Hücrelerinizdeki sır perdesini aralayın!

Herkesin yaşam tarzı farklıdır. Bu farklılıklar da kişiden kişiye değişen bir sağlık profili yaratıyor. Peki sağlık profilinizin detaylarını öğrenmek ister misiniz? Hemobiyografik kan testiyle sağlığınız için risk faktörlerini belirlemek mümkün.

Hücrelerinizdeki sır perdesini aralayın!
03 Kasım 2015 Salı 09:49

Genç yaşınızda hastalıklardan bunaldıysanız dikkat kesilin. Bazı çalışmalar insan vücudunun ömrünün 120 yıl civarında olduğunu söylüyor. Bu konuda çarpıcı başka bir araştırma ise, 100 yıl önce insan ömrünün ortalama 50 yıl olduğunu ve hastalıkla geçen yılların sayısının bir ya da iki olduğunu ortaya koyuyor. TÜİK’in 2012 verilerine göre, bugün Türkiye’de ortalama yaşam süresi 75 ve adı konmuş hastalıklarla geçen yılların buna oranı yüzde 10. Hastalıkların bu kadar artmış olması, tedavi yöntemleri kadar analiz metotlarının da gelişmesini sağlıyor. Bunlardan biri de sağlığı hücresel düzeyde inceleyen hemobiyografik canlı ve kuru analizi. ABD ve İngiltere’de giderek yaygınlaşmaya başlayan bu yeni nesil analiz modeline dair Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır önemli açıklamalar yaptı. Hepimiz doğallıktan uzaklaşıp, uyku gibi vücudun temel döngülerine ihanet ettikçe hızla yıpranıyoruz. Gençken ne kadar sağlıklı olursak olalım, belli bir yaşa geldiğimizde birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Birçoğumuzun buna verdiği tepkiyse sinyalleri duymazlıktan gelmek oluyor. Enfeksiyonu antibiyotiklerle, ağrıları ağrı kesicilerle baskılıyoruz. Çakır’a göre, sağlık sorunları yaşlanmanın değil, vücuda dikkat etmemenin olağan sonuçları.

Yeni nesil kan analizi
Normal şartlarda sağlığınızla ilgili birtakım şikayetleriniz olur ve sürdüğünde doktora görünürsünüz. Doktorunuz gerekli testleri yaptırmanızı ister, test sonuçlarındaki sayıları ve referans aralıklarını baz alarak size hastalığınızın ne olduğunu söyler. Hemobiyografik kan analizindeyse durum biraz daha farklı oluyor. Ortaya sayısal hiçbir veri çıkmıyor. Spesifik bir organınız değil, kan hücreleriniz inceleniyor. Kan hücreleri vücudun bir aynası gibidir. Onların fonksiyonları ideal bir şekilde yerine getirmesiyle diğer hücreler de sağlıklı bir şekilde beslenebiliyor. Çakır, “Beslenme şekliniz veya soluduğunuz oksijen bile hücresel düzeyde bir moleküle indirgeniyor. O moleküller de hücresel metabolizma denilen hücrelerinizdeki tüm yapım ve yıkım olaylarını etkiliyor” diyor. Haliyle ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız olduğunuzu hücrelerinizden öğrenmek mümkün. Örneğin düzenli egzersiz yapıyor ve besleniyorsunuz ama uyku problemi yaşıyorsunuz. Bunun izlerine hücresel düzeyde rastlanabiliyor. Bu da bizi, vücudun temeline ve hastalıkların ilk işaretlerine götürüyor.

İpucu veriyor
Hücresel düzeye bakıldığı için doğal olarak belirli bir hastalık ismi telaffuz edilmiyor. Çakır, “Vücut sistemlerinize, bedeninizdeki sululuk oranına veya toksin birikimi olup olmadığına bakılarak bütünsel bir değerlendirme yapılıyor. Vücudunuzdaki genel aksaklıklara dair ipuçları yakalanı-yor” diyor. Bağırsaklar, sindirim sistemi, safra sistemi veya ciltle ilgili sorunlar olup olmadığına, ileriye yönelik risklerinize ve almanız gereken tedbirlere bakılıyor. Hemobiyografik canlı ve kuru kan testi ile hücresel düzeyde susuzluk, hücrelerdeki oksijen oranı, hücre zarı yapısı (vücutta hastalık oluşumu adına kilit bir öneme sahip), omega-3 eksikliği, demir eksikliği, mineral ve vitamin eksikliği, toksik madde birikimi, organların çalışma sistemleriyle ilgili (örneğin sindirim sisteminin nasıl çalıştığı), beslenme düzeni (protein ağırlıklı mı, karbonhidrat ağırlıklı mı beslendiğiniz), bağırsak hareketleri, nefes darlığı, çabuk yorulup yorulmadığınız veya uykularınızın dinlendirici olup olmadığı görülebiliyor. Alkali Vücudun Sırları adlı kitabın yazarı Emin Akın Çakır, asistanlığından beri hep “Nasıl sağlıklı oluruz?” sorusunu araştırmış. Bu bütünsel bakışın, hemobiyografik kan testiyle vücut bulduğunu söyleyebiliriz. Çakır’ın kurduğu Alkali Life Center’a gelen danışanlar hemobiyografik kan testine alınıyor. Kişinin vücudunda neler olup bittiğive yaşam alışkanlıkları mercek altına alınıyor. Çakır, rutin alışkanlıkları ve beslenme tarzını dönüştürmeye yönelik olarak, iki veya üç aylık kişiye özel programlar hazırlıyor ve uygulamaya koyuyor.

Hastalıkları önceden engellemek mümkün

Laboratuvar testlerinde elde edilen bilgiler sayısaldır, normal aralıkta ya da değildir. Örneğin, karaciğer enzimleriniz yüksekse, o hücreler parçalanıp kana geçer ve basit bir kan testiyle bu görülebilir. Ancak bu, karaciğerde çoktan bir harabiyet başladığı anlamına gelir ve sorun ancak ilerledikten sonra tespit edilebilir. Çakır, “Vücutta hastalıklar bir anda oluşmuyor. Önce hücresel düzeyde o fonksiyonlar bozuluyor” diyor. Bu yüzden hemobiyografik kan analizi önleyici tıp kapsamında ele alınıyor. Bedeninizin bugünü ve yarını konusunda size yol gösteriyor. Örneğin, bağırsak sisteminizde bir aksaklık tespit ediliyor ve bunun ileride sindirim sisteminde bir hastalığı tetikleyebileceği konusunda uyarıyor. Bir nevi hücre checkup’ı sayılabilecek bu yöntem, Çakır’ın deyimiyle vücut döngünüzü daha sağlıklı hale getirmenize yardımcı oluyor. Ne kadar az şikayet varken bu tedbirleri alırsanız, vücudunuz o kadar hızlı toparlıyor.

Test nasıl yapılıyor?
HEMOBİYOGRAFİK kan testi canlı ve kuru olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Canlı kan testi, parmak ucundan alınan bir damla kanın o anda, hiç bekletmeden, tüpe almadan veya herhangi bir işlemden geçirmeden özel bir mikroskopta bakılmasıyla gerçekleşiyor. Hücrelerin hareketleri, renkleri, birlikte nasıl durdukları değerlendirmeye alınıyor. Kuru kan testinde ise; yine parmak ucundan alınan kan, birkaç dakika kadar bekletildikten sonra preparat üzerine alınarak mikroskopta özel bir mercekle incelemeye alınıyor. Hareket halindeyken eksiklikleri ve normalden sapmaları olabilen hücreler, herhangi bir müdahaleye uğramadan belli bir modelde kuruyor. Bir nevi doğal halleriyle fotoğrafı çekilen hücrelerdeki en ufak bir bozukluk da böylece ortaya çıkmış oluyor. Her iki testten de farklı bilgiler elde ediliyor ve toplamda 30-40 dakikada tüm işlem tamamlanmış oluyor. Herhangi bir şikayetiniz olsa da olmasa da, bu testi yaptırdığınızda hayatınıza ve geleceğinize dair çok önemli bilgiler elde edebiliyorsunuz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.