AVM'lere karşı davul vuruyoruz

Kurdukları Mehter Takımı ile iyi ve kötü günde esnafın yanında olduklarının mesajını vermek istedikleri söyleyen Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin, “Esnaflarımızdan Mehter Takımı oluşturduk. Böylece mahalle esnafımız savaşta da, barışta da beraberdir mesajı verdi. Ama AVM'ler insanların iyi gününde kötü gününde yok. Hem birlik beraberliğe karşı gelenlere, hem de AVM'lere karşı davul vuruyoruz” dedi,

AVM'lere karşı davul vuruyoruz

Röportaj: Ufuk ÇOBAN 

Söyleşi köşemizin bu seferki konuğu Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Şahin. Esenler'de gazetecilik yaptığım dönemde bana Esenler'i sevdiren isimlerden bir tanesi olan Şükrü Şahin, uzun süreler yaptığı gazetecilik ile tanınan bir isim. Yaptığı televizyon programları ve çıkarttığı gazetesi ile halkın özellikle de esnafın nabzını tutan Şahin, bu süreçde Esnaf Odası'nda yöneticilik de yaptı. 2014'te Esnaf Odası'nın başkanı seçilen Şükrü Şahin ile gazetecilikten çok esnafı konuştuk. 

Başkan olmanızın ardından odada ne gibi değişiklikler oldu?  

Bu değişikliklerin esnafa yansıması nasıl oldu? 2014 yılından bu yana Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın bir ideali vardı. Esnaf Odaları ile ilgili vatandaş üzerindeki algı hep şöyledir. Odaya gidersiniz faaliyet belgenizi alırsınız, orada belli bir ücreti öder ve işyerinize dönerdiniz. Benim hep yıllardır hayalimde olan Esnaf ve Sanatklar Odası'nın korunan kimliğine kavuşması gerektiğiydi. Çünkü o ilçede esnafın birebir muhatap olduğu oda başkanıdır. Esnafımız maliyede, belediyede, kaymakamlıkta, bankalarla devletin diğer kurum ve kuruluşlarıyla birebir muhatap olamıyor. Ya prosedürü, ya yolu, ya yordamı bilemiyor. Biz Esenler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ve yönetimi olaraktan esnafımıza bu saydıklarımıza bir köprü olalım dedik. Önce odayla esnafı barıştıralım dedik. Esnafımız buraya geldiği zaman hele şükür burasıda benim ikinci bir evim diyebilmeli dedik. Çok şükür bunu biz başardık. 26 Ocak'tan sonra hemen kolları sıvadık Esenler'deki bütün esnaflarımızı birebir taradık. Bunların temel ihtiyaçları ne? Yani şimdi odamızın esnaflara her noktada birebir cevap verebilecek diye bir şekil şemal yok. Zaten bu cevabı dört dörtlük verebiliyoruz diyende doğru söyleyemez. Çünkü esnaf odalarının da belirli bir çalışma sistemleri vardır. Bizim Esenler'de faaliyet gösteren esnaflarımızla Esenler Esnaf ve Sanatkarla Odası'nın yolunu birleştirmenin hesabını yaptık. 

Nasıl bir hesap oldu. Esnafı nasıl bir araya getirdiniz?

Seçimlerden hemen sonra yaklaşık bin 500 esnafımızı bir araya getirdik. Eşleriyle birlikte bir kahvaltı organizasyonu düzenledik. Buradaki amaç odamızın iyi tanıtılması ve esnafımıza iyi anlatılmasıydı. Eşleriyle birlikte kahvaltı yapan esnafımız, evet ben de buranın üyesiyim demeye başladı. Bunun ardından durmadık ve hemen peşinden 250 esnafımızı eşleriyle birlikte Çanakkale'ye götürdük. Neden bu organizasyonları yaptık? Esnafımızı biraz sosyal işlere ağırlık versin diye bunu yaptık. Sabah 7'de işine giden bakkal gece saat 12'de evine gidiyor. Onun yatması gece 1'i buluyor. 1'den, 6'ya kadar uyuyor çocuklarını görmeden doğruca işine gidiyor. Çünkü bakkalını açmak zorunda. AVM'ler 9'da açılıyor ama sabah çocuğunu okula gönderecek bir anne evinin penceresinden sepetini uzatarak ekmeğini bakkaldan alıyor. Onun için bakkalın, berberin, kahvehanecinin, börekçinin erken açması lazım. Hele börekçi esnafımız 4'te hazır olmalı. Bunun önüne geçmemiz lazım. Biz esnafımızı bu algıdan biraz uzak tutmak istedik ve Çanakkale seyahati gerçekleştirdik. Çanakkale'ye 250 esnafımızı götürdük ve Çanakkale ruhunu onlarla birlikte bir kez daha yaşayalım istedik. 

30 bin TL faizsiz kredinin mimarıyız

Bu yapılanlar yetti mi? Başka ne tür projeleriniz oldu?

Yetmedi. Sosyal projelerimizin ana unsuru 30 bin TL kredi projesinin mimarı biziz. Biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü'ne yönetim kurulumuz ile birlikte gittik. Bu projede Esenler'deki esnaflarımıza kendilerini yenileme adı altında 10'ar bin TL faizsiz kredi verilsin istedik. Bu faizsiz kredi ile esnaf işyerini yenilesin istedik. Ama çok şükür hükümetimiz 30 bin TL önerdi. Şimdi devletimiz 30 bin TL faizsiz kredi veriyor esnafımıza. Yine bizim can alıcı projelerimizden bir tanesi Esnaf Şurası'nda şiddetle görüşülüyor. Büyük ihtimalle yasallaşacak. Bizim vatandaşlarımız bildiği işi değil gördüğü işi yapıyor. Örneğin Anadolu'dan Ahmet Efendi Esenler'e yerleşmiş bakkal işletiyor. İyi de para kazanıyorsa Anadolu'da onu gören akrabaları nasıl olsa bu dükkan para kaznıyor bizde yanına bir dükkan açsak para kazanırız diyerek bir dükkan açıyorlar. İşi bilsede bilmesede. Ahmet efendi esnafken Mehmet efendi de aynı işi yapıyor. Esnaflığı da bilmediği için hem kendisini hem hemşerisini batırıyor. Bunu nereden anlıyorsunuz derseniz? Ben aynı zamanda Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanıyım. Kredi talepleri hep bilmedikleri işe girerek işi batırmalarından kaynaklanıyor. 

Yani siz diyorsunuz ki; esnafın ve esnaf adaylarının açtığı işyerlerinde başarısız olmasının bir nedeni aynı yere aynı işle ilgili mekânlar açılması...

Aynen... Esnaflığın daha iyi algılanabilmesi adına biz belli bir mesafe koyalım dedik. Bu kriter Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile belediye koordinatörlüğünde olmalı. Bir esnaf işe başlayacağı zaman bize gelsin örneğin kebapçı açacak olsun. Bizde sistemimize bakarak esnafımıza o caddede o işten para kazanıp, kazanamayacağını çevredeki kebapçı sayısına bakarak caddenin sirkülasyonu ile bilgi verelim. Gerekirse başka önerdiğimiz bir caddeye bu yeri aç diyoruz. Biz bu projeyi 2014 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü'ne verdik. 2015 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından bir esnaf şurasında dile getirildi ve her önüne gelen istediği işyerini açamayacak dedi. Bunların bir mesafesi olmalı, hem haksız rekabeti ortadan kaldıralım, hem de o çevredeki insanlara kaliteli ürün sunalım, hem de esnaflık ilelebet devam etsin.

Vatandaş sorarsa mağdur olmaz

Hükümetin olumlu çalışmalarından bahsettiniz. Peki hükümet AVM sahiplerini mi, küçük esnafı mı destekliyor?

Genelde küçük esnafı destekliyor. Belli metre kriterleri hayata geçerse yakın yerde işyeri açılmazsa esnaf iki yıl sonra ne olurum sorusunun yükünü üzerinde taşımayacak. Örneğin Esenler'de esnaflığa başlayacağım demenin maliyeti 50 bin TL. Vatandaşa biz rehberlik edeceğiz. Bize müracaat etsin biz gidelim belediyeye, ruhsat müdürlüğüne oraya istenilen dükkânın açılması mümkün mü değil mi onu soralım. Vatandaş bilmeden iyi niyetle bir yer tutuyor. Buraya bir sürü masraf yapıyor. En son belediye ruhsat işlerine gidiyor. Gittiği zaman belediye burası ruhsata uygun değil diyebiliyor. Vatandaş yaptığı masrafları sayıyor ama gel gelelim önce sormuyor. Bizde bundan yola çıkarak vatandaşlara uygun bilgi veriyoruz. Mesela bir yer devir olacak. Mesela tekel bayii biz orayla ilgili vatandaşımıza bilgi verelim. Mal sahibi ile ilgili problem var mı? İyi iş yapıyor mu? Kârın olacak mı? biz bu sorunun cevaplarını verelim. Bu proje ile ilgili oldukça yol katettik. 

Bir diğer sorunda esnafın işyerinin güvende olmaması durumu. Bunun için çalışmalarınız var mı?

Bir diğer projemiz içinse esnafımıza can ve mal güvenliğiniz için kamera sistemine geçin dedik. Biz Esenler'de bize üye olanlara kamera sistemi bağlatalım takibini de biz buradan yapalım. Buradan takip edeceğiz, olumsuz olan yere bizim uyarımızla hemen polis gelecek. Biz bir sefere mahsus AB Kalkınma Ajansı'ndan bunu başlatmayı hedefliyoruz. İşyeri değişikliğinde ise sadece kameraya 100 dolar ödesin dedik esnaf. Benim esnafım evine gittiği zaman rahat edecek. Dükkanını emniyete almak için çalışacağız. 

Esenler'de Çıraklık Okulu'nun olması ilçeye ne kattı?

Esenler'in yıllardır yarası olan bir durum vardı. Esenler'de Çıraklık Okulu yoktu. Mesleğe ilk başlamak isteyen gençlerimizin önce Çıraklık Okulu'na gidip oradan ustalık, kalfalık belgesi alması lazımdı. Onun içinde okuldan eğitimini alması lazımdı. Ne yapıyordu bizim insanlarımız ya Bayrampaşa, ya Bağcılar ya da Güngören'den bu hizmeti alıyordu. Büyük gayretler gösterdik. 1000 öğrenci kapasiteli Esenler Emniyet Müdürlüğü'nün karşısında Çıraklık Meslek Okulu açtık. Mesleğe ilk başlamak isteyen öğrencilerimizi oraya gönderiyoruz. Çıraklık Eğitimi'nin yanı sıra biz İş Güvenliği ile ilgili 1000 esnafımıza belge verdik. İşleri hazır. 

Mehter Takımı oluşturduk

Bir de Mehter Takımı'yla ilgili proje var sanırım...

Bir diğer projede birlik ve beraberliği arttırmak adına Esenler'de her yöreden esnaf arkadaşlarımızı bir araya getirerek Mehter Takımı oluşturduk. Biz şu mesajı vermek istiyorduk mahalle esnafımız savaşta da, barışta da beraberdir. Ama o çantalarında paraları olan AVM'ler insanların iyi gününde kötü gününde yok. Küçük esnafın iyi günde de, kötü gündede yanında olduğunun mesajını vermek istedik. Bizlerin kimseyle kavgası yok bunun mesajını vermek istedik 33 esnafımızla birlikte. Hem birlik beraberliğe karşı gelenlere hem de AVM'lere karşı davul vuruyoruz. Biriz, beraberiz biz kardeşiz. Salı günleri 40 esnafımıza Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü eğitim veriyor. Mehter Osmanlı'da moral veriyordu. Bizde bu amacı taşıyarak oluşturduk. Bunun bu kadar karşılık bulacağını tahmin etmiyorduk. 26 Mayıs'ta mehter ekibimizle birlikte Türk bayrağı dağıtarak Ahilik Haftası'nda Şed Kuşatma Töreni yapacağız. Mahallenin her şeyi olan küçük esnafımıza güzel mesajlar vermek istiyoruz. 

Bu çalışmaların karşılığını nasıl alıyorsunuz? Esenler esnafı memnuniyetini belirtiyor mu?

Öyle bir güzel karşılığını alıyoruz ki bizlerde çok mutlu oluyoruz. Geçenlerde burada Mehter Takımı ile biz prova gösterisi yaptık. Esnafımız bize bizzat teşekkür etti. Biz bu odanın üyesi olmaktan gurur duyuyoruz dediler. Biz bu milletin aidatını alıyoruz, faaliyet belgesini de bizden alıyor. Biz bu hizmeti sunmak zorundayız. Sosyal faaliyetlere ağırlık vermeden önce aidat ödemede çok sıkıntı çekiliyordu. Esnafımız bize ne yapıyorsunuz aldığınız parayı diyordu. Biz hep sponsorlar üzerinden bu işi yapıyoruz. Millet verdiğimiz parayı nereye veriyorsunuz diyordu. Şimdi herkes helal olsun diyor. Ama biz buraya geldiğimiz zaman sıfırdı bizim kasamız. Şu anda çok şükür vergi borcu yok, personelimiz maaşını düzenli alıyor. Burası bir kurum, kurumlarda yanlış yapma şansınız yok. Aidat ödeme oranında iyi noktadayız. Tabi bazı odalarda aidatını ödemeyen üyelere avukat vasıtasıyla almaya gidiyor. Biz bunu yapmayı düşünmüyoruz ama bunu alışkanlık haline getiren esnaflarımız var. Onlara da gereğini yapacağız. KOSGEB'i Esenler'e getirmeye çalışıyoruz. İmza kampanyası açtık. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu beyde bunun sözünü verdi bize. Büyük ihtimalle de KOSGEB'i Esenler'e getireceğiz. Projeye yönelik hibe krediler çıkıyor KOSGEB'ten ama İSTOÇ'a gidemem diyenler oluyor. 

Doğru yer bizim burası

Mahalle kültürünün korunmasının öneminden bahsettiniz bazı yerlerde dikey yapılaşma oluyor. Sizce dikey yapılaşma Esenler'in kültürüne uygun mu?

Biz kentsel dönüşümle ilgili yerel yöneticilerimize dikine yapılan yapılandırmalarda küçük esnafın faydalanabileceği yerler ayırın diyoruz. Mesela Havalanı Mahallesi'nde dikey bir yapılaşma var. Ama Esenler için durum farklı. Esenler'de metrekare başına aşağı yukarı 60 insan düşüyor. Esenler alanı geniş bir yer değil. Ben dikine yapılan kentsel dönüşümlere karşıyım. Hem bizim kent kültürümüzde böyle birşey yok, hem de insanlarımızda çok katlı yerlerde yaşama kültürü yok. Çünkü biz iyi ve kötü günlerimizle anılan bir topluluğuz. Üstteki katta cenaze var, altta düğün yapılıyor. Ama normalde bizim toplumumuzda orada 1 hafta yas olur. Alttaki hasta üstteki davul çalıyor. Biz bir sokağa girince herkes selamlaşır. Bu kültürün yok olması demek dikine yapılaşmayla olur. Ben şahsım adına dikey kentsel dönüşüme karşıyım. İstanbul'un silueti çok bozuldu. Yer senin gök benim demiş vurmuş gitmiş. Mesela Esenyurt'a girişte sol tarafa bakın bu nasıl bir anlayış yukarıdan aşağı sayamıyorsunuz 75 kat. Balçığın dibinde deniz seviyesinin altında. Ama bana sorarsanız Esenler'in ilçe olması bile yanlıştı çünkü çok dar alan sıkışmış bir ilçe.  Askeri alan için belediye başkanımız Tevfik Göksu bey çok uğraştı. Bu sayede biraz nefes alabilecek Esenler. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Odamızda 472 meslek dalından üyeler var. Meslek dallarına üye oluyorlar mesela Silivri'de Birleşik Esnaf Sanatkarla Odası var, Kahveciler Odası Kartal'da vatandaş oraya kayıt olmaya nasıl gitsin. Doğru yer bizim burası. Benim hiç bir esnafıma Kahveciler Odası, Lokantacılar Odası eğitim vermiyor. Biz hep eğitim veriyoruz. Bunların ilçelerde toparlanması lazım. Esnaflarımız odayı angarya görmesin ama ilçelerindeki odalara kayıt olsunlar. İlçelerine kayıt olunca onun tadından yenmez. Ama oda başkanlarıda iyi gününde kötü gününde esnafın yanında olmalı. İstanbul'da meslek odaları var. Bazıları cenazesi olduğu zaman yanında göremez, düğününde yanında olamaz. Bizi de bir devlet gibi görürse esnafla barışık devlet bu. Bizleri önemsesinler. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.