SGK kapsamına alınmalı

“Türkiye'de az bilinen 'Neurofeedback' tedavisi ile insanların yüzde 74’ü sigarayı, yüzde 90’i uyuşturucuyu, yüzde 60’ı alkolü bırakıyor.” Bu açıklamayı yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Tanju Sürmeli, “Ancak bu tedavi yöntemi ucuz bir tedavi yöntemi değil. Daha fazla kişinin bağımlılıktan kurtulması için tedavinin SGK kapsamına alınması gerekir” dedi.

SGK kapsamına alınmalı
20 Eylül 2017 Çarşamba 14:55

Kişi farkında olmadığı vücut fonksiyonları hakkında bilgilendirilirse bunları kontrol edebilir ve hatta değiştirebilir. Bu tedavi günümüzün sorunlarından biri haline gelen bağımlılık tedavisinde kullanılan Neurofeedback yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'de bu tedaviyi hayata geçiren isimlerden bir tanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Tanju Sürmeli. Alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı nedeni ile beyinde hasar gören noktaların tespit edilip değiştirilmesi ile gerçekleşen Neurofeedback bilimsel klinik araştırmalar sonucu 3 önemli psikiyatrik tedavi yöntemi arasında sayılmakta. Harvard üniversitesinde çalışmalarını sürdüren Psikiyatri Uzmanı Dr. Tanju Sürmeli, ülkemizde de gündemden düşmeyen bağımlılık tedavisiyle ilgili son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bilinçaltına farkında olmadan alınan kayıtların, sorun olarak yaşadığımız her şeyin temelini oluşturabildiğini belirten Tanju Sürmeli, “Maddeye bağımlı hale gelen kişi değil, aslında beynimiz. Beyin kayıtları kişiye otomatik olarak sigarayı, alkolü ve uyuşturucuyu hatırlatıyor ve yönlenmesini sağlıyor. Beyindeki bu noktaların tespit edilip bağlantıların onarılmaması ve kayıtların değiştirilmemesi halinde tedaviler (ayakta, yatarak, psikoterapi ve ilaç tedavisi gibi) kesin sonuca götürmeyebiliyor. Madde bağımlılığı beyindeki bağlantı noktalarının düzeltip, kişiyi bağımlı kılan ve zarar veren kayıtların değiştirilmesini sağlayan ilaçsız Neu- rofeedback tedavi yöntemi ile genelde kalıcı olarak tedavi edilebiliyor” dedi.

Bağımlılık irade dışı bir durum
Tedavi sırasında kişinin bir davranışı tekrarlaması, hastaya ve ailesine başarısız hissettiriyor. Tekrarlamanın nedeni ise, beynin kullandığı maddeyi hatırlaması olduğunu söyleyen Sürmeli, Kişi iradesini kullanamadı ve sigaraya, alkole, uyuşturucuya tekrar başladı diye inanılıyor. 1930’lardan beri bu yaklaşım vardı. Ancak 1970’lerde yapılan araştırmalar, irade dışı sistemde yapılan beyin kayıtlarında sorun olduğunu söylüyor. Alkol, sigara, uyuşturucu maddeler beynin bilinçli olmayan yerlerinde kayıtlı. Yani beyindeki kayıtlar ve doğru kayıt yapabilmek çok önemli. Kişi değil beyin unutmuyor. Madde bir kez denendiği zaman beyin onu kaydediyor. Aile ve çevre kişiye iradesini kullanması konusunda baskı yapıyor ancak bağımlılık irade dışı bir durum. Madde bağımlılığından kurtulmak için kişinin bilinçaltının hazır olması gerekiyor. Psikiyatrik ilaçlar beyindeki elektrik akımını düzeltemiyor. Beyindeki kimyasal olayları kişiye dışarıdan bir şeyler vererek çözmek zor” diye konuştu.

Başarı oranı çok yüksek
Uyguladıkları tedavi yönteminde başarı oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Sürmeli, “Beyindeki elektriksel devreler şartlı koşullanma yöntemi ile değiştirilebiliyor. Neurofeedback yöntemi ile hastaların yüzde 74’ü sigarayı, yüzde 90’i uyuşturucuyu, yüzde 60’ı alkolü bırakıyor. Beyindeki hatalı merkezler normale dönüştürülüyor. Terapi ve ilaçlar uyuşturucuda yüzde 10 başarılı. İlaç tedavisi başarısız olunca aile kişiyi suçlayarak iradesiz olduğunu söylüyor. Kişi hastaneye yatıyor, yine de bırakamıyor. Ve artık ne yaparsa yapsın bağımlılıktan kurtulamayacağını düşünüyor. Beyin maddeyi kayıtladığı için, irade dışı istiyor. En önemli şey maddeyi unutmak ve neurofeedback yöntemi ile kişiye o maddeyi hatırlatmamak gerektiği öğretiliyor. Kişi bunu öğrendiğinde, madde bağımlılığından kurtuluyor. Ancak ilaçlarla bu öğretilemiyor. Tedavi 1-3 ay arasında sürüyor ve her seans yarım saat ya da 1 saat sürüyor” şeklinde konuştu.

Yöntemin başarısı değerlendirilmeli
Bağımlılık tedavisinde kullanılan yöntemin başarılı olduğunu ifade eden Sürmeli, "Bu yöntemde başarı varsa SGK kapsamına neden sokmuyor. Küba 1970'li yıllardan itibaren bu yöntemleri sağlık sigortası kapsamına aldı. İki kere SGK toplandı. 6 hoca istediler hepsi karşı çıktı. Ben dışarıda bağırıyorum bu yaptığınız yanlış diye. Ben de size bu konuları bilen hocaları bulacağım dedim. Onlardan bir tanesi Ankara'ya gitti diğerleri gitmedi. Büyük olasılıkla baskı yediler. 5'e 1 yine geçmedi. Bu aydan sonra yine çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sağlık Şurası'na girip daha sonra SGK'ye geçmesi için çalışacağız. Türk Psikiyatri  Derneği ile Türk Tabipler Derneği en fazla problemi yarattı. Sağlık Bakanlığı ile ilgili gelişmeler var" dedi.

Madde bağımlılığını beyninizden silin
Bağımlılığa neden olan temel sorunun beyindeki kayıt noktaları olduğunu ifade eden Sürmeli, "Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeyi hatırlatan beyindeki kayıtların tespiti ve silinmesi sonucu bağımlı kişi, hayatının sonuna kadar bu bilgiyi unutarak bu bağımlılığından kısa sürede, kalıcı olarak kurtulabiliyor" ifadelerini kullandı. UFUK ÇOBAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.