buy Instagram followers 


Sadece teşvik yeterli değil

Söyleşi köşemizin bu haftaki konuğu İstanbul Turizm Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram oldu.

Sadece teşvik yeterli değil

Söyleşi köşemizin bu haftaki konuğu İstanbul Turizm Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram oldu. Türkiye’de turizm denilince sadece deniz, güneş ve kültürel geziler akla gelmiyor. Turistlerin yaşadığı sıkıntılarla da anılan bir ülkeyiz. Kimi zaman bir taksicinin dolandırdığı turist ülkenin gündemine düşebiliyor. Bunlar yetmezmiş gibi özellikle geçen sene ve geçtiğimiz aylarda yaşadığımız terör olayları ve Rusya ile yaşanılan kriz de turizmi vuran olaylar arasında yer aldı. Bunlar olurken turizmcilerin de çare arayışları sürüyor. Bu anlamda ülkemizin turizmine katkı veren derneklerden bir tanesi TUSAD olarak karşımıza çıkıyor. TUSAD Başkanı Hasan Bayram TUSAD’ın varoluş amacını “Ülkemize gelen turistlerin yaşayabileceği sıkıntıları çözmek adına çalışıyoruz ve ülke turizmine değer katmak için varız” sözleri ile anlatıyor.  Bizde TUSAD’ı ve ülkenin turizmine olan katkısını Hasan Bayram’a sorduk.
TUSAD olarak turizme değer katmak için yola çıktığınızı ve sorunlara çözüm aramaya çalıştığınızı söylüyorsunuz. Derneği kurmaya nasıl karar verdiniz?
Ortadoğu'dan gelen Arap vatandaşların sayısı artınca ister istemez bazı sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunların çözümü ve bu çözümlerin daha hızlı ortaya çıkması için seyahat acentelerinin bireysel değil de toplu olarak bir dernek adına bunları ilgili birimlere aktarmak, ilgili birimlerle işbirliği yapmaktan dolayı böyle bir fikir doğdu, buradan yola çıktık.
Geçtiğimiz sene ve bu senenin başında turizm sıkıntılıydı. Bu sene bu sıkıntılar aşıldı mı? Siz bu sıkıntıların aşılması için ne gibi destekler verdiniz?
Türkiye bir turizm ülkesi ama insanlarımız farkında değiller. Türkiye'de Antalya ve Bursa ilimizin vatandaşları turizm sektörüne ve turistlere karşı daha duyarlı. Fakat İstanbul başta olmak üzere diğer büyükşehirlerdeki insanlarımız turistlere karşı o derece duyarlı değil. Hemen hemen belli dönemlerde turistlere sıkıntı yaşatıyor. Bir dönem Rus, Avrupalı, bir dönem de Araplar'a sıkıntılar yaşattılar. Biz Araplar ve Ortadoğu turizminin içinde olduğumuz için çok ciddi çalışmalar yaptık. Özellikle seyahat acentesi sahipleriyle işbirliği yaparak turistleri taşıyan şoför ve kaptanları belli başlı eğitimlerden geçirdik. Her ne kadar seyahat acentesi sahibi turisti Türkiye’ye getiriyorsa da özellikle turistlerle gece gündüz birlikte olan, turistlerle iletişime geçip onların ulaşımını sağlayan şoförlerdir. Onun için şoförler bizim için çok değerlidir. Onların her türlü sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Çünkü özellikle Ortadoğu’dan zengin körfez ülkelerinden gelen turistler kendi ülkelerinde de özellikle kendi işleri için yanında çalıştırdıkları yöneticilerine de işlerini yaptırdıkları için burada da aynı kültürü devam ettirmek istiyorlar. Onun için burada genelde şoförlü araç kiralaması yapıyorlar. Şoförlü araç kiralaması yaptıkları zaman da şoföre güvenmek zorundadırlar. Bizim piyasamızdaki şoförler de güvenilirdir. Turizm işinden para kazanmak isteyen esnafta bazen bilgi eksikliği oluyor, onları da biz gideriyoruz. Birlikte iş birliği yapmaya devam ediyoruz.
Turizmde kime ne görev düşüyor? Bu saydıklarınız haricinde başka hizmetleriniz var mı?
İnsanlarımız iyi niyetli ama, bilgi eksikliği çok. Bir işyeri açarken çok şeyi araştırmıyor, bilmiyor. Özellikle denetimlerde şoför aslında işi biliyor ama kalkıp evraklara bakmıyor. Bir turizm firması hangi ülkeye yöneliyorsa o ülkenin kültürünü öğrenmesi lazım. Yanında yabancı dil bilen bu işin profesyoneli olan kişileri çalıştırması lazım. Onun haricinde profesyonel destek alması lazım. Biz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu hizmet karşılığı herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Bir restoran, lokanta ev turizmden faydalanmak istiyorsa biz onlara TUSAD olarak ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Mekânında menüsünü nasıl yapması gerekiyor, misafirlerini nasıl ağırlayıp uğurlaması gerekiyor, menü çeşitlerini neye göre yapması gerekiyor bu konularda yardımcı oluyoruz. 
Derneğiniz daha çok Ortadoğu ülkeleri ve Arap turistlerle çalışan firmalarla çalışıyor. Turizm firmaları için önerileriniz var mı?
Ortadoğulu Arap turistlerin sevdiği üç madde vardır. 1.’si güzel yemek, 2.'si Türk Lokumu ve diğer lezzetler, 3.'sü yeşili ve suyu olan yerleri gezmek. Arap turistlerin yüzde 85'i bunun için ülkemize geliyor. Araplar suyu ve yeşili görünce, iyi bir restoranda uygun fiyata yemek yediklerinde mutlu olurlar. Yani turizmle uğraşan kişi hangi ülke vatandaşının neye yönelimi olduğunu bilmesi gerekiyor. Bizim sektörümüzde seyahat acentelerimizin Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri'nden gelen Arapların yüzde 85'i teknolojik olarak çok iyi durumdalar. Bir mekândan memnun kalıyorlarsa dostlarına Snapchat, Instagram gibi uygulamalar başta olmak üzere sosyal medya hesaplarından o mekânları tavsiye ediyor. Ülkemizde işini dürüstlükle yapan insanlarımız Arap turistlerden ciddi manada bir turizm geliri elde edebilir.
Geçen günlere göre turistlerin Türkiye'ye bakış açısında bir değişim var mı? Özellikle yaşanan terör  olayları  gündemdeyken.
Ortadoğu açısından duruma baktığımızda burada yaşayan ülke vatandaşlarının bombalardan korkmadığını söyleyebilirim. Siyasi bir kriz olmadıkça hiçbir şekilde ülkemiz bu olaylardan etkilenmez. İnsanlarda elbette bir korku vardır ama Ortadoğu insanı inançları gereği ecel geldiğinde o bomba orada patlamasa bile başka yerde patlayabilir diyerek, ölüm Allah'tan diyerek geliyorlar. Tabii ki güvenlik önemli ama patlatılan bombaların art niyetle ve hain şer odakları tarafından patlatıldığını, aslında bu bombaların özellikle sayın cumhurbaşkanımızı hedef aldığını, Türkiye'nin İslam birliğini koordine edeceği için hedef aldığını ve Arapların da; biz inadına geliriz, inadına Türkiye'yi, cumhurbaşkanını savunuruz gibi ciddi şekilde çıkışları var. Ama siyaset bizi etkiliyor. Bir ülkede siyasi kriz çıktığı zaman krizin şekline göre bekleyeyim diye bir beklenti oluyor özellikle Arap turistlerde.
Siz daha çok Ortadoğu pazarına yönelmişsiniz. Avrupa pazarı için ne yapıyorsunuz? Onlar nasıl görüyor ülkemizi?
Avrupa pazarında bizim çok üyemiz yok. Avrupalılar etkilendi bu durumdan ama onlarda bombalardan değil ülkeler arası siyasi krizden etkilendiler. Çok büyük bir etkisi olmadı terörün. Terörün adresi ve vicdanı yok. Bugün Türkiye'de olursa yarın başka bir ülkede olabiliyor. Mesela İngiltere'ye bomba sokamıyorlar ama adam kamyonla yüzlerce insanı eziyor. Terör farklı yöntemlerle olabiliyor maalesef. Terör bütün insanlığın düşmanı olduğu için özellikle teröristlerin hedef aldığı ülkelere turistlerin daha çok sahip çıkması lazım.
Turizm özellikle turistik kesimlerde iş yapan esnafı da etkiliyor. İşler kötü gittiğinde onların düşüncesi ne oluyor? 
Esnaf turizm azaldığında öncelikle kendi hatalarını masaya yatırıyor. Benim zamanında şu eksiğim vardı diyor ve öncelikle hatayı kendisinde arıyor. Sonra ise dış mihrakların Türkiye'nin gelişmemesini istediğini düşünüyor. Birde milli bir turizm politikasının geliştirilmesi bekliyorlar.
Esnaf çuvaldızı önce kendine batırıyor anlaşılan. Esnafın bahsettiği bu milli turizm politikası sizce nasıl olmalı?
Bu benim de düşüncelerimden biri. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) turizmle ilgili müfredatlarında biraz daha geniş yer ayırması lazım. Belediyelerimizin turizmle ilgili ciddi bir şekilde çalışmaları olması lazım. Milli turizm politikamızın oluşturulması lazım. 
Kimi örneklerde yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistlerinde yeterince bilgilendirilmediğine şahit oluyoruz…
Ülkemize gelen turistlerin ciddi bir şekilde rehbere ihtiyacı var. Bu yerli turist için de böyle. İnsanlar nereye gideyim diye soruyor yoldaki vatandaşa ama çoğu insanımız cevap vermek istemiyor. Bununla ilgili biz Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışmalar yapıyoruz ama bu çalışmalar yeterli değil. Sivil Toplum Kuruluşları'nın işin içine çekilmesi lazım. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının da bakanlık tarafından eğitim alması lazım. Ülkemize gelen bir turistin yanına rehber alma zorunluluğu var. Biz araçta rehber bulundurmak istemiyoruz diyen turistler çoğunlukta oluyor. Ama yasa gereği rehber bulundurmak zorunda. Yeterli sayıda rehber yok zaten. Rehberlerin mecburi olması lazım. Şehir içerisinde araba ile gezmek istiyorsa rehber zorunlu olmamalı. Turistler rehberin haricinde kendi gezmek istediğinde rehber istemiyor çoğunlukla bu durum böyle. Tarihi yerlerde rehber olabilir bana göre.
Turizme verilen teşvikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Size göre bu teşvikler nasıl  sağlanmalı?
Şu andaki teşvikler çok etkili değil. Charter uçakları için uygulanan bir teşvik vardı. Uçak başına bir miktar verildi ama bana göre yeterli değil. Türkiye'de seyahat acentesi açmak kolay. Ama önemli olan o seyahat acentesi açıldığında takip edebilmek. Ülkemize en çok turist getirenden az turist getirene doğru acentelere teşvikler verilebilir. Bugün yılda 10 milyon dolar getiren acente ile ondan çok az getirisi olan acente arasında verilen teşviklerde birlik olmaması lazım. Bunun için yeni bir düzenleme yapabilir. Acenteleri teşvik ederken yıllık 5 milyon dolarlık bir turist getirmişsen ülkeme ben senin SGK primini yüzde 10 indiririm, senin şartlarını daha iyiye getirebilirim vergi avantajı sağlayabilirim denilmeli. 
Emeği fazla olanın hakkı da ona göre mi olmalı? 
Mesela Antalya'da 7 yıldızlı oteller var. Oradaki otellerin çoğu 49 yıllığına devletten arsası arazisi alınarak kiralanmış. Devletin ben sana araziyi verdim, ama burayı işleteceksin, kapatmayacaksın demesi lazım. Kapalı tuttuğu anda devlet ben buradan buranın kirasını alırım demeli. Acenteyi açmakla işin bitmemesi lazım. Devlet sen bu şirketi açtın ama faaliyeti yoksa bunun hesabını sorabilmeli. Turizm işi yapacak olan şahısların seyahat acentesi açtıktan sonra işini daha iyi yapabilmesi için devletin daha iyi limitler koyması lazım. X acentesi ülkeye çok turist getirmişse bir diğeri çok az katkı sağlamışsa çok katkı sağlayanın, yani ülkeye daha fazla hizmet edenin ayrıcalığı olması lazım.SSK Primi, vergi primi teşviki, fuar teşviki verilmeli.

BİRLİK OLMAMASI LAZIM

TUSAD Başkanı Hasan Bayram acentelere verilen teşvikler hakkında “Bugün yılda 10 milyon dolar getiren acente ile ondan çok az getirisi olan acente arasında verilen teşviklerde birlik olmaması lazım “dedi

Türkiye daha güvenilir bir yer 
Geçen seneye nazaran Türkiye daha rahat daha 
güvenilir. Son yaşanan kriz zaten bizimle alakalı değildi. Katar krizinin başlaması ile biraz turist sayısında azalma oldu, ama sonra aşıldı. Ülkemiz taraf olmadığını açıkladı. Her iki tarafa da yakın olduğumuz açıklandı. Arap ülkelerindeki vatandaşlar kendi ülkeleri arasında yaşanan olayın Türkiye'yi bağlamadığını biliyor.

Turizm firmalarına yol gösteriyoruz
Bizim derneğimizin kuruluş nedeni ülkemize gelen turistlerin yaşayabileceği sıkıntıları çözmek. Ülke turizmine değer katmak için varız. Onun dışında Kültür ve turizm Bakanlığı ve Türkiye seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’a turizm firmalarına yol göstererek yardımcı olmak için varız. Biz isteriz ki sorun olmasın ama sorunlar oluyor, bizde bu sorunların çözümü için çalışıyoruz ve elimizden geldiğince destek veriyoruz.

Çözüm aramaya devam edeceğiz
Dernek olarak bundan sonraki amaçlarınız nelerdir?
Ortadoğu ve Arap pazarında tanıtımlarımıza devam edeceğiz. Dernek olarak kurumlarla iş birliği yapmaya devam edeceğiz. Sorun olmamasını diliyoruz ama sorunlar olduğunda çözüm sağlamaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız turizmde ciddi çalışıyor. Komşunu al gel projesinde ciddi manada gurbetçi geldi. Ülkemizde daire alıp gelen turistlerde o manada kendi komşularını getirdi. Cumhurbaşkanımızın Arap ülkelerine her yaptığı ziyaretten sonra bizim turizm potansiyelimiz yüzde 20 artıyor. Avrupa’da da mutlaka yankı buluyordur.
Hayal ettiğiniz bir projeniz var mı?
Dışişleri bakanımız ziyaret ettiği iki ülke arasında diyalog kuruyor, sorunları gündeme getiriyor. Ama Kültür ve Turizm bakanımız turizmle ilgili ziyaretler yaparsa sorunlar yerine turizm gündeme gelecektir. Yurtdışındaki turizm bakanları da başka ülkelerin bakanları ile görüşme yapmıyor. Ama biz bir ilki başlatabiliriz. Buradan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sizin aracılığınızla bu düşüncelerimi iletmek 
isterim.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.