Sinirimizi bozmayın!

İstanbul Tabip Odası ile bazı sivil toplum kuruluşları Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yerleşkesi üzerine yapılan projeyle ilgili yaptı.

Sinirimizi bozmayın!

İstanbul Tabip Odası ile bazı sivil toplum kuruluşları Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yerleşkesi üzerine yapılan projeyle ilgili yaptı. Projeyi görmek istediklerini belirten sendika yöneticileri, 
yenileştirme maskesi altında ranta karşı olduklarını söyledi

Müezzinoğlu ‘yalan’ demişti
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin arazisinin satılacağı ve yerine AVM yapılacağı iddialarına cevap veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Yalanın neresini düzelteyim, yalana nasıl cevap vereyim. Öyle bir şey yok. Herhangi bir satma, satış, bu gibi bir şey ben ilk defa sizden duyuyorum" demişti. Meclise konu hakkında soru önergesi verildiği hatırlatılan Müezzinoğlu, "Öyle bir soru önergesi verildiyse de gerekli cevabını alır. Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin bizim tıp tarihimizde önemli bir yeri vardır. Tarihi gelecekte de önemli rol üstlenecektir. Onun ruhuna uygun olarak yarınlarda kamu-özel işbirliği ile yapılacak. Oradan bir satış anlamı çıkaran varsa o anlamın herhalde orada bir tedaviye ihtiyacı var" ifadelerini kullanmıştı.
İstanbul Tabipler Odası, Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yerleşkesi üzerinde yenileme amaçlı çeşitli projelerin tasarlandığı iddialarıyla ilgili basın toplantısı düzenlediCHP Milletvekili Eren Erdem'in 25 Ağustos tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin yerine alışveriş merkezi yapılacağı iddialarını meclis gündemine taşımasının ardından hastaneye ne olacağı merak konusu oldu. İstanbul Tabip Odası, bazı sivil toplum kuruluşları ve sendikalarla birlikte, Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yerleşkesi üzerine yenileme amaçlı çeşitli projelerin tasarlandığı iddialarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Prof. Dr. Reşit Tükel, İstanbul’da kamu-özel ortaklığıyla yapılan iki hastanenin ihalesini aynı şirketin aldığını belirtti.

Zarar verileceğini öngörüyoruz
Basın açıklamasını okuyan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bakırköy Şube Başkanı Nurhan Güngör, şimdiden yerleşkedeki ağaçların numaralandırmaya başlandığını söyledi. Yapılan görüşmeler toplantılar süreçle ilgili endişelerimizi gidermediği gibi daha da artırdığını aktaran Güngör, “2012 yılında sağlık tesislerinin kiralama karşılığı yaptırılmasıyla tesislerde hizmet alanlarının yenilenmesi işlem ihalesini Rönesans şirketinin almış olduğu anlaşıldı. Ağaçlara ve doğaya zarar vereceğini öngördüğümüz yenilenmenin kamu-özel ortaklıkla yapılacağı ifade edildi. Hastane alanında da valilik tarafından yeni binalar ekleneceği bilgisi alındı. Hastane arazisinden ne kadarından feragat edileceği, aynı arazide yer alan Lepra Hastanesi ve Bakırköy Kadın Çocuk Cezaevi alanına bu inşaatlar karşılığında meşhur Rönesans inşaat firmasının AVM, rezidans yada otel yapıp yapmayacağı burada nasıl bir rant edildiği bilgisine tam olarak ulaşılamadı” diye konuştu. 

Yenileşmeye değil, ranta karşıyız 
Yenileşmeye karşı olmadıklarını dile getirilen açıklamada, “Yenileşmeye, iyileşmeye değil, bu maske adı altında rant kazanılmasına, kaynayıp buharlaşmasına karşıyız. İsteğimiz bir değişim gerçekleşecekse bunun hem mimari hem de fonksiyonel bir projesinin olması, hastanemizin devlet eliyle genel bütçeye uygun planlama, programlama kamu bütçesine zarar sokmadan şeffaf bir şekilde tartışılmasıdır” ifadeleri kullanıldı. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nden Mürsel Selçuk da mimarların planlama yaparken önce ağaçların nerede olduğunu belirlediklerini ve planlarını buna göre yaptıklarını hatırlattı. Selçuk, “Orada bir kelebek şeklinde bir proje yapıldığı söyleniyor. Bu demektir ki proje önceden hazırlanmış hangi ağaçların kesileceği işaretlenmeye başlanmıştır” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına değinen Nöro-Psikiyatri Derneği’nden Betül Yalçıner, “Projeyi görmek istiyoruz. Ne yapmak istiyorlarsa açıklasınlar. Öyle ‘AVM yapmayacağız’ demek bir cevap değil. AVM yapmayacağız demek ‘Ne güzel AVM yapmayacaklarmış hastane yapacaklarmış’ öyle bir şey yok” diye konuştu. 
Yapmak istedikleri kıyımdır
Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi’nden Songül Boyraz ise “İktidarın alışık olduğu bu talan ve rant sistemine Bakırköy’de işletilmesine izin vermeyeceğiz. Her zaman alışkın olduğu süreci işletmeye koyup ‘bizler hastanede yatak sayısını artırmaya, hizmetleri iyileştirmeye çalışıyoruz, yemekhane, satın alma, çamaşırhane hizmetlerini iyileştirmek' adı altında bizim gözümüzde normalleştirmeye çalıştıkları şeyin aslında bir kıyım olduğunu biliyoruz.”          
CİHAN

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.