Ruhsal gelişim ve “iyilik-kötülük” kavramı


Hayati Kaya

Hayati Kaya

12 Ekim 2017, 07:11

Ruh, tam olarak vicdan değildir. Vicdan; din, toplum ve sizin beklentileriniz doğrultusunda yaratılmış esnekliği olmayan-değişebilirliği öngörülemeyen bir şartlandırılmışlık kalıbıdır. 
    Ruh, zihnin dışında farkındalıkla oluşturulan bir tanık, yani bilincin ta kendisidir. 
Farkındalık-ruhsal gelişim süreçlere, deneyimlere tabidir. 
Bu nedenle kendini belli kalıplar içine hapseden bir insan ruhsal ya da düşünsel gelişim sergileyemez. Ruhsal gelişim, tam olarak özgür bir aklın eseridir. Diğerlerinin-şeylerin etkisinden uzaklaşmadan bir insanın kendini bilmesi-uyanması mümkün değildir. 
Ruhsal gelişim yolunda ilerlemek isteyen birinin kalıbı, karakteri, vicdanı olamaz. 
Kişi, toplumsal kavramları kendi deneyimleriyle keşfeder. Anlamları ise anlamsızlaştırır. 
Anlamsızlaştırılan anlamda duygu yoktur tanık vardır. Kişi, ayıp, günah, namus, ahlak gibi en uç görülebilecek kavramları deneyimleyebilir. 
Çünkü idrak; derinden kavramaktır. Kendini bilmek isteyen birinin ayıbı, günahı ya da kötülüğü olabilir olmalıdır. Ancak özgür bir zihin iyiyi-kötüyü ayırt edebilir. 
Kötünün ne olduğunu deneyimlemeyen birisinin, iyinin neden "iyi" olduğunu anlaması kabil olabilir mi? 
Hayır olamaz. Olursa da kalıplaşmış bir düşünce şeklidir ki bu durumda ilahi hakikatlere tam olarak vakıf olunamaz. 
Çünkü hakikat aleminde iyi yoktur, kötü yoktur; anlam yoktur. Bir yolcu yolculuğunun başlarında bir çok günah işleyebilir de. 
Eğer ki yolcuysa, eğer ki özgürlük yolunda yürüyorsa deneyim günaha-hataya da açıktır. Ruh, yolcunun nereye gittiğini bildiği için insanın kendini suçlamasına gerek yoktur. Sadece hatanın farkına varılmalıdır. Ruh affedicidir. 
Müslümanlıkta Allahın isimleri arasında en az otuza yakını onun bağışlayıcı olduğuna atıfta bulunur. Ve öyledir de. 
 Sözün özü, yola sınırlandırılmış beyinle çıkılmaz. Yol, "özgürlük, kendini bilme" yoludur. Bilinç ise her an daha iyiye yönelik değişebilirliği yüksek bir tür karakter kavramıdır. Peki hakikat aleminde "iyi-kötü" yoksa neden yolculuğumuz iyiye yönelik olmalı? Çünkü, hakikat alemine sadece "olumlu" bir enerji frekansıyla uyumlanabiliyoruz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.