"Cep telefonları çocukların performansını yüzde 30 düşürüyor"

Uzman Psikolog Dr. Fatih Kalkınç, yapılan ilmi araştırmalarda cep telefonlarının, çocukların performansını yüzde 30 düşürdüğünü ortaya çıkarttığını belirtti. Dr. Kalkınç, mümkün olsa çocukların 18 yaşına kadar cep telefonlarından...

"Cep telefonları çocukların performansını yüzde 30 düşürüyor"

Uzman Psikolog Dr. Fatih Kalkınç, yapılan ilmi araştırmalarda cep telefonlarının, çocukların performansını yüzde 30 düşürdüğünü ortaya çıkarttığını belirtti. Dr. Kalkınç, mümkün olsa çocukların 18 yaşına kadar cep telefonlarından uzak tutulmasının başarılarını artıracağını ifade etti.

'ÇOCUKLARINIZI DERS ÇALIŞIRKEN VEYA YATARKEN CEP TELEFONU ORTAMINDAN UZAK TUTUN'

Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şubesi tarafından 'Bağımsız Birey Sağlıklı Toplum' projesi kapsamında 'Okul Evde Başlar' kitabıyla tanınan Dr. Fatih Kalkınç'ı üyeleriyle buluşturdu. 'Pozitif Düşüncenin Çocuğun Başarısına Etkisi ve Teknolojinin Bilinçli Kullanılması' konulu seminere öğretmenlerden yoğun katılım oldu. Konuşmasında çocukların başarısını artıran ve azaltan konulara dikkat çeken Dr. Kalkınç, televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarının çocuklar üzerindeki zararlarına dikkat çekti.

Kalkınç, “Çocuklarınızı ders çalışırken veya yatarken cep telefonu ortamından uzak tutun. Yapılan ilmi araştırmalarda cep telefonlarının çocuklarımızın performansını yüzde 30 düşürdüğü tespit edilmiştir. Mümkünse 18 yaşına kadar cep telefonları kullanılmaması gerekir." dedi.

“ÇOCUK NE DÜŞÜNCE İLE YATARSA SABAH ONUNLA KALKAR”

Televizyon izleme ve bilgisayar kullanma konularına da değinen Kalkınç, öğrencilerin akşam hangi durumla yatarlarsa, sabah da o düşünceyle kalkacağını ifade etti. Bundan dolayı öğrencilerin yatmadan önce zihni olumsuz anlamda meşgul edecek etkinliklere fazla zaman ayırmaması gerektiğini belirten Dr. Kalkınç, “Öğrencilerin, bu tür alışkanlıklardan vazgeçip mutlaka okuma alışkanlığı kazanarak bu tür iletişim araçlarına harcadıkları zamanı okuma alışkanlığına dönüştürmeleri gerekir. Çocuklarımızın bu tür kötü alışkanlıklardan vazgeçmelerinin ve başarıyı yakalamalarının yolu ise aile içi iletişimden geçiyor. Onlarla yakın temas kurup iletişim sağlarsak, çocuklarımızla onların hep olumlu yönlerini konuşursak ve onlara sorumluluklar yüklersek, özgüvenleri artacak ve çocuklarımızın başarılı olma yolunda onlara büyük bir katkı sağlayacaktır." tavsiyesinde bulundu.

“OLUMSUZ SÖYLEMLE ÇOCUKLARI NEGATİF ETKİLEMEYİN”

Olumsuz söylem ve davranışların çocuk ve öğrenciler üzerinde negatif etki oluşturduğunun altını çizen Kalkınç, bu konuda öğretmenlere büyük görevler düştüğünü ifade etti. Kalkınç, "Olumlu sözcük ve pozitif düşüncelerle başarının önündeki engelleri kaldırmak mümkündür." dedi.

Seminer sırasında dinleyicilere sorular yöneltip, aldığı cevaplarla anekdotlar da anlatan Kalkınç, sahneye çağırdığı davetlilerle, sosyal hayatta yaşanan bazı olayları uygulamalı gösterdi.

“DEVLET MİLLET KAYNAŞMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Seminerden önce açılış konuşması yapan Aktif Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, sendika olarak kuruldukları günden bu yana Devlet, millet kaynaşmasını ve toplumsal barışı sağlayabilmek için çaba sarf ettiklerini belirtti. Çağın en büyük tehlikelerinden biri olan 'bağımlılıkla' mücadele adına böyle bir seminer düzenlediklerini ifade eden başkan Zor, "Aktif Eğitim Sen adında kocaman bir ailenin bireyi olmanın verdiği onurla, adıyla müsemma sendikamız sizlerden aldığı güç ve moralle durmuyor, durmayacak." diyerek katılımlarından doyalı üyelerine teşekkür etti.

Öğretmenler tarafından ilgiyle takip edilen seminer sonunda Aktif Eğitim-Sen Şube Başkanı Sefa Zor tarafından Dr. Fatih Kalkınç’a plaket takdim edilirken Kalkınç, daha sonra kitaplarını imzaladı.

Programda Aktif Eğitim-Sen genel Merkezi tarafından ülke genelinde yapılan 'Okula Can Veren Yılın Öğretmeni' yarışmasında Samsun birincisi seçilen Bafra Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Naim Okay'a plaket takdim edildi. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.