Referandum üzerine...


Hüseyin Şengül

Hüseyin Şengül

22 Mart 2017, 07:15

AKP iktidarı ve (yarım) MHP iş birliği ile 18 maddelik bir anayasa değişiklik paketi referanduma sunulacak.
Referandumun tarihi 16 Nisan 2017.
Paketin meclisten çıktığı ocak ayının son günlerinden bu yana neredeyse 2 ay geçti. Bu süre içerisinde referandum için halkın bilmeye hakkı olup da bilmediği hususlar var. 
Nedir bunlar?
Bu anayasa değişiklik paketini kimler hazırladı?
***
Anayasa, temel bir hukuk metnidir ve metnin hazırlanışı belli bir fikri düzeyi gerektirdiği için anayasa hukukçuları tarafından nihai şekli verilir. Elbette her yurttaşın siyasete, yasalara dair görüşleri vardır. Anayasa gibi temel bir metin üzerinde aşağıdan yukarıya doğru bir katılımın sağlanması ve görüşlerin derlenmesi doğru bir yöntemken, bu yapılmadı. Katılımcılık temelindeki farklı görüşlerin demokratik bir senteze ulaştırılarak bunun hukuki ve teknik bir metin haline getirilmesi, başta anayasa hukukçuları olmak üzere siyaset bilimcileri ile idari ve ceza hukukçularının işidir.
***
AKP, bu yolu izlemedi, çünkü işine gelmedi.
Tamam ama, yine de ortada 18 madde üzerinde değişiklik teklif edilen bir anayasa metni var ve bu metni kimin hazırladığı bilinmiyor. Bu metni bizler hazırladık diyen kimse yok! 
***
Bu bir fikri metindir ve ne gariptir ki, metinin sahipleri adlarını gizliyorlar. Siz ortaya bir eser koyuyorsunuz ama, adınızı saklıyorsunuz. Demek ki eserinizde iş yok!
Bu paketi kimlerin hazırladığı neden gizleniyor?
Hazırladıkları metinden mi utanıyorlar? Gayr-ı meşru bir iş yaptıklarından dolayı mı kamuoyunun önüne çıkmıyorlar? Savunamayacakları ve en azından akademi camiasında ayıplanacaklarından mı çekiniyorlar? İktidar mı engelliyor?
***
Bu değişiklik paketini kimler hazırladı, bilmek bizim hakkımız!
Bu inşaatı AKP’nin ve Erdoğan’ın yaptırdığını biliyoruz ama bu inşaatın mimarı, mühendisi kim.  
Müellifi bilinmeyen bir anayasa metni, daha baştan “Hayır” denilmesini hak ediyor! 
***
Televizyonlarda hemen her akşam anayasa değişiklik paketi tartışılıyor. Tartışılan konu, anayasa. Doğal olarak bu tartışmanın içinde anayasa hukukçuları olmalı değil mi? Ne yazık ki, bir kişinin haricinde kimse yok! Kim o bir kişi? Anayasa Profesörü Burhan Kuzu. Ancak Kuzu, AKP milletvekili ve tam bir partizan! 
***
Tamam, olsun. Ancak adalet deniliyorsa, başka anayasa hukukçuları da olsun. Örneğin nerede Prof. Ergun Özbudun, Prof. Serap Yazıcı (Bu iki Prof. 2007 yılında AKP adına bir anayasa taslağı hazırladılar. Buna rağmen, bugün AKP’nin ve Erdoğan’ın işine gelmediği için, adlarından dahi bahsedilmiyor!). 
*** 
Nerede Prof. İbrahim Kabaoğlu (bırakın TV’ye çıkarmayı, Hocayı Marmara Üniversitesi’nden attılar!), Doç. Dr. Murat Sevinç (KHK ile üniversiteden atıldı), Doç. Levent Köker ve daha başka anayasa hukukçuları?
Medya bunlara kapalı.
Belki de kimi anayasa hukukçuları iktidarın keyfi baskılarından dolayı konuşmaktan çekiniyorlar. 
Televizyonlarda anayasa değişikliği ve referandumu tartışılıyor ama işin uzmanlarına yer yok! 
***
Peki, tartışanlar kim?
Anayasa hukukuyla ilgisi olmayan ve çoğu partizanlardan oluşan kişiler. Üstelik hep aynı kişiler! İktidar kanadının daimî TV elemanları gibi, aynı çehreler top çevirip duruyorlar. Bu şahıslar televizyonlara zimmetliler galiba. Tabi televizyonlar da Erdoğan’a zimmetlenmiş gibi. 
***
“Sahibinin Sesi” adında bir plak şirketi vardı. İşte bu cümleye uygun davranan propagandistler ‘Vatan millet, ayağa kalkan Türkiye, bunu çekemeyen iç ve dış düşmanlar’ söylemleriyle referandum konusunu maniple ederek, seçmeni “Evet” tercihine yönlendiriyorlar. Evet önermesini metin üzerinden savunamayanlar, Türkiye’nin geleceğinin Erdoğan’ın geleceğine bağlı olduğu gibi bir çarpıtma ile halkın iradesine ipotek koyma peşindeler. 
Tarihi ve siyasi alanda hamasi nutuklar irat ediyorlar. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.