CHP: Yerine Binali Yıldırım'ı hazırlıyorlar Ahmet Bey, yolcusun haberin yok!

"Sen Kemal Kılıçdaroğlu ile uğraşacağına otur da koltuğunun ayaklarını sağlamlaştır."

CHP: Yerine Binali Yıldırım'ı hazırlıyorlar Ahmet Bey, yolcusun haberin yok!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı için söylediği, "Aile Bakanı birilerinin önüne yatmış durumda, o zaten hiç konuşmuyor" sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yöneltilen eleştirilere parti sözcüsü Haluk Koç; "Senin ipini çektiler Ahmet Bey, yerine Binali Yıldırımı hazırlıyorlar. Sen yolcusun, haberin yok senin. Sen Kemal Kılıçdaroğlu ile uğraşacağına otur da koltuğunun ayaklarını sağlamlaştır. İki günde bir tekzip ediyor seni üst akıl" diyerek yanıt verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısıyla, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK)'nun gündemini kamuoyuyla paylaştı.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, yurtdışı görevinde olduğu için açıklamayı kendisinin yaptığını bildiren Koç, konuşmasının başında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu'na yönelik sözlerinin eleştirilmesine değindi.

'Geri çekilecek kadrolar değiliz' diyen Koç, "Şimdiye kadar kadınla her türlü aşağılama yapılırken sesini çıkartmayanların bir siyasi polemik noktası yakaladıklarında o mağduriyet pınarını nasıl kullandıklarını, tepe tepe nasıl sömürdüklerini bir kere daha görüyoruz. Hiç üzülmeyin. Hepiniz gelin. Hiçbirinizi pabuç bırakacak yürek yok bizde, merak etmeyin. Aslanlar gibi dururuz. Söylediğimizin de açıklamasını yaparız. Ne kast ettiğimizi de ifade ederiz. Siyaseten de misyonumuz gereği olduğumuz yerde dururuz. Sizin gibi 3-5 tane gürültücünün önünde eğilecek, geri çekilecek kadrolar değiliz biz" ifadelerini kullandı.

'ABD'nin Erdoğan'a nasıl baktığının göstergesi oldu'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD seyahatine ve ziyaret kapsamında yaşananlara ilişkin eleştirilerde bulunan Koç, "Amerika'dan tokat yiyip dönen, Türkiye Cumhuriyeti'ni rezil rüsva eden bir kişinin burada tekrar hiçbir şey olmamış gibi iç politikayı kutuplaştıran, geren davranışlarına bir kere daha tanık olduk. ABD'nin Türkiye'ye değil ama Erdoğan'a nasıl baktığının da bir siyasi göstergesi oldu. Ağırlığı, itibarı kalmamış bir kimlikten, siyasi kimlikten bahsediyorum. Yaşanan acı tablonun sonuçlarından bir tanesi. Düşünce kuruluşları, gazeteler, dergiler ve Türkiye'ye baktıklarında artık bir diktatörlük manzarasından başka bir şey görmediklerini bir kere daha anlamış oldular. Türkiye'nin gerçeklerini baskıyla, tehditle, yandaş basın eliyle halkımızdan ne kadar saklamaya çalışırlarsa çalışsınlar içeride; dışarıda bütün dünya ülkemizde yaşanan acı gerçekleri görüyor ve değerlendiriyor. Üzüntü verici bir durum bu, sayelerinde. Türkiye için beyefendinin sebep olduğu manzara üzülecek, sıkıntı duyulacak bir fotoğraftır" diye konuştu.

'Obama'nın Türkiye'nin kurucu ayarlarını hatırlatması utanç verici'

CHP'li Koç, "Burada en acı olanı, ABD Başkanı'nın ki topal ördek konumunda Obama biliyorsunuz kasım ayında yapılacak seçimler sonrasında ocakta başkan değişimi olacak. Obama'nın bu pozisyonda dahi giderayak Türkiye Cumhurbaşkanı'na, Türkiye'nin kurucu ayarlarını hatırlatmak zorunda kalması bizler için en azap verici, en utanç verici noktadır. Giderayak ABD Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ayarlarından bahsediyor. Acı mı? Utanç verici değil mi" açıklamasında bulundu.

'Erdoğan şantaj siyaseti izliyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şantaj siyaseti izlediğini savunan Koç, "Erdoğan, aklı sıra çifte şantaj siyaseti izliyor. AB'ye dönük ayrı bir şantaj, mülteci mübadelesinde. ABD'de de Suriye politikasında bir şantajla aklı sıra bir politika izliyor. Bunlar muhatapları tarafından sanki hiç fark edilmiyor. Bu siyasetin sadece ülkemizi değil, Avrupa da dahil bütün komşu coğrafyalarımızı ne hale getirdiği ortada. Sonuç, Türkiye'nin yalnızlığı gittikçe perçinleniyor bu coğrafyada. Türkiye ile ABD arasında Suriye krizi bağlamında yaşanan farklılıklar asla aşılamıyor çok net bir gösterge. Ve Erdoğan'ın bir diktatör olduğuna dönük algılar dışarıda kesinleşiyor, yerleşiyor. Basın özgürlüğü olmak üzere Türkiye'deki tüm temel haklar alanında yaşanan sıkıntılar Erdoğan ve beraberindekiler ABD'deyken her gün Türkiye'ye ve muhataplarına hatırlatıldı. Türkiye'nin dünyadaki itibarı bir kere sıfırlanmıştır. ABD gezisinin tablosu budur" dedi.

'Ahmet Bey, sen de haddini bileceksin'

Yeni Anayasa tartışmaları üzerinden Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştiren CHP'li Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "'Özgürlükçü, vesayetlerden arınmış, katılımcı, çoğulculuğu öne alan bir Anayasa istiyoruz'. Geç bunları. Senin derdin bu değil. Senin derdin çok açık, çok net mesajlardan da belli. Demokrat rolü oynamanıza gerek yok. Bunu müsvedde görevi gören Başbakan'a da hatırlatmak lazım. Bu tarih dilimi içerisinde verilmiş en kutsal, en mukaddes Kurtuluş Savaşı'nı ağzına bile alamayan bir Başbakan müsveddesinden bahsediyorum. Her gün üst akıl diyorlar ya, siyasi üst akıl tarafından rezil edilen, itibarsızlaştırılan, bütün dedikleri kısa bir süre sonra üst akıl, siyasi akıl tarafından tekzip edilen, ağırlığı sıfırlanmış bir Başbakan; dün adamlıktan, ahlaktan bahsediyor. Sen önce dön aynaya bak. Sizden ayrılan biri özgül ağırlıktan bahsetmişti. O sende hiç kalmamış Ahmet Bey. Özgül ağırlığını kaybetmiş bir etkisiz elemansın şu anda. Senin fotoğrafın bu Ahmet Bey. Öyle havaalanında giderken CHP'ye, CHP'nin Genel Başkanı'na, CHP'nin tüzel kişiliğine boyunu posunu aşarak, içinde bulunduğun manevi sıkıntıları aştığını zannederek hakaret etme hakkını sana böyle yedirirler Ahmet Bey. Sen de haddini bileceksin. Başbakanım diye geziyorsun. Başbakanlık sorumluluğundan haberin yok. Sana başbakanlık yaptırmıyorlar. Davulu takmışlar boynuna, tokmağı da almış birisi çalıyor sırtında. Sen de çaldırıyorsun. Manzaran bu"

'Sana Türkiye'yi teslim etmem'

Yeni Anayasa çalışmaları kapsamında CHP'nin tutumunu aktaran Koç, "Bunların Anayasa'dan beklentisi şu. En tepedekinden en altındakine kadar her biri tek kişi vesayetine Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve kurumlarını teslim edecek, vesayeti orada perçinleyecek bir Anayasa. Başkanlık sistemi dedikleri bu. Bekledikleri bu. Ne diye rol kesiyorsunuz. Ne diye demokrat rolü oynuyorsunuz? 'CHP gelmiyor toplantıya'. Niyetin bu. Sen gerçekten özgürlükçü, vesayetlerden arınmış, kişi vesayeti de dahil, katılımcı bir Anayasa mı yapmak istiyorsun? Yargı bağımsızlığını pekiştirmek mi istiyorsun? Biz buradayız kardeşim. Ama bana başkanlık sistemiyle, tek kişi diktatörlüğünü perçinleştirecek bir Anayasa ile gelme. Sana Türkiye'yi teslim etmem. CHP'nin tutumu, davranışı bu. Başından itibaren söyledik. AKP'den demokrat çıkmaz. AKP'nin kuşamından demokrat çıkaramazsınız. AKP ile demokratikleşme sağlanamaz. AKP'nin ve bilhassa Recep Tayyip Erdoğan'ın kumaşından demokrat çıkmaz" ifadelerini kullandı.

'Müsamere başbakanı çıktı'

Dokunulmazlık tartışmalarına değinen Koç, "Kendini başbakan sanan müsamere başbakanı çıktı, 'Hodri meydan' demişti, 'Dokunulmazlıklar kalksın'. 'Geçici düzenleme yapalım'. Tamam, yapalım ama 100'üncü maddeyi de ekleyelim. Milletvekilinden öte bakanlar daha çok bu konuda irdelenmeye muhtaç. Yaşadığımız olayları hatırlıyorsunuz. 100'üncü madde ona dokunulmazlık sağlıyor. Gelin 100'üncü maddeyi de değiştirelim. Bir sefer de olsa tüm bakanlar da girsin bu işin içine. 'Hayır, ben tam emanet edemem. Altından ne çıkacağı belli olmaz'. Bunu hodri meydan, diyen; kendini başbakan sanan vardı ya o söylüyordu. Gel kardeşim hem 83'ü hem 100'ü halledelim. 'Biz o işe gelemeyiz'" diye konuştu.

'Çocuk istismarcılarıyla kol kola gezen parti ahlaktan bahsedebilir mi?'

Karaman'daki 'cinsel istismar' olayına ilişkin konuşan Koç, "Allah aşkına 9-10 yaşındaki bir çocuğa, kelimeyi söylemek istemiyorum cinsel istismar diyelim altını siz doldurun, reva mı? Bu kabul edilebilir mi? Buna neden olan koşullar, niye oluştu diye sorgulayanlar, bugün saldırılara maruz bırakılır mı? O çocuklar hepimizin. Senin de çocuğun. Çocuk istismarcılarıyla el ele kol kola gezen bir parti, bugün ahlaktan bahsedebilir mi? Bütün bu sürece göz yuman AKP iktidarı, hiç gürültüye bakmayın, A'dan Z'ye AKP iktidarı sorumludur" dedi.

'Binali'yi hazırlıyorlar, yolcusun haberin yok'

Başbakan Davutoğlu'nun CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik 'Ben onu adam sınıfından da saymıyorum, adam müsveddesi demeyi bile kendisine çok görüyorum' sözlerine tepki gösteren Koç, "Durumdan vazife çıkartan müsvedde de konuşuyor havaalanında. Adam değilmiş de adam yerine koymuyormuş da Twitter'dan takipten çıkmış da. Sen takip etsen ne olacak, takip etmesen ne olacak. Sen etkisiz elemansın. Dön partine bak. Kaç kişi seni kale alıyor partinde? Bak Binali'yi hazırlıyorlar. Sen önüne bak önüne. Sen yolcusun, haberin yok senin. Sen Kemal Kılıçdaroğlu ile uğraşacağına otur da koltuğunun ayaklarını sağlamlaştır. Gidiyorsun Ahmet Bey. İpini çekmişler senin. İki günde bir tekzip ediyor seni üst akıl" açıklamasında bulundu. (DHA)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.