Cumartesi mesaisi dinlenme gaspı

Türk Tabipler Birliği Aile Hekimleri Kolu Başkanı Fethi Bozçalı, aile hekimlerinin cumartesi günleri nöbet tutmasını dinlenme hakkının gaspı olarak değerlendirdi. Cumartesi nöbetlerine gitmeyeceklerini belirten Bozçalı, “Bakanlık sözleşmemizi feshetmekle tehdit ediyor. Nöbete katılmadığı için işten atılan her 10 doktor için 45 bin kişi mağdur olur” dedi

Cumartesi mesaisi dinlenme gaspıAile hekimleri ile Sağlık Bakanlığı arasındaki sorunları Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) anlatan Fethi Bozçalı, en önemli sorunun cumartesi nöbetleri olduğunu belirtti. Bozçalı, “Sağlık Bakanlığı, acillerdeki yığılmayı önlemek için iki yıl önce aile hekimlerine, kamu hastanelerinin acillerinde nöbet yazdı. Birinci basamak olan aile hekimlerinin kendisi dışında ikinci basamak kamu hastanelerindeki acillerde çalışması istendi. Aile hekimlerinin acil gibi daha özelliği ve niteliği olan bir yerde çalışmasının doğru olmadığını düşündük. Bunu dinlenme hakkının da gaspı olarak düşündük. Kamu hastanelerindeki acil nöbetlerine gitmedik. Yasalar da bizi haklı buldu. Acil nöbetlerinden Sağlık Bakanlığı da vazgeçti” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı’nın, Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) cumartesi günleri nöbet tutma konusunda bir dayatmada bulunduğunu ifade eden Bozçalı, şöyle devam etti: ''Bunun da fazladan çalışma olduğunu söyledik. Zaten ASM'lerde haftanın 5 günü 40 saat çalışıyoruz. Zaten Cumartesi günleri aile hekimlerini ihtiyaç yok. Son bir yıldır ihtiyacın olmadığını görüyoruz. Kısmen açılan ASM'lere müracaatın doğru dürüst olmadığını da görüyoruz. Bizler, Türk Tabipleri Birliği, Aile Hekimleri Derneği ve sendikalar olarak Cumartesi nöbetlerine karşı çıktık. Cumartesi nöbetlerine gitmeyince Sağlık Bakanlığı da nöbete gitmeyen aile hekimine soruşturma açtı ve ceza puanları vermeye başladı. Kamuoyu bilmeyebilir ama ASM'lerde hekimler performansa dayalı sözleşmeli çalışıyor. 2 yıllık sözleşme döneminde eğer 100 ceza puanı alırlarsa sözleşmesi fesih ediliyordu. Sonuç itibariyle işten atılmış oluyor.''

Ceza puanları
Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeyi feshetme tehdidi ile hekimleri korkutmaya çalıştığını kaydeden Bozçalı, ''Ocak ayında ceza puanları gelmeye başladı. Cumartesi günü nöbete gitmeyene 5 ceza puanı veriliyordu. Nisan ayı itibariyle bu ceza puanları her gitmediğiniz gün için 20 ceza puanına çıkardılar. Yani siz 5 kez nöbete gitmediğiniz zaman sözleşmeniz otomatik olarak feshediliyor'' şeklinde konuştu.

Hukuki mücadele zaman çalıyor
Sağlık Bakanlığı’nın cumartesi nöbetlerini dayattığını vurgulayan Bozçalı, ''Bizler de direnişimize devam ettik. Nihayetinde sözleşme fesihleri gündeme geldi. Mesela İstanbul'da ASM'lerde çalışanların yarısından fazlası nöbetlere gitmiyor. Dolayısıyla ya herkesin işine son vereceklerdi ya da bu direnişi kırmak için 100 ceza puanını 200'e çıkararak bu işi sürüncemede bırakacaklardı. Hem aile hekimleri hem de Sağlık Bakanlığı çıkmaz noktada'' ifadesini kullandı.Günlerinin bir kısmının hukuki mücadeleyle geçtiğini belirten Bozçalı, ''Yaptığımız dilekçeler, savunmalar, avukatlarla görüşmeler… Mahkemelere de gitmek zorunda kalıyoruz” dedi.

Gitmeyeceğiz
ASM'lerde çalışan hekimlerin, ebelerin ve hemşirelerin 200 ceza puanına rağmen cumartesi nöbetlerine gitmeyeceğini vurgulayan Bozçalı, ''Çünkü bizler 5 gün boyunca bu hizmeti sunuyoruz. İhtiyaçları gideriyoruz. Cumartesi veya pazar günü ek olarak çalışmak, bizim çalışma haklarımızın gaspı anlamına geliyor. Yeterli dinlenme hakkımızın gaspı anlamına geliyor. Dolayısıyla bizler bu hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz'' şeklinde konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.