimiz yoktur. Kaynaşalım, saflarımızı sımsıkı tutalım, bu cendereden hep beraber çıkalım. Türkiye ve Türklük sonsuzlukla buluşsun." (CİHAN)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.