Halkın mührü galip gelecek

7 Haziran'daki Genel Seçimlere 1 buçuk ay kala, siyasi partiler kadar vatandaşlar da seçim yarışının havasına girdi. Yaklaşan seçimlere ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan vatandaşlar, seçimlerde kime oy vereceğinden tutun da, başkanlık sistemine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. “Kim ne konuşursa konuşsun, sonuç olarak halkın mührü galip gelecek” diyen vatandaşlar, seçimlerin Türkiye için hayırlı olmasını temenni etti

Halkın mührü galip gelecek

SEÇİMLERE KISA BİR SÜRE KALA GAZETEMİZE DEĞERLENDİRMELERDE BULUNAN VATANDAŞLAR, BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI OLDUKLARINI BELİRTİRKEN, HDP’NİN BARAJI GEÇEBİLECEĞİ İDDİASINDA BULUNDU

CHP VE MHP’NİN OYLARINI YÜKSELTECEĞİNİ SÖYLEYEN VATANDAŞLAR, AK PARTİ İLE İLGİLİ İSE GÖRÜŞ AYRILIĞI YAŞADI. BİR KISMI AK PARTİ’NİN İKTİDAR OLACAĞINI SÖYLERKEN DİĞER KISMI DÜŞÜŞ YAŞAYACAĞINI SÖYLEDİ

 Sadece 1 buçuk ay gibi kısa bir sürenin kaldığı seçimler yaklaşırken, Türkiye'nin siyasi nabzı da yükselmeye başladı. Siyasi partiler çalışmalarına ve seçim propagandalarına hız verirken, vatandaşlarda yavaş yavaş oy verecekleri partileri kafalarında belirlemeye başladı. Gazetemize değerlendirmelerde bulunan vatandaşların önemli bir kısmı, seçimlerde halkın iradesinin konuşacağını belirtirken, sonucun her ne olursa olsun, Türkiye için iyi olmasını diledi. 
Siyasetin gündeminden düşmeyen başkanlık sistemine ilişkin de konuşan vatandaşların yorumları, Türkiye'nin seçim atmosferinde girdiği havayı da özetliyor. 
AK Parti, CHP, MHP ve HDP tercihlerinin ağırlıkta olduğu yorumlarda en çok dile getirilen ise, huzurlu bir ülkeye kavuşmak oldu.

“Başkanlık sistemini desteklemiyorum”
 
Engin Karakaş: 
Seçimlerden çıkacak sonucu herkes gibi bende çok merak ediyorum. Ama aşağı yukarı hemen herkesin tercihleri de belli olmaya başladı. Halkın büyük bir kısmı geçim derdinde, yoksulluk derdinde. Bunlara olumlu çareler getiren seçimleri kazanır. Ben bu bağlamda seçimlerde oyumu CHP'ye vermeyi düşünüyorum. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu'na ve sözlerine güveniyorum. Diğer sebep de, Recep Tayyip Erdoğan'ın devlet başkanı olmasını istemiyor olmam. Başkanlık sistemini kesinlikle desteklemiyorum. Tahminimce AK Parti iktidarı düşer, CHP ve MHP arasında bir koalisyon olur. 

“400 milletvekili hayalden ibaret”

Mehmet Gürtaş: 
Ben 7 Haziran sabahı sandığa gittiğim zaman hiç tereddütsüz oyumu MHP'ye vereceğim. Sonuç ne olursa olsun devletimiz için milletimiz için hayırlısı olsun. Sonuçta ülkenin kaderini halkın mührü tayin eder. Ancak buna rağmen AKP'nin kalkıp da 400 milletvekili çıkarmasına hiç ihtimal vermiyorum. Başkanlık sistemini filan da desteklemiyorum. Yurtsever ve milliyetçi bir siyasi yönetim olmasını arzu ettiğim içinde MHP ve CHP arasında bir koalisyon olmasını istiyorum. Türkiye'nin kurtuluşu için en önemli reçete budur.

“HDP barajı aşar”

Yılmaz Oktay: 
Seçimlerde belirleyici olan HDP'nin alacağı oy oranı olur. HDP barajı aşarsa bana göre AKP zorlanır. Aşamazsa AKP için rahat bir ortam oluşur. Ancak tahmin ediyorum ki HDP bu seçimlerde barajı aşacaktır. Bana gelirsek, ben oyumu CHP'ye vermeyi düşünüyorum. Kılıçdaroğlu'nun çalışkanlığı, namuslu kişiliği ve karakterine inanıyor ve de güveniyorum. Erdoğan'ın her fırsatta söylediği 400 vekilin de mümkün olmadığına inanıyorum. 

“Gelecekten umudum yok”

Osman Fethi: 
Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamdan bir hayli rahatsız olan bir insanım. Hiçbir ortam beni memnun etmiyor. Ne siyaset ne ekonomi ne de diğer şeyler düzgün işlemiyor. Sisteme inanmayan ve güvenmeyen bir insan olarak da sandığa gitmeyi düşünmüyorum. Belki baraj altında kalmasın diye son dakika da bir karar değişikliği yapıp HDP'ye oy verebilirim ama onun dışında gerçekten geleceğe dair hiçbir umudum kalmadı. Ne olursa olsun, benim için fark etmez. 

“Erdoğan miting yapmamalı”

İdris Demir: 
AK Parti'nin hizmet ve politikalarını beğenen bir insan olarak yine oyumu AK Parti'ye vereceğim. Herkes için güzel ve yerinde çalışmalar yaparak, benim takdirimi zaten kazanıyorlar. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarafsız olmasını tercih ederim. Makamından ötürü partili bir yönetici gibi siyaset yapmasını doğru bulmuyorum. O çok yanlış bir davranış. Yani ortalığa çıkıp, miting yapması, meydanlarda insanları toplaması yanlış bir durumdur. Ayrıca yolsuzluk yapanlarında artık çıkıp hesap vermesini istiyorum. 

“CHP ve HDP koalisyonu olur”

İlhami Doluel: 
Oyumu CHP'ye vermeyi düşünüyorum. CHP'nin sosyal demokrat kimliğine ve politikalarına Türkiye'nin fazlasıyla ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Artık değişim olmalı ve AKP gitmeli. Çünkü toplum da ülkede epeyce gerildi. O yüzden CHP'yi tercih edeceğim. Bununla beraber başkanlık sistemini de istemiyorum. Başkanlık sisteminin önüne geçebilmek içinde parlamento da CHP ve HDP'nin koalisyonu olur diye tahmin ediyorum. MHP, sağ kökenli bir parti olduğu için bana güven vermiyor. 

“400 dediler 330'a düştüler”

Lütfi Akköz: 
Bu seçimlerde belirleyici olan şey AKP'nin toplumu germesi olur. Artık millet olarak bıktık. Her gün kavga her gün dövüş, yeter diyoruz. Huzur bulmak, sakin bir şekilde yaşamak istiyoruz. O yüzden durum ciddi noktada önem taşıyor. Erdoğan'ın başkan filan olmasını da istemiyorum. 400 dediler şimdi mesela 330'a kadar düştüler. Yani yolları kapalı. Ben sandığa gidip oyumu CHP'ye vereceğim. HDP'nin de barajı geçebileceğine inanıyorum. Bu şekilde AKP baya zorlanacaktır. 

“AKP'ye oy verdim pişman oldum”

Zeynel Çelenoğlu:

Daha önceki seçimlerin hepsinde AKP'ye oy vermiş bir insanım. Hatta daha da ileri gidip Avcılar'ın çeşitli mahallelerinde AKP'nin sorumluluğunu yaptım. Orada gördüm ki her zaman fakirden çalıp, zengine veriyorlar. Halkın durumu perişan. O nedenle artık AKP'ye oy vermeyi düşünmüyorum. Bu seçimlerde oyumu CHP'ye vereceğim. CHP ile MHP'nin koalisyon yapmasını ve AKP iktidarının sona ermesini istiyorum. 

“Özgürce konuşamıyorum ki”

Murat Saraç: 
Genel seçimler Türkiye için inşallah hayırlı uğurlu olur. Ben seçimlerde oyumu MHP'ye vermeyi düşünüyorum. Artık sıkıldık hatta illalah edecek noktaya geldik. Ama maalesef Türkiye'de özgür bir ortam yok. Bakın özgürce konuşamıyorum ki, derdimi güzel güzel anlatayım. Herkes kendi çıkarlarını düşündüğü için kara düzen devam ediyoruz, AKP'den beslenen milyonlarca çıkarcı yüzünden memleket böyle bir zulme maruz kalıyor. 

“AKP tek başına iktidar olur”

Selahattin Çetin:
Türkiye'de her şey böyle gelmiş, böyle gider düzenine bağımlı ilerliyor. Doğru dürüst bir seçim olduğuna bile inanmıyorum. Şahsen ben sandığa gittiğimde oyumu CHP'ye vereceğim. CHP'ye oy vermeme rağmen değişen herhangi bir şey olacağını düşünmüyorum. Yine AKP maalesef tek başına iktidar olur. Yıllarca milleti din üzerinden kullanıp, kandırdılar yine başarılı bir şekilde kandırmaya insanların dini duygularını istismar edip kazanmaya devam edeceklerdir. 

“On sıfır önde başlıyorlar”

Sadullah Kıran:

Oyumu CHP'ye vermeyi düşünüyorum. Ama bende herhangi bir şeyin değişebileceğine inanmıyorum. AKP sonuç olarak her şeyi kendi tekeline almış. Medyaya bakın, gazeteler, televizyonlar hepsi AKP'nin emrinde. En iyi propagandayı onlar yapıyor. Çünkü bir dünya yandaşları bir dünya da nasıl kazandıklarından emin olmadığımız paraları var.  O yüzden bunlar her seçime on sıfır önde başlıyorlar. Ama her şeye rağmen HDP'nin barajı geçeceğini düşünüyorum. BBP ve SP zayıf bir ittifak ama bir sürpriz yaparlar da barajı geçerlerse AKP onlarla koalisyon yapar.

“HDP'yi tercih edebilirim”

Hasan Kale: 
Seçimlerde oyumu CHP'ye vermeyi düşünüyorum. Ancak başkanlık sisteminin gelmemesi için gidip oyumu HDP'ye de verebilirim. Sonuç olarak ikisi de sol partiler. İnşallah ikisi de barajı geçer ve koalisyon yaparlar. Çünkü AKP'nin daha fazla iktidarda kalmasının memleket için hayırlı bir şey olacağını hiç mi hiç düşünmüyorum. Zaten AKP bu seçimlerde çoğunluğun oyunu alamayacaktır. Buna inancım tam. 

“Demirtaş zirveyi hak ediyor”

Ferhat Kızgın:
 
Selahattin Demirtaş en beğendiğim liderler arasında geliyor. Genç, esprili, başarılı, sağduyulu, bağırmıyor, hakaret etmiyor. Yani oyu hak ediyor. O yüzden Demirtaş için oyumu HDP'ye vereceğim. Eğer Kürt halkı da onu desteklerse barajı çok rahat geçebileceğine inanıyorum. Bir üniversite öğrencisi olarak Türkiye'nin daha çağdaş daha güzel bir ülke olmasını isitorum. Ayrımdan, kavgadan uzak bir ülke olmasını istiyorum. Başkanlık sisteminin gelmesini de kesinlikle istemiyorum. O yüzden HDP diyorum o yüzden Demirtaş diyorum. 

“Filler tepişir çimenler ezilir”

Serdar Beşiktaş: 
Oy vermeyi düşünmüyorum. AKP'nin kazanacağı zaten aşikar. Oy versek ne olacak. Sonuç ne olursa olsun kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin, vatandaşın kaderi değişmez. Yani filler tepişir, çimenler ezilir misali olan bize olur. Belki baraj altında kalmasın diye HDP'ye oy veririz. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.