Pop-Art: Andy Warhol


Kutsal Amaç Kuruhan

Kutsal Amaç Kuruhan

23 Aralık 2016, 18:43

Pop-Art; seri üretim, popüler kültür, kitle kültürü ve tüketim toplumu gibi konuları kimi zaten eleştirirken kimi zaman da destekler konumdaydı. Buna rağmen tüm pop-art sanatçıları bireycilikten sıyrılıp daha önceleri sanatın kabul etmediği popüler beğeni konusunun yeniden değerlendirilmesi hedefiyle kendilerine nesnel bir imaj yarattılar.

Pop-Art'ın net bir tavrı yoktu. Rönesans yağlıboyası kadar yöntemsel ya da ortal dile sahip bir sanat akımı değildi. Tek sesli ve tek mesajlı olmayan bir yapıydı bu.

Pop-Art'ın güzel sanatların uzak olduğu melzemeleri kullanması ise en önemli özelliklerinden biriydi. Baskı, kolaj, üç boyut, fotoğraf vs. Pop-art'ın başlı başına çağdaş sanat haline dönüşe işleri 60lar ve 70ler için şok edici nitelikteydi. Sanat eleştirmenleri konuları ve eserleri "bayağı" bulsalar da pop-art eserlerin işleniş biçimleri konusunda yorum yapamıyorlardı.

Kitle tüketim sembollerinden çizgi roman, Coca-Cola, lolipop, dergi, Hollywood filmleri, hazır yemek, para, Marily Monroe, Elvis Presley, McDonalds, ürün amblajları, Beatles nasıl sanatın içine varolmuştu? Herkesin cevabını aradığı bu soruya cevap Alloway'den geldi. Lawrance Alloway şöyle açıklıyordu: "Çoğu entellektüelin paylaştığı tüketim kültüründen duyulan hoşnutsuzluk biz de hiçbir şekilde mevcut değildi. Aksine, onu olgusal bir gerçek olarak kabul edip detaylıca tartıştık ve coşkulu bir şekilde tükettik."

Pop-Art'ın ömrünü kısa tutan en önemli faktörlerden biri de, çıkış noktası aynı olan sanatçıların gündemleri ve eserleri hep farklıydı. Bir bütünlük sağlanamamıştı.

Pop-Art, postmodernizmin ilk kreatif varoluşlarından biriydi. Savaştan bıkmış sanatçıların bir başkaldırışıydı:

Soyut ekspresyonizme karşı gelip tüm soyut sanatlara meydan okuyordu.

"Pop-Art, sanatçı ve ürünün -eşsiz ve bir sahibi olan sanat eserinin- medyanın güdümündeki modern tüketim dünyasında nereye yerleştiği sorunuyla yüzleşmeye yönelik ciddi bir girişimdi."

ANDY WARHOL
İngiltere'de ve Amerika'da farklı gelişen Pop-Art'ın Amerika'daki Warhol'un yılı 1962 idi. Warhol'un , Los Angeles'teki Ferus Gallery'de Pop-Art akımını özetleyen eserlerinden 32 tane "Campbells Çorba Konservesi" burada sergilenecekti. 7 ay sonra ise Warhol "20 Marilyn" adlı eserini sergiye sunacaktı. İzleyiciler bu ve bunun gibi eserleri ilk gördüklerinde anlamlandıramadılar.

Warhol, reklam ve görsel sanatların birleşmesinin aykırılığını kaldırıp güzel sanatların daha önce hiç görmediği, işitmediği, bilmediği yeni metodlar denemeye kalkıştı.

Pop-Art devam ederken pop ikonları dışında başka olaylara eserlerinde yer verenler yokken Warhol, Amerikan yaşamındaki kuytu, kötü, karanlık noktalara da temasta bulunuyordu. Yaptığı elektrikli sandalyeler, trafik kazaları gibi eserler dönem için biricik işlerdi.

Warhol, Pop-Art'ın içinde akıma bağlı olup hem de hiç bağlı olmayan bir isimdi. Dört buçuk dakika boyunca hamburger yediği videosunda dikkat çektiği tüketim toplumunu eleştirirken, video geleneksel sanat bakış açılarını tamamen sanatından çıkaracağının habercisiydi. Warhol yaşadığı, ölümle burun buruna geldiği, en önemli eserlerini çıkardığı, baskına uğradığı, vurulduğu, galeri haline getirdiği ve adına "Fabrika" dediği atölyesinde serigrafi gibi tekniklerle resimler yaptı. Yaptığı resimlerde diğer eserleri gibi akımdaki diğer sanatçı arkadaşlarıyla uymuyordu. Warhol, 'Fabrika'dan çıkan bu eserleri sanat pazarında artan fiyatlı ürünler olarak görüyordu ve başka bir anlam yüklemediğini ve kimseninde yüklememesi gerektiğini söylüyordu. "Ticari sanatı, gerçek sanat; gerçek sanatı da ticari sanat" olarak görmeye başladığını dile getirdi.

Warhol'un; ünlüleri, ambalajları, gazete küpürlerini imgeleri kullanarak ürettiği serigrafiler arasında en popüleri ve en önemlisi kuşkusuz "Yirmi Marilyn" idi. Marilyn Monroe'nun ölümünün ardından bu popülerliğini ve kült karakterliğini kullanması gerektiği kanısına vardı. Monroe'nun siyah-beyaz bir fotoğrafını serigrafik baskı ile aynı fotoğraf bazında onlarca eser üretti. Görsel sürekli tekrarlandığından seri üretim, fabrikasyon ürün mesajını film şeridi kurgusu ile veriyordu. Kişinin ünlü olmasıyla sorguladığı soru ise netti: "Sanat ile popüler sanat arasındaki fark.

68-69 yılları arasında atölyesinde vurulduktan sonra bir daha kolay kolay iyileşemedi. 87 yılında safra kesesi ameliyatı sırasında yaşadığı bir ritim bozukluğu sebebiyle öldü.

Bu köşe yazısı 23 Aralık 2016, 18:43 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.