Remzi Uçar: Kapıdan giremeyince duvarı kırdılar

Remzi Uçar

Remzi Uçar16 Mayıs 2015, 08:19

 Çilingir çırağı olarak başladığı meslek hayatını 14 yaşında açtığı Kale Güvenlik Sistemleri bölge bayiiliği ile sürdüren Remzi Uçar, işlerinin güvenlikle ilgili olduğunu söyledi. Kapı kalitesinin sac kalınlığı, kapının içinin dolu olması ve kullanılan malzemenin kalitesiyle doğru orantılı olduğunu dile getiren Uçar, «Kale Kapı’ların çok tenha olduğu yerlerde hırsızlar balyoz kullanmış. Buna rağmen kapıyı açamayınca duvarı kırıp girmişler» dedi.

Büyükçekmece'de Kale Güvenlik Sistemleri'nin bölge bayiiliğini yapan Remzi Uçar, DESİ Alarm, Mul-T-Lock firmalarının da temsilciliklerini yapıyor. İstanbul'da yaklaşık 3 bin çilingircinin olduğunu fakat sadece 600'ünün Anahtarcılar Odası'na üye olduğunu belirten Remzi Uçar, "Birçoğunun işyeri dahi yok. Emniyet Müdürlüğü bu konuyla ilgili sık sık denetim yapmalı" diye konuştu.

Ne  zamandır bu meslek içerisindesiniz?
Bu işe 1987 yılında Tahtakale'de çilingir çıraklığı yaparak başladım. 1990 senesinden itibaren de Büyükçekmece'de faaliyet gösteriyorum. Sonrasında sigorta şirketlerinin işini yapmaya başladık. Otomobil, güvenlik işleri. 2006 yılında Kale Çelik Eşya servisliğini aldık. Sonra Kale Çelik Dış Ticaret'in Elektronik Kilitleri'nin servisliğini aldık. 2007 yılında DESİ Alarm, Mul-T-Lock bayiiliklerini aldık.

Çıraklığa nasıl başladınız ve sonrasında bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz?
Memleketten gelince tesadüf eseri bir tanıdığımız bu işlerin toptancılığını yapıyordu. Ben de onun vasıtasıyla bu işe başladım. Tabi orası toptancı olduğu için ben bu işi devam ettirmek istiyordum. Orada pek birşey öğrenemedim. Yaklaşık 3 sene orada çalıştıktan sonra kendi iş yerimi açmaya karar verdim. 1990'lı senelerin başında da ilk işyerimi 14 yaşımdayken açtım. 14 yaşımdan itibaren de bilfiil askerlik dışında işyeri devam ediyor. O gün bu gündür de Büyükçekmece'de bu işi devam ettiriyorum. İşimiz güvenlikle ilgili. Daha çok inşaat işleriyle, toplu konut, proje kapılarına ağırlık veriyoruz. Bunun dışında bireysel kapı satışlarımız da var. Daha önceden yapıp teslim ettiğimiz ve şuan da devam eden firmalar var.

Şuan bir kampanyanız var. Ondan biraz bahsedebilir misiniz?
Kapı satışlarımıza ağırlık veriyoruz. Şuanda da bir kampanyamız var. Kampanya 13 Nisan'da başladı ve Mayıs ayının sonunda bitecek ve 6 modelimizi içeriyor. Yaklaşık 400 liralık indirim sunuyoruz. Kaçırılmaması gereken bir kampanya olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık 2 bin lira verilerek alınan bir çok başka marka satın alınıyor. Kale'nin üçte bir kalitesinde bile değiller. Ve hırsızlar için o kadar kolay ki bunları açmak, kolay bir şekilde evlere girebiliyorlar. Kale Kapı'yı tercih edenlerin kolay kolay hırsızlıkla karşılaştıklarını görmedik. Proje kapılarımız fiyatı bireysel satın alınan kapılara göre daha uygun. Onlarda da en az 10 kapı miktarında olması zorunluluğu var. Ama butik kapılarda da sayı 10 kapıyı geçerse ekstra indirim sağlıyoruz.
Hırsızların Kale Kilit için zamanları yok

Hırsızlar niçin Kale Kilit'i kolay kolay açamıyorlar?
Montaj, sac kalınlığı, kilit sistemleri gibi etkenler farklılık yaratıyor. Biz açılamaz garantisi vermiyoruz. Hırsız zamanla yarışmak zorunda ve Kale kapıyı açabilecek kadar zamanları yok. Hırsızın kapılarımızı açabilmesi için çok uğraşması ve gürültü çıkarması gerekiyor. Bunu da yapmasının imkanı yok.

Kilitlerin zaman içerisindeki gelişiminden bahsedebilir misiniz?
Başlangıçta hepsi mekanik olarak tasarlanmıştı. Şimdi işin içine elektronik girdi. Artık uzaktan kumandayla, parmak iziyle, göz taramasıyla hatta cep telefonuyla bile açılan kapılar var. Bunlar şuan kullanılabilen sistemler. İş yerleri, bina girişleri ve daireler için şifreli, kartlı, elektronik parmak izli sistemler mevcut. Müşterinin ihtiyacına yönelik birçok seçeneğimiz var. Birçok kişi elektronikten uzak durur ama kolaylık ve avantaj sağlayan sistemlerdir.

Peki hırsızlar bahsettiğiniz elektronik sistemleri açamazlar mı?
Elektronik aygıtlar güvenliği arttırmaktan ziyade işi kolaylaştıran ve konfor sağlayan ürünler. Ama mesela parmak izi, göz taraması, uzaktan kumandalı ürünlerinde kapı açıldığı zaman alarm öten ekstra güvenlik sağlayan ürünler de var. Ama bütün elektronik cihazlar ekstra bir güvenlik sağlamıyor. Güvenlik sağlayacak kapı düşünüyorlarsa Kale'den başkasını tavsiye etmiyorum çünkü gerçekten hırsızlık yapılırken ne kadar kolay açıldığını müşteriler görmüş oluyor. Ve 2 bin lira verip aldıkları kapının ahşap kapıdan hiçbir farkı olmadığını görüyorlar.

Kapı kalınlığı değil içinin dolu olması önemli

Kapının kalınlığı güvenliği etkiliyor mu?
Kapının kalınlığı şu anlamda etkiler, kapının içinin dolu olması gerekir. Sac kalınlığının ne kadar olduğu önemli. Piyasada satılan bir çok kalın kapının araba kaportası gibi incecik sacları var. Ve bunlar levye ile çok kolay bir şekilde esnetilebiliyor. Ve kasanın içerisi boş. Ama bizim Kale Kapılarda ne kasanın ne de kapının esneme ihtimali yok. Sac kalınlığı diğerlerine göre çok farklı bu yüzden de içi doludur. Önemli olan da bu. Yoksa kapı kalınlığı 10 santimetre de olsa içi boş olduktan sonra birşey ifade etmiyor. Biz Kale kapının kilitlerini kendi kapımıza özel olarak üretiyoruz. Dışarıda bu ürünler satılmıyor. Kullanılan rozetler kolay kolay delinemeyen ürünler kullanılarak üretildi.

Çilingir hizmetlerinden de bahsedebilir misiniz?
Evet. Çilingir, otomobil açma işlerini yapıyoruz. Kapının bize başvuran kişinin olup olmadığını öğreniyoruz. Kimlik kaydı yapıyoruz. Komşulara soruyoruz veya evrak istiyoruz. Onun haricinde kapıları açmak için herhangi bir zorlukla karşılaşmıyoruz. Bütün kapıları açabiliyoruz. Elektronik otomobil anahtarı kopyalıyoruz. Günümüzde üretilen tüm araçların elektronik sistemleri mevcut. Düz kontak yapılsa bile otomobiller hiçbir şekilde çalışmaz. O anahtarların bilgisayar ortamında kopyalamasını yapıyoruz. Uzaktan kumanda, garaj kumandalarının kopyalamasını yapıyoruz. Güvenlikle ilgili kamera sistemi hariç hepsi bizde mevcut.

Üç çeşit kilidimiz var

Kilit sistemlerinde farklılıklar oluyor mu?
Kale Çelik kapılarda farklılık var. Bizim klasik, süper ve şampiyon dediğimiz sistemlerimiz mevcut. Standardımızda klasik sistem var. Süper ve şampiyon seçeneklerimizi müşteri isteğine göre uyguluyoruz. Hepsi merkezi sistemle çok noktadan kilitlenerek çalışıyor. Süper kilit 14 noktadan kilitleniyor. Önden iki tane kanca ve alttan üstten miller çıkıyor. Standardımızda çift kilit var. Klasik dediğimizde de 16 mil ile kilitleniyor. Şampiyon sisteminde ise 6 tane kanca var. Kancalardan hariç de bir dil, bir emniyet kilidi, bir de yukarıda kasaya giren mil var. Diğerlerinde olduğu gibi arka kasaya sabit olan 4 tane mil giriyor.

İnsanların kapı seçme eğilimleri nasıl? Ağır ve kalın kapıları mı tercih ediyorlar yoksa şampiyon kilit sisteminin olduğu ekstra donanımlı kapıları mı tercih ediyorlar?
Kale kalitesini bilen müşterilerimizin zaten hiç bir şüpheleri olmuyor. Kale kapılarda estetik ve güvenlik önceliklidir. Bu konuda müşterilerimiz sadece zevkine göre model seçiyorlar. Güvenlik ve kalite olarak hepsi aynı. Bazı müşterilerimiz daha da güvenlikli olsun diye şampiyon kilit sistemini tercih edebiliyorlar. Ama klasik kilidimiz de olsa, süper kilidimiz de olsa önceki bahsettiğim; kapının içinin dolu olmasına, saç kalınlığına oranla değişiyor. İlk defa Kale ile çalışacak müşterilerimiz bu soruyu yöneltiyorlar bize. Kale Kapı'yı tercih etmeleri yeterli ama şampiyon kilit daha fazla güven veriyor insanlara. Ama kapılarımızın tamamında aynı kalite var. Kale Kapı taktırdıktan sonra müşterilerimizin içi rahat olsun. Bizim için güvenlik en ön safhada.

Açılamaz garantisi vermediğinizi söylediniz. Bu garantiyi veren firmalar var mı?
Açılamaz garantisi veren firmalar var ki neye istinaden verebiliyorlar bilmiyorum. Bu tür şeylere aldanmasınlar. Biz Kale olarak bile bu garantiyi vermiyoruz. Dünya üzerinde sektör içerisindeki en iyi 3 markadan birisi olmamıza rağmen açılamaz garantisini vermiyoruz. Kale bunu vermiyorsa başkası bunu nasıl verebilir?

Çilingir denetimleri yapılmalı

Çilingirlerin bu mesleği yapmalarına dair ruhsatları oluyor mu?
Anahtarcılar Odası var. İstanbul'da tahmini 3 bin kişi bu işi yapıyor fakat odaya üye olan yaklaşık 600 kişiyiz. Birçok kişi işyeri olmadan, seyyar arabalarla bu işi yapıyorlar. Bu yüzden özellikle çilingirlerin çok işi denetlenmesi lazım. Maalesef her önüne gelen hatta nalbur bile çilingirlik yapıyor. Ve insanlar da bilinçsizce her önüne gelene anahtar yaptırabiliyor. Emniyet, bu kişilerin ustalığı, ruhsatı var mı ne kadar güvenlidir, sabıkası var mı gibi konularında denetim yapmalı. Bu tür denetimler çok sık olsa, insanlar biraz daha güvende olabilirler. Emniyet, belediye, kaymakamlık bu konularda denetim yapmalı. Bu sektör öyle bir sektör ki can ve mal güvenliğiniz söz konusu. Çilingiriniz art niyetli birisi olsa, siz farkında bile olmadan anahtarınızı kopyalayabilir. Maalesef her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de bu işi kötü amaçlı kullanan insanlar var.

Hırsızlık olaylarına dair uyguladınığınız sosyal sorumluluk projeniz var mı?
Yaklaşık 5 senedir Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü Toplum Destek Büro Amirliği ile birlikte yürüttüğümüz bir çalışmamız var. Hırsızlıklara karşı okullarda brifing vererek, vatandaşlara anlatarak hırsızlıklara karşı neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Ayrıca emniyet müdürü tarafından dağıtılmak üzere hazırladığımız broşürleri teslim ediyoruz. Her binanın girişine emniyet müdürlüğü tarafından hırsızlıklardan korunmak için uyulması gereken kuralların listesi asılıyor. Hırsızlıklara karşı önlem alınması için bu çalışmayı yürütüyoruz.

Mercedes-Benz referansımız

nReferanslarınız kimler?
Kale Çelik Eşya, Kale Kilit Dış Ticaret, Kale Güvenlik Sistemleri, Haberdar Gazetesi, Mercedes-Benz, İhlas Holding, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü, Büyükçekmece Adliyesi, Beykent Üniversitesi, Atmaca Group, Tüyap Fuar Merkezi, Aqua Marine, Eser Hotel, DESİ Alarm, Kolon Hastanesi, Yale, Mul-T-Lock, Hazerfen Havaalanı, İstanbul Outlet Park, Esenyurt Belediyesi, Marka City, Fatih Üniversitesi referanslarımız içerisinde.

Balyozla dahi açamadılar

Hırsızlık olaylarında karşılaştığınız enteresan vakalar oldu mu?
Hırsızlık olaylarına denk geldim Kale Kapı'ların çok tenha olduğu yerlerde balyoz kullanılmış. Balyozla parçalanmasına rağmen kapı yine de açılmamış. Duvar kırılarak girilmiş. Yani bizim kapılarımız bu kadar sağlam. Çelik kasalarımız da dahil hiç bir hırsız bunları kolay kolay açamaz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.