Sünnet ve İncelikleri

Sünnet, kanser ve idrar yolu enfeksiyonu gibi birçok rahatsızlığı bertaraf eden sağlık açısından önemli bir uygulama. Uzmanlar ise sünnetin hekimler tarafından uygulanması gerektiğini savunuyor.

Sünnet ve İncelikleri
27 Ocak 2016 Çarşamba 10:04

 Sünnet, kanser ve idrar yolu enfeksiyonu gibi birçok rahatsızlığı bertaraf eden sağlık açısından önemli bir uygulama. Uzmanlar ise sünnetin hekimler tarafından uygulanması gerektiğini savunuyor. Sünnet’in, toplumumuzda dini, sosyal, psikolojik ve tıbbi boyutları olan önemli bir olgu olduğunu belirten Çamlıca Medicana Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Eren Soner Tekin; “Biz bu olguya hem cerrahi hem de psikolojik açıdan yaklaşıyoruz. Bu yaklaşımda iki unsur son derece önemlidir. Birincisi, sünnet yapılacak delikanlı kaç yaşında olursa olsun “hakları” olan bir birey olması, ikincisi de sünnet işleminin vücuttan 'kanlı canlı' bir doku parçasının uzaklaştırılması işlemi olmasıdır. Bu iki unsur sünnet adayı 'delikanlıyı' bir anlamda her türlü hakka sahip bir 'hastaya' dönüştürmektedir” dedi.


Sünneti hekim yapmalı
Sünnet’in cerrahi bir müdahale olduğunun ve mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerektiğinin altını önemle çizen Dr. Eren Soner Tekin; "Her ne kadar ülkemiz koşulları göz önüne alındığında tüm sünnetlerin hekimler tarafından yapılmasının olanaksız olduğu ortaya çıksa da başta belirttiğimiz nedenlerden dolayı sünnet işlemi bir cerrahi işlemdir ve bir insana kimlerin cerrahi müdahale yapabileceği de çok açık olarak bellidir" diye konuştu.

Kimler sünnet edilmemelidir?
Dr. Eren Soner Tekin; “Halk arasında 'peygamber sünneti' denilen, bizim 'hipospadias' olarak adlandırdığımız durumda idrar deliği penisin ucuna değil, altına açılır, çoğunlukla penis alt yüzünde sünnet derisi oluşmamıştır. Bu tür çocuklar bir çocuk cerrahisi uzmanı tarafından takip edilmeli, uygun zamanda ameliyatları yapılmalıdır. Ameliyatta mevcut sünnet derisi de kullanıldığından bu tür doğuştan gelen yapısal bozuklukları olan çocuklar kesinlikle sünnet ettirilmemelidir. Bu ameliyatlar başarıyla tamamlandığında çocuğun penisi normal sünnetli bir penis görünümü alacaktır. Bunun dışında kanama bozuklukları olan, eşlik eden tıbbi sorunları olan çocuklar da detaylı bir tıbbi incelemenin ve hazırlığın ardından sünnetlerine karar verilmelidir” dedi.

Çocuğun mahremİyet hakkı

DR. Eren Soner Tekin, Toplu halde yapılan sünnetlerin; Sağlık kuruluşu dışındaki ortamlarda yapılan sünnetin, ilgili sağlık personeli dışındakilere yaptırılan sünnetin, çocuğun yapılan her şeye şahit olduğu, kollarından bacaklarından çekiştirildiği, ağzına bir şeyler tıkıldığı sünnetlerin, sterilizasyona (ortamın ve kullanılan aletlerin mikropsuzluğuna) dikkat edilmeyen sünnetlerin; bir çocuk hakkı, hasta hakkı, kısaca bir insan hakkı ihlali olduğunu belirterek, aynı zamanda sünnet işlemi sırasında çocuğun “mahremiyet” hakkının da korunması gerektiğini belirtti. 

BARBAROS ÖZÇELİK

Etiketler; #haber #haberleri

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.