Sağlıkta şiddete hayır

Sağlık Bakanlığı, sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin bir araştırma raporu yayımladı. Bu rapordaki rakamlara göre ayda 910, günde ortalama 30 sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor.

Sağlıkta şiddete hayır

Hemen hemen hergün haberlerde sıkça karşılaştığımız sağlıkta şiddet olayları gün geçtikçe artıyor. He yıl 14 Mart Tıp Haftası olarak kutlanıyor ve sağlıkçıların sorunları; maruz kaldıkları şiddet olaylarına dikkat çekiliyor. Konuyla ilgili bir basın topşantısı düzenleyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen, sağlık alanında karşılaşılan en önemli sorunun eşitsizlik ve ayrımcılık olduğunu söyledi. Dr. Demirdizen, “Pek çok araştırma gösteriyor ki sosyoekonomik eşitsizlik daha doğuştan ne kadar yaşayacağımızı, hangi hastalıklarla karşılaşacağımızı belirliyor” dedi ve şöyle devam etti: “Bazı sağlık hizmetleri özele devredildi. Özel sektör SGK ücretlerinin yüzde 200’üne kadar fark alıyor. Ayrıca tanımlanmamış ilave ücretler var. ‘Paran kadar sağlık’ olağan hale geldi. Bugün vatandaşın cebinden çıkan ücret 2002 yılındaki toplam sağlık harcamasına yaklaştı. TÜİK verilerine göre kişi başına cepten harcanan sağlık harcaması 170 doları buldu.”

Sürekli yorgun hissediyorlar
Hürriyet'in haberine göre, 2 bin 272’si doktor 4 bin 369 sağlık çalışanıyla yaptıkları anket çalışmasının doktorların gelecek için kaygılı olduğunu gösterdiğini anlatan Dr. Demirdizen, “1734 doktor emekli aylıklarının düşük olduğunu ifade etti. 849 doktor dinlenemediğini, sürekli yorgun hissettiğini ve iş yükünün çok ağır olduğunu söyledi. 778 meslektaşımız nitelikli hizmet sunamadığı için mutsuz. 740 doktor yıpranmaktan, 564’ü yöneticilerin adaletsiz, baskıcı ve kayırmacı olduğundan, 495’i mesleki doyumsuzluktan, 450’si şiddete uğramaktan ve iş ortamlarının güvenli olmamasından şikâyetçi” dedi. Aynı araştırmaya göre 360 doktor iş güvencesinin bulunmaması, işten atılma-sürgün tehdidi hissetiğini, 271 doktor geçinemediğini, 258’i ise çalışma alanlarında iş barışı olmadığını söyledi.

Hizmet kalitesi düşüyor
TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, 3.5 yılda toplam 38 bin sağlık çalışanının şiddete uğradığını belirterek “Bu ayda 910, günde 30 şiddet bildirimi anlamına geliyor. Üstelik bunlar sadece bildirilenler. Bu rakamları “en az” bu kadar doktor şiddete uğruyor diye değerlendirmek gerekiyor” dedi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç de şunları söyledi: “'Çok hasta bak da nasıl bakarsan bak' anlayışı dayatılıyor. Hastalar hastane tanı alamadan dolaşıyor. Zorla çok hasta bakmak değil, her hastamıza ihtiyacı olan zamanı ayırarak çalışmak, işimizi yapmak istiyoruz.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.