Davutoğlu: Hakareti siyaset üslubu zanneden Kılıçdaroğlu'nu şiddetle lanetliyorum

"Seçim döneminde verdiğimiz vaatlerin yüzde 100'ünü gerçekleştirdik."

Davutoğlu: Hakareti siyaset üslubu zanneden Kılıçdaroğlu'nu şiddetle lanetliyorum

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aİle Bakanı'nın Ensar Vakfı'nda yaşanan onlarca çocuğa tecavüz olayına ilişkin olarak; "Bir defadan bir şey olmaz" sözlerine, "Aile Bakanı birilerinin önüne yatmış" diyerek tepki göstermesine yönelik eleştririlerini sürdürdü. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'na "Buradan bir kez daha hakareti siyaset üslubu zannedenleri şiddetle lanetliyorum ve bir kez daha söylüyorum, söz vermek bize düşer, verdikleri sözden kaçmak onlara düşer. Herkesi özellikle kadınlarımıza hürmette kusur göstermemeye davet ediyorum. Umarım ana muhalefet partisi lideri de bu tavsiyelerimizi dikkate alır ve icraatlarıyla gündeme gelir" diyerek tepki gösterdi.

Davutoğlu ayrıca, seçim döneminde verilen vaatlerin yüzde 100'ünün gerçekleştirildiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Reform Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle: 

'Vaatlerin yüzde 100'ünü gerçekleştirdik'

Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım.

'Hakareti siyaset üslubu zannedenleri şiddetle lanetliyorum'

Biz icraatlarımızla gece-gündüz meşgulken bazıları hakaretle meşgul. Biz söz verip gereğini yaparken bazıları sadece ve sadece haya ve edep duygularını çiğneyerek, muhataplarını hakaretle karşılayan bir zihniyete sahip. Buradan bir kez daha hakareti siyaset üslubu zannedenleri şiddetle lanetliyorum ve bir kez daha söylüyorum, söz vermek bize düşer, verdikleri sözden kaçmak onlara düşer. Söz verip gereğini yapmak bize düşer, yapmak, icra etmek, inşa etmek, ihya etmek bize düşer, tahrip etmek, yıkmak onlara düşer. İcraat bize düşer, hakaret onlara düşer. Herkesi özellikle kadınlarımıza hürmette kusur göstermemeye davet ediyorum. Umarım ana muhalefet partisi lideri de bu tavsiyelerimizi dikkate alır ve icraatlarıyla gündeme gelir.  

'Avrupa Birliği hedeflerimize yürüyoruz'

Avrupa Birliği hedeflerimize yürüyoruz. Türkiye'nin yürüyüşünü kimsenin ve hiçbir gücün durdurmasına izin vermedik, vermeyiz Allah'ın izniyle. Türkiye, bütün negatif çabalara rağmen büyüme hedeflerinden, kalkınma hedeflerinden, demokrasi ve hukuk devleti hedeflerinden geriye doğru tek bir adım atmayacaktır. 

'Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak'

Biz inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye'nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Türkiye ekonomisini daha da büyüteceğiz ve vatandaşımızın refah seviyesini daha da yükselteceğiz.

Yılın ilk iki ayında mali disiplinden de taviz vermedik. Çok şüpheler beyan edenler oldu, 'Bu vaatler gerçekleşirken bütçe yükü ne olacak, bütçe açığı artacak mı, nereye gidiyoruz, acaba bunların hesabı mı yapıldı diye, soru soranlar oldu. Bilsinler biz hesap etmeden yola çıkmayız. Söz verdiğimizi de yaparız, hesabımızı da her gün en son noktasına kadar takip ederiz. Merkezi yönetim bütçesinde Ocak-Şubat döneminde 6,6 milyar Türk Lirası fazla, faiz dışı dengede ise 16,4 milyar Türk Lirası fazla verdik, elhamdülillah, bütçemiz bereketlendi.

'Kadına yönelik hakarette şiddettir'

Kadına karşı şiddete ne kadar karşı çıktıysak hep beraber, kadına karşı hakarete de aynı ölçüde karşı çıkma konusunda birliğe, beraberliğe davet ediyorum. Kadına dönük hakaret, tahkir, bir tür şiddettir ve kadına uzanan elleri nasıl durduruyorsak, bu ellere nasıl gerektiği cezayı veriyorsak, kadına karşı uzanan dillere de aynı tepkiyi göstereceğiz.

3 ay içinde ne yenilikler yapılacak?

Önümüzdeki 3 ay içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız yenilikleri anlatmak istiyorum. Allah'ın izniyle bu reformlarımızı da zamanında yerine getireceğiz. Temyiz mahkemelerinin yetkileri sınırlandırılacak. Yeni bir sağlık reformu üzerinde çalışıyoruz. Uyuşturucu eylem planındaki gerekli adımları atacağız. Türkiye Uzay Ajansı kurulacak. Vize muafiyeti çerçevesinde 72 gerekliliğin 43'ünü tamamladık. Geriye kalan idari ve yasal düzenlemeler de kısa süre içinde tamamlanacak Haziran ayı sonu itibariyle vizesiz seyahat sağlanmış olacak.

Seçim meydanlarında da açıkça ifade ettiğimiz gibi milletimize verdiğimiz en önemli söz yeni bir anayasadır. Hükümetimizin en öncelikli hedefi, Türkiye ve milletimize yakışan özgürlükçü, demokratik, adil bir anayasa hazırlamaktır. Anayasa vaadimizin takvimini öne aldık. Biz milletimize verdiğimiz sözün arkasındayız.

Tüm kesimlerin, 'işte bu benim anayasam' diyebileceği sivil bir milli anayasa yapacağız inşallah. 78 milyon vatandaşımızı dikkate alarak, onların taleplerini, ihtiyaçlarını gözeterek yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. İnsan onurunu koruyan, insan hak ve özgürlüklerini genişleten, milleti değil devleti tanımlayan bir anayasa yapacağız. Güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumluluk dengesinin en iyi kurgulandığı bir metnin ortaya çıkması için azami gayreti gösteriyoruz. İnşallah kısa bir süre içinde yazım çalışmalarını tamamlayacağız.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.