Hükümet: 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlama olmayacak

DİSK, 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıklamıştı.

Hükümet: 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlama olmayacak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, sendikaların 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlama talepleri ile ilgili olarak; "1 Mayıs’la ilgili karar verecek olan İstanbul Valiliğidir. Öyle görünüyor ki 1 Mayıs’ta mümkün olmayacak Taksim’de kutlama. İstanbul’un miting alanları olan Yenikapı veya Maltepe’yi yer olarak gösterecek valilik" açıklamasında bulundu. DİSK, 1 Mayıs kutlaması için Taksim Meydanı'nda olacaklarını açıklamıştı.

Kurtulmuş, Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik ağır eleştiren Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporuna ilişkin olarak ise, "Biliyorsunuz AB raporları çerçevesinde üç kırmızı çizgimiz var. Üç kırmızı çizgimizle ilgili bir durum ortaya çıkarsa kabul etmeyiz. 1915’e herhangi bir atıfla Ermeni Soykırımı’ndan bahseden herhangi bir raporu kabul etmemiz mümkün değil. PKK’yı terör örgütü listesinden çıkaran bir raporu kabul etmemiz mümkün değil. Üçüncüsü, müzakerelerin durdurulmasına yönelik bir raporu kabul etmeyiz" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Numan Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

"Ermeni Soykırımı'ndan bahseden AB raporunu kabul etmiyoruz"

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu üçlü bir yapı içinde yeniden gözden geçirilmiş, ilave görüş ve perspektifler tartışılmıştır. İkinci önemli olarak AB, her hafta konuştuğumuz bir konu. 14 Nisan 2016’da AB, Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu açıkladı. En son yayımladığı rapor 15 Nisan 2015’teydi. Bu dokuzuncu rapor. Bu rapor bizim için kabul edilebilir değildir. Biliyorsunuz AB raporları çerçevesinde üç kırmızı çizgimiz var. Üç kırmızı çizgimizle ilgili bir durum ortaya çıkarsa kabul etmeyiz. 1915’e herhangi bir atıfla Ermeni Soykırımı’ndan bahseden herhangi bir raporu kabul etmemiz mümkün değil. PKK’yı terör örgütü listesinden çıkaran bir raporu kabul etmemiz mümkün değil. Üçüncüsü, müzakerelerin durdurulmasına yönelik bir raporu kabul etmeyiz. 

Bu bir iddia gerçekliği yansıtmıyor. Siyasi olarak bakarsanız Türkiye 22 Temmuz 2015’ten beri bir mücadele veriyor. Sahada güvenlik güçlerimizin kararıyla sürdürülüyor. Durduk yerde Türkiye, teröristlerle mücadele edelim, baskı altına alalım diye olay başlatmaladılar. Eş zamanlı olarak birileri düğmeye bastı, bunların eline daha çok imkan vererek Türkiye’nin başına, maalesef en ağır şekilde Türkiye’nin başına musallat etti. Verilen mücadele 3-5 tane terör örgütü mensubuyla verilen bir mücadele değil. Onlara destek verenlerle bir mücadeledir. Sonuna kadar devam edecektir bu mücadele. Milletimizin gayretiyle, güvenlik kuvvetlerinin gayretiyle bu mücadele başarıyla sonuçlanacaktır. 

'Taksim'de 1 Mayıs kutlamasının olması mümkün değil'

1 Mayıs’la ilgili karar verecek olan İstanbul Valiliğidir. Öyle görünüyor ki 1 Mayıs’ta mümkün olmayacak Taksim’de kutlama. İstanbul’un miting alanları olan Yenikapı veya Maltepe’yi yer olarak gösterecek valilik.

Cenaze törenlerinde Chopin’in marşının çalınması yönetmelik gereğidir. Değiştirilebilir. Henüz böyle bir çalışmanın olmadığını ifade etmek istiyorum. Bu törenlerde cenaze sahipleri nasıl isterse, fiilen tekbir getirerek yönlendiriyorlar. Cenaze sahiplerinin karar vereceği bir kısımdır. Bu aşamada yönetmeliğin değiştirilmesi gibi bir konusu yoktur.

Vize konusunda biz de gazetelerden gördük. Türkiye’ye bu anlamda ulaşmış resmi bir teklif veya tepki yoktur. Yurt dışında yer alan bazı haberlerden ibarettir. Resmiliği doğrulanmamıştır. 

Biz ciddiyetle taşeron meselesinin halledilmesinin adımlarını atıyoruz. Çalışma Bakanlığımız ilgili sendikalarla görüşme içerisinde. Ortaya çıkabilecek herhangi bir teklif varsa değerlendirebilir. Şu aşamada Çalışma Bakanlığımızın aldığını ana bir karar var, yolumuza devam edeceğiz.

Herhangi bir seçim kampanyası ile ilgili toplanan paralar, herhangi bir şekilde partilerin aidatları vs. kontrolü içinde bir denetim mekanizması kurulmasıdır. Herhangi bir şekilde anlaşmazlık olursa AYM’dir gidilecek yer.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.